Nataša LičenNataša Ličen
Andrej NovljanAndrej Novljan
Alen SalihovićAlen Salihović

Pregled domačih dogodkov od 4. 4. do 11. 4.

Slovenija | 12.04.2014, 18:00

Do praznovanja Vstajenja luči nas loči le še en teden. V močni pripravi nanj smo na Radiu Ognjišče sklenili radijski misijon skupaj s p. Markom Ivanom Rupnikom, ki je pod skupnim naslovom »Ostati v Kristusu« pripravljal nagovore. Koalicija svoje težave rešuje na različne načine, 200-milijonsko luknjo ob izpadu nepremičninskega davka bo vlada krpala z dvigom trošarin. Minister Gregor Virant je prestal svojo drugo interpelacijo. Nacionalna televizija je dobila novo vodstvo. V pripravi na veliko noč tudi pasijoni in posebni križevi poti.

CERKEV NA SLOVENSKEM

Radijski misijon »Ostati v Kristusu«

Teden pred cvetno nedeljo namenjamo duhovni pripravi na praznovanje Gospodovega vstajenja. Z željo in povabilom „Ostati v Kristusu!“ je Radio Ognjišče te dni nagovarjal svoje poslušalce v 9. radijskem misijonu. S svojimi nagovori mu je osrednjo težo letos dal pater Marko Rupnik.

Prvi dan je razmišljal ob evangeljskem odlomku, ki nam Jezusa prikaže kot vinsko trto. Vabi nas, naj ostanemo v Njem, da bomo obrodili sad. »Vera po Pavlovem prepričanju pomeni naselitev Kristusa v naših srcih. Sprejem Kristusa, njegovega življenja. Vera se začne z odprtostjo in sprejetostjo. »

Tretji dan je p. Rupnik nagovor navezal na svetopisemski odlomek z naslovom Jezus pomiri vihar. Med drugim je čoln primerjal s Cerkvijo, vodo, ki je zalila čoln, pa z nemirom posvetnosti: »Kako je svet zasedel cerkev? Kako je isti nemir, ki je zunaj, zdaj v čolnu? To je miselnost sveta, ki je popolnoma zajela Cerkev. Jaz sem glavni akter duhovnega življenja, moje poklicanosti, moje vere. Največji nasprotnik vere je jaz. In to je miselnost sveta.«

Govoril je tudi ob besedulu z naslovom Od smrti k življenju. »Mi ves čas mislimo, da imamo eno samo življenje, ki ga je treba rešiti z določenimi napori, pravili, obredi, rituali … To je zgrešeno. Če kristjan nima izkušnje, da je kakor živ, ki prihaja iz smrti, potem mu manjka temeljna krščanska izkušnja.«

To je bilo le nekaj misli p. Rupnika v njegovih dnevnih misijonskih nagovorih na Radiu Ognjišče.

Poslušalci so imeli v času radijskega misijona tudi možnost telefonskega pogovora z duhovnikom, včeraj (v petek) pa smo slovenske župnije povabili k spovednemu dnevu.

Škofa Glavan in Filo predstavila velikonočno poslanico

Predsednik škofovske konference Andrej Glavan v velikonočni poslanici pravi, da se v svetu velikokrat zdi, da zmagujejo zlo, krivice, razdeljenost, zlorabe in nasilje, a obstaja tudi veliko pozitivnih znamenj, ki jih lahko povezujemo z velikonočnimi dogodki in vlivajo upanje. Med temi so pričevanje papeža Frančiška in dobrodelna dela prostovoljcev. »Na vstajenjsko jutro nam je Jezus pokazal, da je Bog vedno zmagovalec v vseh bitkah. Na veliko noč slavimo to njegovo zmago luči nad temo, zmago ljubezni nad hudobijo, resnice nad lažjo, duha nad materijo. Zato Cerkev radostno poje: Jezus naš je vstal od smrti, razveseli se Kristijan, smrt in pekel je premagal, vstal iz groba tretji dan.«

Evangeličanski škof Geza Filo pa je v velikonočni poslanici kristjanom in vsem, ki trpijo, zaželel velikonočnega zaupanja in volje, ki se ne sprijazni s padcem, ker veruje v novo življenje. Kot pravi, v življenju padamo vsi, doživljamo neuspehe in delamo napake. A to ni najhujše, če imamo pogum vstati, se spremeniti in iti naprej.

