Maja MorelaMaja Morela
Andrej JermanAndrej Jerman
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Papež sprejel ruandske škofe: Sprava in odpuščanje, prioriteti Cerkve v Ruandi

Svet | 03.04.2014, 20:01

Papež Frančišek je sprejel skupino ruandskih škofov, ki se v Vatikanu mudijo na obisku ad limina apostolorum. Te dni ravno poteka 20 let od genocida v Ruandi, ko je življenje izgubilo več kot milijon oseb. Da so rane še vedno globoke in da je pomembno preseči predsodke in etnične spore ter nadaljevati pot sprave, je papež poudaril tudi v govoru, ki so ga škofje dobili v branje.

Svojo molitev zagotavlja vsem, ki še vedno trpijo, ter tudi celotnemu ruandskemu narodu, ne glede na verske in etnične razlike ali politično prepričanje. "Dvajset let po tragičnih dogodkih, sprava in skrb za rane zagotovo ostajata prioriteti Cerkve v Ruandi," zapiše papež in škofe spodbudi, naj še naprej ohranjajo vztrajnost pri tem zavzemanju, o katerem pričajo mnoge pobude. "Odpuščanje žalitev in iskrena sprava, ki se lahko zdita nemogoča s človeškega vidika, sta namreč dar, ki ga je mogoče prejeti od Kristusa, preko življenja vere in molitve." Cerkev se po Frančiškovih besedah zavzema za rekonstrukcijo ruandske družbe, ki je spravljena.

Sveti oče ruandske škofe opogumlja, naj odločno nadaljujejo s pričevanjem o evangeljski resnici, in sicer z dinamizmom vere in krščanskim upanjem. "Samo če ostanemo združeni, se bo lahko evangelij dotaknil in spreobrnil srca v globini," poudarja papež. Dodaja, kako pomembno je, da se Cerkev oglaša z enim samim glasom, pokaže na svojo edinost ter potrdi občestvo z vesoljno Cerkvijo in Petrovim naslednikom. Ob prizadevanju za spravo med narodom je prav tako pomembno okrepiti odnose in zaupanje med Cerkvijo in državo, za kar bo primerna priložnost 50. obletnica odnosov med Ruando in Svetim sedežem, ki bo potekala 6. junija letos. "Konstruktiven in pristen dialog z oblastmi lahko samo pospeši skupno delo za spravo in izgradnjo družbe na vrednotah kot so človekovo dostojanstvo, pravičnost in mir. Bodite ena Cerkev, ki gre naproti drugim in daje iniciativo," papež spodbudi ruandske škofe.

V nadaljevanju govora so izpostavljeni vzgoja in izobraževanje mladih, vloga laikov v evangelizaciji in formacija duhovnikov. Papež nameni spodbudne besede vsem, ki se v verskih ustanovah posvečajo osebam, ranjenim v vojni v duši in telesu. Posebna misel je namenjena tudi sirotam, bolnim in ostarelim osebam. "Vzgoja mladih je ključ za prihodnost v državi, kjer se prebivalstvo naglo obnavlja," zapiše papež Frančišek. Izrazi odobravanje, da so laiki vidno vključeni v življenje krščanske skupnosti, gibanja in karitativna dela ter poudari pomen človeške in intelektualne formacije laikov. Sveti oče ne pozabi na družine, ki jih tudi v Ruandi ogroža proces sekularizacije. Ob koncu se obrne še na duhovnike ter jih spodbudi, naj družinam stojijo ob strani.

Vir: Radio Vatikan

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...