Slavi KoširSlavi Košir
Marko ZupanMarko Zupan
Tone GorjupTone Gorjup

Porast dela na črno

| 29.03.2014, 07:00

Da so v preteklem letu kupili blago ali plačali storitve, povezane z delom na črno, priznava 11 odstotkov Evropejcev. Da so za svoje delo prejeli neprijavljeno plačilo, pa štiri odstotke, kaže raziskava Eurobarometer o delu na črno v državah članicah Evropske unije. Slovenija je med državami z največjim porastom ponudbe dela na črno, so sporočili iz Bruslja.

Glavni razlog so nižje cene

Kot je razvidno iz raziskave, ki jo je objavila Evropska komisija, so trije odstotki vprašanih od svojega delodajalca plačilo delno prejeli v gotovini, na roko. 60 odstotkov sodelujočih jih kot glavni razlog za nakup neprijavljenega blaga ali storitev navaja nižje cene, 22 odstotkov pa usluge prijateljem. Polovica vprašanih med glavnimi razlogi za delo na črno navaja obojestransko korist, sledijo težave pri iskanju redne zaposlitve, previsoki davki in pomanjkanje drugih prihodkov.

Evropejci za neprijavljeno blago ali storitve na leto povprečno zapravijo 200 evrov, povprečni letni zaslužek tistih, ki opravljajo delo na črno, pa znaša 300 evrov. Največ povpraševanja je po domačih popravilih in prenovah, popravilih avtomobilov, čiščenju na domu in hrani.

Ponudba dela na črno se je v primerjavi z letom 2007 v nekaterih državah, na primer v Latviji, močno zmanjšala, v nekaterih državah, denimo Grčiji, na Cipru, Malti in v Sloveniji, pa močno povečala. Raziskava kaže, da je poslabšanje razmer na trgu dela od leta 2007 povzročilo porast zasebne ponudbe dela na črno. Prav tako je zaznati večjo sprejemljivost plačevanja na roko.

Ukrepi za boj proti delu na črno

Med ukrepi držav članic za boj proti delu na črno, ki so se izkazali za uspešne, so v Bruslju izpostavili neposredne davčne spodbude ali kupone za storitve, ukrepe za spodbujanje davčne morale ter ukrepe za lažje odkrivanje in strožje sankcije.

Tudi Slovenija sprejema ukrepe za boj zoper ta pojav. V DZ je namreč predlog zakona o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno, ki naj bi olajšal zakonito opravljanje osebnega dopolnilnega dela, kot je pomoč v gospodinjstvu, hkrati pa zvišuje globe za kršitelje.

Škof Andrej Saje (photo: ARO) Škof Andrej Saje (photo: ARO)

Novomeški škof Saje: Dvignimo pogled od grobov

V Katoliški Cerkvi se v devetih dneh žalovanja spominjamo papeža Frančiška in molimo zanj. Tako bo danes v baziliki sv. Petra četrta spominska maša, ki jo bo daroval državni tajnik kardinal Pietro ...

Kardinal Angelo Becciu (photo: VaticanMedia) Kardinal Angelo Becciu (photo: VaticanMedia)

Kardinal Beeciu se je umaknil

Po smrti papeža Frančiška 21. aprila 2025 se Katoliška cerkev nahaja v obdobju sede vacante, ko je sedež svetega Petra prazen. V tem prehodnem času Vatikan ohranja tradicionalne običaje, vključno ...

Kardinali zbrani na kongregaciji (photo: Vatican media) Kardinali zbrani na kongregaciji (photo: Vatican media)

Kardinali nas prosijo za molitev

Kardinalski zbor je na ponedeljkovem srečanju določil, da se bo konklave za izvolitev 267. papeža začel 7. maja po koncu devetdnevnega obdobja obhajanja bogoslužij, namenjenih molitvi za pokoj ...

Delo od doma z družbo (photo: pexels) Delo od doma z družbo (photo: pexels)

Kako se spreminja trg dela?

Razmere na trgu dela so že nekaj časa ugodne, zlasti za iskalce zaposlitve, saj brezposelnost že več let vztraja na izjemno nizkih ravneh. Nekatera podjetja so zaradi zmanjšanega povpraševanja ...