V Grahovem spominska slovesnost za žrtve revolucije

V Grahovem je bila minulo nedeljo spominska sv. maša, ki jo je ob somaševaju drugih duhovnikov daroval dekan Maksi Ipavec. Sledil je blagoslov spomenika žrtvam komunističnega nasilja. Gre za spominsko obeležje žrtvam, med katerimi so domobranci in vaščani, ki so 24. novembra zgoreli v obkoljeni Krajčevi hiši in župnijski cerkvi. Slovesnost je pripravila Nova Slovenske zaveza, ki je tudi pobudnica postavitve farnih plošč v Spominskem parku v Grahovem. Na spominski slovesnosti, ki je sledila maši, je zbrane med drugim nagovoril prejšnji predsednik Nove Slovenske zaveze Anton Drobnič, ki je za Radio Ognjišče pojasnil, zakaj tak spomenik. »Prvič zato, ker nam je lastnik dal zemljišče. Drugič zato, ker je to v središču kraja. Predvsem pa zato, ker je grahovo poseben primer. V Sloveniji so pobili na tisoče, deset tisoče nasprotnikov ali pa ljudi ki jih niso marali. Vendar nikjer, v nobenem kraju, v nobeni vasi tega niso storili sredi vasi, sredi belega dne in na tako brutalen način, da so žive metali v ogenj.«

Sedanji predsednik zaveze Peter Sušnik pa je pojasnil, da je bila resnica o protikomunističnih in civilnih žrtvah v Grahovem zamolčana in spomin zabrisan več kot 70 let. Ker si prizadevajo za dostojanstveno spominjanje žrtev, so z veseljem sprejeli darilo g. Nikolaja Krajca: zemljišče, na katerem se je morija dogodila.

Škofijafest v Celju in na Ptuju

Odbor za mlade v mariborski nadškofiji je prejšnji konec tedna pripravil škofijafest pod naslovom Dober si! v Celju in na Ptuju. Rdeča nit dneva je bilo življenje in nauk blaženega papeža Janeza 23. – oziroma papeža Janeza Dobrega, ki bo konec tega meseca razglašen za svetnika. Vrh vsega dogajanja je bila sveta maša, ki jo je daroval celjski škof dr. Stanislav Lipovšek. Mladi iz murskosoboške škofije pa so se odločili, da bodo namesto vsakoletnega festivala poromali na kanonizacijo dveh papežev v Rim.

POLITIKA

Vrh koalicije in Virantova druga interpelacija

Koalicija se sooča z vrsto pretresov. Poleg padca nepremičninskega zakona na ustavnem sodišču sta koalicijo načeli dve interpelaciji. Koalicijski partnerji so se minulo nedeljo le uspeli dogovoriti o ukrepih, ki bodo po razveljavitvi nepremičninskega zakona nadomestili 200-milijonski izpad v proračunu. Premierka Alenka Bratušek je po sestanku povedala, da bodo povečali učinkovitost izterjave javnih dajatev, poiskali možne prihranke v javnem sektorju, preostali manjkajoči del pa bodo pokrili s povišanjem trošarin. Ob tem je dodala: »Z davkom na nepremičnine gremo dalje in ko bo zakon tako dodelan, da ne bo nobenih dvomov, da je pravno in ustavno korekten, bo davek na nepremičnine uveden.«

Bratuškova se je zavzela za čim prejšnji kongres PS, ta bo 25. aprila, kjer se bo za predsedniško funkcijo verjetno pomerila s prvim predsednikom stranke Zoranom Jankovićem. Predsednik SLS Franc Bogovič, ugotavlja, da so vrste koalicije spet strnjene in da se bo Slovenija zadolževala naprej. Koalicija z lahkotnimi ukrepi beži od reform in resnih ukrepov za uravnoteženje financ. Premierki je predlagal, naj zaupnico veže na sprejem zakona o fiskalnem pravilu.

