Blaž LesnikBlaž Lesnik
Andrej NovljanAndrej Novljan
Helena KrižnikHelena Križnik

Cepljenje za zdravo prihodnost?

Slovenija | 24.04.2014, 17:07

V zadnjem tednu aprila (24.−30.) po vsem svetu obeležujemo Svetovni teden cepljenja pod geslom “Cepimo se za zdravo prihodnost”. Na Nacionalnem institutu za javno zdravje priporočajo pravočasno cepljenje proti nalezljivim boleznim. Najboljši nasvet pa je, da o priporočenih cepljenjih povprašamo svojega zdravnika, s čimer zaščitimo sebe in svojo družino.

Cepiva obstajajo proti 25 boleznim. Cepljenje naj bi vsako leto preprečilo med dva in tri milijone smrti ter več milijonov primerov invalidnosti. Kot navajajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje, se s cepljenjem zavarujemo pred mnogimi, pogosto zelo nevarnimi boleznimi. Med njimi je kar nekaj takšnih, za katere ni zdravila ali pa zdravljenje zaradi odpornosti bakterij na zdravila ni več uspešno. Pri nas je za predšolske otroke cepljenje obvezno proti davici, tetanusu, oslovskemu kašlju, hemofilusu influence B, otroški paralizi, ošpicam, mumpsu in rdečkam. V določenih primerih je za predšolske otroke cepljenje obvezno tudi proti tuberkulozi, steklini, tetanusu, tifusu, gripi, meningokoknim okužbam, pnevmokoknim okužbam, hepatitisu B in A, noricam ter respiratornemu sincicijskemu virusu.

Cepljenje, skupaj z boljšo zdravstveno oskrbo, zagotavljanjem čiste vode in sanitacijo, boljšo higieno ter izobraženostjo je zmanjšalo umrljivost otrok. Umrljivost otrok starih do 5 let se je v letih od 2000 do 2010 zmanjšala z 9,6 na 7,6 milijona. “Zaradi velikega pomena cepljenja je 194 držav članic Svetovne zdravstvene organizacije leta 2012 sprejelo Globalni akcijski načrt za cepljenje, katerega cilj do leta 2020 je zagotovitev univerzalnega dostopa do cepiv, ki lahko preprečijo na milijone smrti,” je povedal vodja Urada Svetovne zdravstvene organizacije za Slovenijo Marijan Ivanuša.

Ob tem na nacionalnem inštitutu poudarjajo, da je preventiva pred nalezljivimi boleznimi pomembna v vseh življenjskih obdobjih. Kot so zapisali, se je treba zavedati, da človek ni nikoli prestar za cepljenje, zato tudi odraslim, še posebej pa starejšim priporočajo cepljenja proti gripi, pnevmokoknim okužbam, tetanusu in klopnemu meningoencefalitisu. Tako bodo v veliki meri zmanjšali možnost, da bi zboleli in s tem poslabšali svoje kronične bolezni. Prav tako je treba na cepljenje pomisliti tudi ob pripravah na potovanje v sosednje države in dlje po svetu, pozivajo.

V Sloveniji še vedno globe za starše, ki ne cepijo otrok

Po podatkih nacionalnega inštituta je sicer v Sloveniji obvezno cepljenih med 95 in 98 odstotkov otrok. Starši lahko dajo predlog za opustitev cepljenja, a morajo za to obstajati zdravstveni razlogi pri otroku, opustitev cepljenja pa morajo odobriti zdravniki. Tisti starši, ki svojih otrok ne želijo cepiti, poleg zdravstvenih pomislekov navajajo, da bi moral imeti vsak državljan pravico odločati o tem, ali se bo cepil ali ne. Staršem, ki svojega otroka nočejo cepiti, so zagrožene globe, ki znašajo od 41 do 417 evrov. Če starši ne upoštevajo inšpektorjeve odločbe, s katero nalaga vključitev v program obveznega cepljenja, pa globa znaša 500 evrov.

Že v času ministrovanja Tomaža Gantarja so starši dobili obljubo, da bodo spremenili določbe o globah proti takšnim staršem, a doslej takšnih sprememb še ni bilo. Na ministrstvu za zdravje so pojasnili, da v okviru interne delovne skupine nastaja osnutek sprememb zakona o nalezljivih boleznih.

V Civilni iniciativi za prostovoljno cepljenje pa se borijo za spremembo slovenske zakonodaje. Le-ta trenutno predpisuje obvezno cepljenje za vse otroke in predvideva po njihovem nečloveške sankcije za vse, ki cepljenja ne želijo. Kot navajajo, je Slovenija je ena redkih držav EU, kjer je cepljenje še vedno obvezno in kjer so državljani zaradi drugačnih pogledov predmet sankcij s strani države.

Slovenija, Sociala, Zdravstvo
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Globine: Je ateizem neke vrste vera? #videopodkast

»Razlika med ateistom in teistom je namreč ta - če je za ateista samo materialni pozitivni vzrok, je za teista potem še duhovni vzrok. Ateist živi samo v materialnem svetu, medtem ko teist živi ...