Blaž LesnikBlaž Lesnik
Andrej NovljanAndrej Novljan
Helena KrižnikHelena Križnik
Evropski parlament (foto: nn)
Evropski parlament

Preteklo delo evropskih poslancev iz Slovenije

Slovenija | 30.03.2014, 05:00

Poslanci Evropskega parlamenta so po mnenju mnogih lepo, morda celo prelepo plačani. A naši predstavniki v tej ustanovi poudarjajo, da niso le glasovalni stroji na plenarnih zasedanjih v Strasbourgu in Bruslju. Veliko dela opravijo na odborih in znotraj raznih delegacij, določen čas namenjajo tudi domovini. Katera področja so pokrivali v mandatu, ki se izteka?

Zofija Mazej Kukovič, ki je v Evropski parlament prišla decembra 2011, ko je Slovenija v njem dobila dodaten, osmi sedež, poudarja, da je njeno delo evropske poslanke osredotočeno predvsem na domovino. Še posebej je ponosna na svojo pobudo Požen' Evropo in natečaj Hrana za zdravje in delovna mesta. "Najbolj ponosna sem na to, da mi je pri ljudeh uspelo vzpostaviti zavedanje o pomembnosti povezanosti zdravja in prehrane ter to, da si zemlja v naši domovini zasluži več spoštovanja." Tudi Mojca Kleva Kekuš je v Evropskem parlamentu manj kot pet let. Položaj evropske poslanke je prevzela aprila 2011 in se ukvarjala predvsem s temami, povezanimi z reševanjem evropske finančne krize. Njen projekt številka ena je bilo poročilo o boju proti davčnim goljufijam, utajam in davčnim oazam. "Do zdaj banke niso imele pristojnosti pregledovati, kdo komu nakazuje denar. To bo od zdaj naprej drugače. Ko bo neka banka ugotovila, da gre za sumljivo transakcijo, bo lahko ukrepala in to prijavila organom pregona," je predstavila končne posledice svojega dela.

Prvi poln mandat končujejo Tanja Fajon, Ivo Vajgl in Milan Zver. Fajonova si je v Evropskem parlamentu zelo prizadevala za svobodo gibanja. Bila je poročevalka za vizumsko liberalizacijo, zato je na Balkanu zelo priljubljena. "Svoboda gibanja za ljudi, ki si želijo Evrope, in občutek, da si svoboden ter lahko potuješ brez meja in potovalnih dokumentov, je za nas zelo pomembna svoboščina. A v preteklosti se je izkazalo, da smo imeli dvojna merila, zato želimo zdaj spodbujati neka skupna pravila," je dejala Fajonova v pogovoru za naš radio. Vajgl se je v vlogi evropskega poslanca posvetil predvsem mednarodnim odnosom. "Izbral sem si področja kriz. Če ne bi obstajali posamezniki, ki bi se zanimali za določene probleme in se z njimi identificirali, bi bili ti pozabljeni," je prepričan. Zver je avtor poročila Mladi in mobilnost, veliko se je ukvarjal tudi z reformo skupne evropske kmetijske politike. "Kmetijstvo je v tem mandatu stopilo velik korak naprej, ker je prišlo do sprejetja reforme skupne evropske kmetijske politike."

Že dva mandata v Evropskem parlamentu sedijo Romana Jordan, Lojze Peterle in Jelko Kacin. Jordanova, ki za evropsko poslanko ne bo več kandidirala, si je močno prizadevala za zagotavljanje pravice do zdravega okolja in s tem povezanih delovnih mest, posebno pozornost je namenjala tudi varni uporabi jedrske energije, o čemer pripravlja poseben dokument. "To je direktiva o jedrski varnosti. Na tem smo delali praktično ves mandat. Ko je prišlo do nesreče v Fukušimi, je Evropski parlament pri stresnih testih po politični strani sodeloval s svojimi predlogi. Spremljali smo izvajanje teh testov, na osnovi rezultatov je bil pripravljen predlog, kako naj se direktiva o jedrski varnosti izboljša," je pojasnila. Peterle je sodeloval v več opazovalnih misijah, zelo dejaven je bil tudi na področju zdravja, še posebej boja proti raku. "Ta razvoj v Evropskem parlamentu spremljam deset let. Vidim razliko. A ta se še ne pozna na številu obolelih. To število se še naprej veča. Veliko več bo treba narediti, da bomo zmanjšali število novih bolnikov," je poudaril. Tu tudi vidi strateški izziv. Kacin je bil najdejavnejši na področju širitve Evropske unije na Zahodni Balkan. V vlogi poročevalca za Srbijo je oblastem v Beogradu večkrat nalil čistega vina, a je ves čas tudi odločen zagovornik približevanja te države povezavi. "Srbija je po vrsti let samoizolacije, avtističnega obnašanja in samozadostnosti spoznala, da mora tudi sama kaj narediti zase," je ocenil na nedavnem seminarju za novinarje v Bruslju.

Slovenija, Politika, Evropska Unija
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Globine: Je ateizem neke vrste vera? #videopodkast

»Razlika med ateistom in teistom je namreč ta - če je za ateista samo materialni pozitivni vzrok, je za teista potem še duhovni vzrok. Ateist živi samo v materialnem svetu, medtem ko teist živi ...