Gregor Virant pa tudi po drugi interpelaciji ostaja notranji minister, kljub temu da je za njegovo razrešitev glasovalo več poslancev, kot pa ga je podprlo. Med podporniki interpelaciji so bili navzoči poslanci opozicijskih SDS, SLS in NSi ter nepovezani poslanec in prvopodpisani pod interpelacijo Ivan Vogrin, pa tudi štirje poslanci PS. Dva poslanca PS sta se vzdržala, ostali pa so pred glasovanjem odšli iz dvorane. Virant tako izid glasovanja pripisuje notranjim težavam v tej stranki in meni...«Sporočilo je nenavadno, če največja koalicijska stranka ne podpre ministra in predsednika koalicijske partnerice, to ni v skladu s parlamentarno prakso, zato se bomo morali znotraj DL o tem pogovoriti, mislim pa, da bomo PS prepustili, da svoje zadeve uredi sama.«

Vodja poslancev Nsi Matej Tonin pa: »V simbolnem smislu je interpelacija uspela, kajti večina v DZ je bila za razrešitev ministra Viranta. Poslovniška določila so pač preprečila, da bi tudi formalno razrešili ministra Viranta.«

Očitki Virantu so se nanašali na politično kadrovanje, soodgovornost pri sistemski korupciji, dvojna merila pri kadrovskih odločitvah in tudi na ugodne letalske vozovnice.

Krpanje proračunske luknje s podražitvijo alkohola

Vlada je obravnavala ukrepe za krpanje 200-milijonske proračunske luknje in tako sprejela novelo zakona o trošarinah ter spremembo uredbe o trošarinah za alkohol. Te se zvišujejo za 10 odstotkov. Vlada bo potrebna sredstva dobila še z dveodstotnim zvišanjem trošarin na elektriko in energente ter petodstotnim zvišanjem trošarin na tobačne izdelke. V gospodarstvu je ta napoved sprožila kar nekaj razburjenja.

Banka Slovenije pričakuje rast

Banka Slovenije je občutno izboljšala napoved letošnjih gospodarskih gibanj. Slovenski bruto domači proizvod naj bi se po novih ocenah letos okrepil za 0,6 odstotka. Oktobra lani je Banka Slovenije pričakovala še 0,7-odstotni upad gospodarske dejavnosti. Rast naj bi se stopnjevala tudi prihodnji dve leti. Na napoved so se nekoliko zadržano odzvali na Gospodarski zbornici Slovenije. Opozarjajo da tako doma kot v tujini obstajajo različna tveganja, tako da je napoved nekoliko preuranjena. Kot pravijo, niti cena in dostopnost sredstev za financiranje ne pospešujeta izvoza, vsakršno zaostrovanje na mednarodnih finančnih trgih pa bo financiranje slovenskih podjetij le še otežilo. Tudi generalni sekretar Združenja delodajalcev Igor Antauer je v pogovoru za naš radio izrazil nekaj dvoma. »Upam iskreno, da se bo uresničila ta napoved, vendar v sektorju malega gospodarstva, ki zaposluje več kot polovico delavcev v Sloveniji te razmere še ne omogočajo tega. Mislim, da bo treba resno pristopiti k podpori realnega sektorja in manj delati samo na sanaciji proračuna in bank. Te še ne sledijo potrebam gospodarstva. Če se to ne bo spremenilo, se bojim, da se napovedi ne bodo uresničile.«

V preteklih dneh so na pomanjkanje kadra v zdravstveni negi opozorile medicinske sestre in tehniki. Poleg tega opravijo veliko neplačanih nadur, zaradi količine dela pa tega opravijo manj kakovostno. Samo za hospitalizirane paciente v bolnišnicah bi po ocenah stroke potrebovali 1500 medicinskih sester več.

NSI, SLS in SDS predstavili kandidate za evropske volitve

Stranki N.Si in SLS sta predstavili listo osmih kandidatov, ki se bodo 25. maja potegovali za sedeže v Evropskem parlamentu. Prvo ime je Lojze Peterle, ki ocenjuje, da tako dobre ekipe ne bo vodil nihče drug. Tako kot on tudi ostali verjamejo v zmagovit rezultat, ob tem poudarjajo pomen sodelovanja. »Evropa nima alternative, vesel sem, da bomo s to ekipo poskušali to dopovedati in dobiti zmagovit rezultat za tisto, kar mislimo, da lahko Evropo in Slovenijo pelje najprej.«

Drugi na listi bo podpredsednik Nsi Aleš Hojs, tretje mesto pripada SLS, zaseda ga nekdanja državna sekretarka na gospodarskem ministrstvu Monika Kirbiš Rojs, sledijo lanskoletna vinska kraljica Nežika Pavlič, ki predstavlja SLS, generalna direktorica uprave za varno hrano Vida Čadonič Špelič iz vrst N.Si in poslanec SLS Jakob Presečnik, zadnja na listi pa sta predsednika obeh strank Ljudmila Novak in Franc Bogovič.

