Papež televizijskim in radijskim programom: Hoditi po poti resnice, dobrote in lepote
Svet | 23.03.2014, 14:11
Papež Frančišek je včeraj sprejel v avdienco okoli štiristo članov Združenja Corallo, ki povezuje italijanske lokalne televizijske in radijske programe. Že pripravljen govor je udeležencem avdience bil izročen v branje, papež pa jim je v spontanem nagovoru dejal, da je naloga medijev slediti trem potem: poti resnice, poti dobrote in poti lepote. Spregovoril je tudi o pomenu "ubrane enotnosti" dela v medijih. Vsi smo člani Cerkve, tudi mediji, veliki in manjši so člani in zato je pomembno, da prispevajo k ubranosti služenja Cerkvi. Papež Frančišek je posvaril še pred grehi medijev in kot največje navedel širjenje laži, dezinformacij, obrekovanj in obtoževanj.
Sicer pa je papež v pripravljenem govoru, ki so ga predstavniki italijanskih lokalnih televizijskih in radijskih programov kot rečeno dobili v branje, obširneje spregovoril o njihovem poslanstvu. Združenje predstavlja "mrežo", ki nas spominja na prve Jezusove učence: bili so ribiči, ki so delali z mrežami, zapiše papež. Jezus jih je poklical in jih naredil za "ribiče ljudi". "Tudi vi ste lahko ribiči ljudi z vašo mrežo lokalnih radijev in televizij, ki obsega vso Italijo; preprosta in ljudska mreža, in prav je, da takšna tudi ostane." Papež spomni na preroka Elijo na gori Horeb. Znašel se je pred viharjem, potresom in ognjem, a Gospod ni bil v njih. Nato je slišal glas rahlega šepeta, s katerim mu je govoril Gospod. Tudi lokalni radijski in televizijski programi lahko oddajajo delček tega glasu, da bi nagovorili ljudi, ki iščejo besedo upanja in zaupanja za svoje življenje. "Na ta način ste glas Cerkve, ki se ne boji vstopiti v puščave človeka, iti mu naproti in ga iskati v njegovem nemiru, v njegovih izgubah; pogovarjati se z vsemi, tudi s tistimi osebami, ki so se zaradi različnih razlogov oddaljile od krščanske skupnosti in se čutijo daleč od Boga," pravi papež Frančišek. "Bog v resnici ni nikoli daleč, vedno je blizu. In vi lahko pomagate, da bo odmeval ta rahel šepet, ki lahko vsakemu pravi: Učitelj je tukaj in te kliče. Ravno to pomeni biti poklicani po imenu, kar ogreva srce."
Sveti oče v nadaljevanju izpostavi, da lahko mreža radijskih in televizijskih postaj Jezusu pomaga pri oznanjevanju evangelija tako, da nameni pozornost tematikam, ki so pomembne za življenje oseb, družin in družbe, ter da jih obravnava na odgovoren in ne senzacionalen način, z iskreno skrbjo za skupno dobro in za resnico. K tem vsebinam se namreč pogosto pristopa brez nujnega spoštovanja do oseb in vrednot, ampak prej na spektakularen način. "Bistveno je," dodaja papež, "da se v vaših programih zaznava to spoštovanje, da človeške zgodbe nikoli ne postanejo sredstvo." Drugi pomemben prispevek, ki ga lahko dajo s človeško in etično kvaliteto svojega dela, je povezan z ustvarjanjem okolja, ki zna uravnotežiti tišino, besedo, podobe in zvoke. Ljudje namreč pogosto "dihajo iz radiev in televizij umazan zrak". Potrebno je, da kroži čisti zrak, ki ga ljudje lahko svobodno dihajo in ki daje kisik za misli in dušo. Vse to po Frančiškovih besedah zahteva ustrezno profesionalnost in tudi nekaj več, da se namreč komunikacijo živi kot bližino. "Kliče vas, da postanete obličje Cerkve, ki je dobri Samarijan, tudi preko radiev in televizij," še zapiše papež.
Vir: Radio Vatikan