Papež o duhovniškem posvečenju
Svet | 26.03.2014, 11:36 Marjana Debevec
Papež Frančišek je med dopoldansko katehezo nadaljeval razmišljanje o zakramentih. Potem ko je v preteklih tednih predstavil zakramente uvajanja, se je danes osredotočil na diakonsko, duhovniško in škofovsko posvečenje. Omenjeni zakrament po papeževih besedah kandidatom omogoča, da pasejo Jezusovo čredo v Njegovem Duhu in z Njegovim srcem, ki je srce ljubezni.
Tisti, ki prejmejo zakrament posvečenja, so postavljeni na vrh skupnosti. Za Jezusa pa to pomeni podvreči svojo oblast služenju, kot nam je sam pokazal, je dejal papež in dodal: »Škof, ki ne služi skupnosti, ne dela dobro, duhovnik, ki ne službi skupnosti, ne dela dobro, to je zgrešeno«.
Druga značilnost, ki izhaja iz tega zakramentalnega združenja s Kristusom je po njegovih besedah strastna ljubezen do Cerkve. Sveti Pavel pravi, da je Kristus ljubil Cerkev in je zanjo daroval samega sebe, da bi bila sveta in brezmadežna. »V moči tega posvečenja se duhovnik povsem posveti svoji skupnosti in jo ljubi z vsem srcem: to je namreč njegova družina«, je poudaril sveti oče.
Apostol Pavel pa Timoteju priporoča tudi, naj vedno oživlja dar, ki mu je bil dan preko polaganja rok. »Če škof ali duhovnik ne hranita svojega poslanstva z molitvijo, poslušanjem Božje besede, vsakodnevnim obhajanjem evharistije ter skrbnim in rednim prejemanjem zakramenta svete spovedi, bosta neizogibno izgubila pristen smisel svojega služenja in veselje, ki izhaja iz globokega občestva z Gospodom«, je dejal Frančišek. Tako posvečena oseba izgubi odnos z Bogom in zapade v povprečnost, ki ne služi Cerkvi. Kako pa nekdo postane duhovnik, se je vprašal papež? Pobudo dá Gospod, On kliče duhovnike, je dejal. »Mogoče so med vami mladi, ki so v svojem srcu začutili ta klic, da bi postali duhovniki in vse življenje služili drugim v Božjih stvareh. Če je kdo med vami to začutil v srcu, naj ve, da mu je Jezus položil to željo. Negujte to povabilo in molite, da bo raslo in prineslo sadove za vso Cerkev«, je svoj nagovor sklenil sveti oče.