Nosilec SDS-ove liste na evropskih volitvah je Milan Zver. »Ni treba posebej poudarjati, da je ekipa odlična, kombinacija izkušenosti in mladosti, strokovno zelo kompetentne, predvsem pa imajo vsi neko človeško razsežnost, ki je potrebna v politiki.«

Ostali kandidati na listi največje opozicijske stranke so še poslanka SDS Romana Tomc, nekdanja poslanka SDS Patricija Šulin, predsednik mestnega odbora SDS Ljubljana in nekdanji šef urada vlade za komuniciranje Anže Logar, zamejski odvetnik Damijan Terpin, podpredsednica podmladka SDS Carmen Merčnik, nekdanja nadzornica Holdinga Slovenskih elektrarn Vlasta Krmelj in poslanec SDS Andrej Šircelj. Medtem je Zofija Mazej Kukovič, ki je presenetljivo ni na listi SDS, sporočila, da se je sama odločila, da ne bo kandidirala.

Novo vodstvo RTVSLO

Nova generalna direktorica Radiotelevizije Slovenija je Nataša Pirc Musar. Programerski svet RTVSLO jo je podprl s 15 glasovi podpore. Pirc Musarjeva je prva ženska na čelu te ustanove. Naloge bo uradno prevzela 26. maja. K sodelovanju bo povabila tudi zunanje sodelavce: Natašo Mahne, Gorazda Slaka in Rosano Lamut Strle. „Veliko sem razmišljala, kaj se da s to hišo narediti in odločila sem se, da je v tej fazi, ko tej hiši ne gre najbolje, ko je veliko slabe volje in malverzacij s finance, najbolje pripeljati tri povsem neobremenjene ljudi od zunaj.“

DRUŽBA IN KULTURA

Križev pot po piranskih cerkvah

V Piranu so preteklo soboto odprli že tradicionalni križev pot po piranskih cerkvah, ki ga je tokrat že štirinajstič pripravilo Društvo prijateljev sv. Jurija. Ljudi želijo preko umetnosti spodbuditi h globljemu razmišljanju in pripravi na velikonočne praznike. Križev pot po piranskih cerkvah” se začne v cerkvi sv. Petra na Tartinijevem trgu, slike pa bodo razstavljene v desetih cerkvah.

S svojimi deli se bo tokrat predstavila akademska slikarka Jana Vizjak. V štirinajstih postajah Križevega pota je umetnica izrazila svojo globoko zavezanost svetopisemskemu izročilu ter s tem duhovnemu in etičnemu poslanstvu slikarstva. »Razstavljen bo mali križev pot, ki je kopija velikega, potem so pa še večja platna, ki so bila narejena v času nastajanja tega mojega križevega pota, ki sem ga imenovala Pot srca, te bodo pa v drugih cerkvah, « pravi slikarka. Razstava križevih potov po piranskih cerkvah bo na ogled do 21. aprila.

Ribniški pasijon: Najlepša zgodba vseh časov

Na Ribniškem gradu so preteklo soboto uprizorili ribniški pasijon pod naslovom Najlepša zgodba vseh časov. Ponovili ga bodo še to soboto ob 20. uri. Gre za največji kulturni projekt Ribniške doline, ki povezuje več kot 150 prostovoljcev. Prepoznaven je po svoji glasbi, saj je eden redkih pasijonov v Evropi, v katerem se v živo izvaja rock glasba, med katero je večina avtorske. Igralec Rok Osojnik je o namenu pasijona dejal: »To delamo predvsem zaradi tega, da bi širili sporočilo velike noči, da bi ljudem približali to, kar je Jezus naredil za nas. Da bi približali to, kako se je on nam daroval. Predvsem to je smisel vsega. To, da se ljudi dotakne, je za nas največje darilo. Želimo, da bi ljudje bolj začutili pripravo na veliko noč in da bi bolj začutili vrednoto vstajenja. Tudi trpljenje ima svoj smisel, tudi trpljenje se konča, da bi začutili, da je tudi to vredno.« Ribniški pasijon so prvič uprizorili leta 2007, letos je v njem izpostavljena vloga družine.

