Jure SešekJure Sešek
Miha MočnikMiha Močnik
Rok MihevcRok Mihevc
Mag. Melita Kordeš Demšar (foto: ARO)
Mag. Melita Kordeš Demšar

Otroci so prihodnost

| 24.02.2014, 09:35

Za letošnji Dan spomina – 22. februarja se spominjamo rojstva ustanovitelja skavtov lorda Baden-Powella – smo v goste povabili nekdanjo aktivno skavtinjo, ki jo danes poznamo kot navdihovalko pri razširjanju montessori pedagogike v Sloveniji: mag. Melito Kordeš Demšar.

Vedno več je znanega, kako pomembna v človekovem življenju so njegova najzgodnejša leta. Iz tega seveda sledi, da je področje (pred)šolske vzgoje in izobraževanja izredno pomembno in pravzaprav ključno; pa ne samo za posameznika, ampak za celotno družbo in mag. Melita Kordeš Demšar je tista, ki aktivno posega v slovensko stvarnost na področju predšolske vzgoje in tudi osnovnega šolstva.

V zgodnjih devetdesetih je pomagala postavljati temelje skavtstva v Sloveniji, sedaj pa se trudi pri postavljanju pedagogike montessori.

Zanimivo je, da se skavtstvo in pedagogika montessori zelo povezujeta in imata veliko vzporednic, kot so delo v majhnih skupinah, učenje z delom, heterogene skupine, povezovanje z naravo; pomemben element v montessori pedagogiki pa je tudi duhovnost.

Melita je odrasla v močni katoliški družini (njena teta, sestra in stric so pri salezijancih), poleg skavtstva so jo oblikovala tudi številna potovanja.

V pogovoru nam je zaupala, kako jo je vodila življenjska pot do odločitve za pedagogiko montessori in kako je bilo, ko je leta 2001 postala ravnateljica prvega montessori vrtca v Sloveniji. Od takrat pa je v 13 letih montessori pedagogika doživela pravi razcvet. Poleg vrtcev, letos že četrto leto deluje tudi osnovna šola montessori, ki deluje v okviru Montessori inštituta. Melita je direktorica tega inštituta in poleg vrtca, šole, organizirajo tudi izobraževanja za montessori pedagoge. Do nedavnega je bila naša gostja tudi predsednica Združenja Montessori.

Zanimivo je bilo slišati, kako je rojstvo otrok vplivalo na njen pogled na montessori pedagogiko pa tudi na delo s starši. Melita nam je zaupala, da so bili otroci tudi močan motiv za ustanovitev vrtca in tudi osnovne šole montessori. Seveda nas je zanimalo, kako poteka pouk v tej šoli in najbolj me je fascinirala vzgoja k samostojnosti in samoodgovornosti, saj otroke v želji po znanju motivirajo tako, da so sami odgovorni za to, da predelajo predpisano učno snov. Otroci ne čakajo na to, da jih drugi animirajo, poleg tega ni meja njihovemu interesu in raziskovanju. Za učitelja je tako delo bolj naporno, a kot pravi Melita, tudi bolj srečno.

Del najinega pogovora sva posvetili tudi prepletu družinskega in poslovnega življenja. Melita in njen mož od leta 2010 skupaj delata v Montessori inštitutu. Njuna družina živi v hiši, v kateri je spodaj vrtec. Melita pravi, da je sicer potrebno več samodiscipline, pri razmejitvi družinskega in poslovnega življenja, obenem pa svojo službo vidi tudi kot poslanstvo.

Spoznajte izjemno žensko, ki s svojim življenjem in delom navdihuje in spodbuja k aktivni vlogi v družbi; zato lepo povabljeni k poslušanju oddaje.

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...