Blaž LesnikBlaž Lesnik
Andrej NovljanAndrej Novljan
Helena KrižnikHelena Križnik
Posvet o nasilju nad otroki na Brdu. (foto: Policija)
Posvet o nasilju nad otroki na Brdu.

Obravnava nasilja nad otroki zahteva celega človeka

Slovenija | 04.04.2014, 10:11

Kriminalisti, tožilci, sodniki in zagovorniki otrok so se že trinajsto leto zapored zbrali na dvodnevnem strokovnem posvetu na temo nasilja nad otroki. Tokratnega srečanja z naslovom Kriza - otrok - nasilje na Brdu pri Kranju se je udeležilo 200 strokovnjakov. Poudarili so pomen celostnega pristopa, pridobivanja dodatnih znanj in tudi empatije pri obravnavi otrok v primerih nasilja in v kazenskih postopkih.

Generalna policijska uprava in Društvo državnih tožilcev Slovenije sta letni posvet tudi tokrat pripravila v sodelovanju s Centrom za izobraževanje v pravosodju. Osrednja tema letošnjega posveta je bila otrok v sodobnem času, kot žrtev in povzročitelj nasilja.

Generalni direktor policije Stanislav Veniger je poudaril, da je ničelna toleranca do sleherne oblike nasilja izjemno pomembna in jo je treba utrditi v vseh sferah naše družbe. Pravica do otroštva brez nasilja izhaja tudi iz slovenske ustave, ki med drugim pravi, da je treba otroke obvarovati pred kakršnimkoli izkoriščanjem in zlorabljanjem. »Pogosto slišimo, da je družinsko okolje relativno nedotakljivo, da gre za pravico do zasebnosti. To seveda drži. A le do točke, ko se pojavi nasilje. Takrat ni dileme, da moramo pristojne institucije poseči tudi v intimo družinske sfere. Takšen poseg nikdar ni prijeten, še najmanj za otroka, čeprav mu skušamo vedno pomagati.« Prvi policist Veniger je zato poudaril, da morajo v svoje delo poleg strokovnega znanja vključiti tudi empatijo, kar je podkrepil z besedami. »Že res, da nas strokovna literatura uči, da moramo ob travmatičnih dogodkih izklopiti čustva, ohraniti osebno distanco in ostati racionalen. A realnost ni šolski učbenik. Pri obravnavi otrok je treba biti tudi čustveno dovzeten. Obravnava nasilja nad otroki zahteva celega človeka.«

generalni direktor Policije Stanislav Veniger.
generalni direktor Policije Stanislav Veniger. © Policija

A kot je dejala varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer, časi zagotovo niso taki, da se bo ničelna toleranca do nasilja lahko v popolnosti uresničila. "A vendar smo vsi odgovorni, da nasilju rečemo odločen ne.".

Varuhinja ČP Vlasta Nussdorfer.
Varuhinja ČP Vlasta Nussdorfer. © Policija

Namestnica generalnega direktorja policije Tatjana Bobnar je poudarila, da je treba najprej razumeti mladega človeka, da se mu lahko pomaga. Letošnji posvet je zato ponudil večplasten vpogled v doživljanje otroka in mladostnika. Na posvetu so bila tako predavanja o otrocih alkoholikov in tiranov, o deviacijah v socializaciji, o otrokovem odzivu na razpad družine ter zaslišanju otroka na sodišču. Generalni državni tožilec Zvonko Fišer pa je ocenil, da je škoda, da v naši državi ne pride do reforme mladoletniškega kaznovalnega prava, ki je vsaj v grobem že pripravljena in bi uveljavila enovito obravnavanje mladoletnih prestopnikov ne glede na to, ali so izvršili kaznivo dejanje ali prekršek.

Slovenija, Politika, Sociala
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Globine: Je ateizem neke vrste vera? #videopodkast

»Razlika med ateistom in teistom je namreč ta - če je za ateista samo materialni pozitivni vzrok, je za teista potem še duhovni vzrok. Ateist živi samo v materialnem svetu, medtem ko teist živi ...