Dan za spremembe

V različnih krajih po Sloveniji so minuli vikend izvedli več kot 130 prostovoljskih akcij glede na aktualne potrebe lokalnih skupnosti. Pod skupnim imenom Dan za spremembe jih je pripravilo združenje za promocijo prostovoljstva Slovenska filantropija, ki si že vrsto let prizadeva za dvig prepoznavnosti prostovoljskega dela. Mateja Prinčič je pred dogodkom povedala: „Od druženja s starejšimi … nekateri bodo delili nasmehe in pozitivne misli, podarjali ribice za prostovoljne prispevke, nekateri bodo izvedli sprehod s semenskimi bombicami in posadili sadna drevesa, vrsta čistilnih akcij, dobrodelnih prireditev, precej je takih akcij, kjer bodo denar zbirali za gasilce zaradi žledu.“ Prostovoljskih akcij ob Dnevu za spremembe se je udeležilo tudi veliko šol, vrtcev, podjetij in društev.

ŠPORT

Uradni sprejem za slovenske olimpijce

Slovenske olimpijce, ki so februarja v Sočiju osvojili osem medalj, je na ponedeljkovem sprejemu v Ljubljani pozdravilo več tisoč ljubiteljev športa. Olimpijski komite Slovenije je ob tej priložnosti predal čeke za denarne nagrade; vsaka zlata medalja je vredna 20.000 evrov, srebrna 17.500, bronasta pa 15.000 evrov. Trener dobi 80 odstotkov tega zneska, za vse pa bo potrebno plačati tudi davek. Olimpijce sta pred tem v predsedniški palači sprejela tudi predsednik republike Borut Pahor in predsednica vlade Alenka Bratušek.

Davisov teniški pokal

Slovenska teniška reprezentanca je s porazom proti Izraelu za letos zaključila z nastopi v Davisovem pokalu. Gostje so se v Portorožu prejšnjo nedeljo s skupnim izidom 3:1 veselili napredovanja v kvalifikacije za svetovno skupino. Grega Žemlja o glavnem vzroku za poraz: »Manjkal je en zdrav igralec. Na nek način imamo trenutno štiri zelo dobre igralce, ampak zaradi različnih razlogov smo sem prišli z enim, to je Blaž Rola, ki je pokazal res vrhunsko predstavo v singlih in ne dvomim, da bi tudi v dvojicah priboril točko za Slovenijo. Škoda, da so se stvari tako poklopile.«

Slovenski motociklist Miran Stanovnik je na dirki Puščavskega izziva v Abu Dabiju osvojil končno peto mesto, kar je njegov najboljši dosežek na tej dirki.

Državni prvaki v odbojki

Odbojkarice Nove KBM Branika se veselijo še četrtega zaporednega naslova državnih prvakinj. Varovanke Bruna Najdiča so v finalu premagale Calcit Volleyball iz Kamnika. Za Mariborčanke je to skupno 13. naslov državnih prvakinj in edina lovorika letos. Tretje mesto so osvojile odbojkarice Formisa iz Hoč.

Pri moških se za naslov državnega prvaka borijo odbojkarji ACH Volleyja in Panvita Pomgrad iz Murske Sobote. Za zdaj so v zmagah izenačeni 1 proti 1.

Slovenski rokometaši v skupini z Latvijci, Slovaki in Švedi

Slovenska moška rokometna reprezentanca se po lanskem četrtem mestu na svetovnem prvenstvu v Španiji ni prebila na letošnje evropsko prvenstvo na Danskem. Je pa že dobila kvalifikacijske tekmece za EP na Poljskem leta 2016: Latvijo, Slovaško in Švedsko.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem, Politika, Sociala
Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje) Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje)

Z davkom na pse kaznujemo napačno publiko

V preteklih dneh je razburila napoved kmetijskega ministrstva, da naj bi z zakonom o zaščiti živali uvedli novo dajatev za lastnike psov. Včeraj so na ministrstvu pojasnili, da brez soglasja občin ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko) Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko)

Dr. Matej Tušak: V vladi ni kompetentnih ljudi

Da ima koalicija v načrtu sprejeti še paleto zakonskih predlogov, je jasno, a vprašanje je, kam bo zavila. Po mnenju psihologa dr. Mateja Tušaka iz tedna v teden dobivamo na mizo stvari, ki ...