Radijska kateheza: Delavnica molitve in življenja
| 19.02.2014, 21:26
Vsako tretjo sredo v mesecu vas v Radijski katehezi vabimo, da se pridružite Delavnici molitve in življenja. Delavnice molitve in življenja (DMŽ) je leta 1984 ustanovil kapucin br. Ignacio Larranaga. »Prepotoval sem mnogo dežel in že nekaj let ugotavljam, da na splošno nihče ne uči ljudi, kako naj molijo. Cerkvene skupine veliko razmišljajo in tako so nastale obsežne študije o božji besedi v svetopisemskih krožkih in raznih krščanskih občestvih. Vendar jih nihče ne uči moliti, vsaj ne metodično, postopno in umerjeno, medtem pa ljudstvo umira od lakote po Bogu ... Mnogo let že čutim, da bi bilo treba nekaj napraviti v tej smeri: prijeti verne ljudi za roko in jih voditi k osebnemu odnosu z Gospodom, da bi preobrazili vsakega kristjana v Gospodovega učenca in prijatelja.« Španski kapucin p. Ignacio Larrañaga je to svoje občutje uresničil s tem, da je po desetletju šestdnevnih duhovnih vaj, ki jih je imenoval Srečanja – izkušnja Boga, leta 1984 pričel delo, ki ga je imel za najbolj pomembno v svojem življenju: Delavnice molitve in življenja (DMŽ). Na Slovenskem so zaživele leta 1994 po zaslugi njegovih sobratov kapucinov. Neutrudni učitelj prijateljskega pogovora z Bogom se od 28. oktobra 2013 pogovarja z Očetom iz obličja v obličje.
Kako bodo potekale radijske Delavnice molitve in življenja?
Če se želite tudi vi podati na pot, na kateri se boste naučili moliti in živeti, boste potrebovalo zvezek, ki bo postal vaš duhovni dnevnik. Vanj boste vpisovali vse, kar se vas bo ob poslušanju dotaknilo in kar se vam bo utrnilo ob prebiranju božje besede, ko boste delali sami. Potrebujte tudi Sveto pismo in molitveni priročnik Srečanje. V vsaki oddaji boste slišali odlomek iz Svetega pisma, predstavili vam bomo namen srečanja, v oznanilu boste slišali, kaj nam Božja beseda sporoča, vsakokrat boste spoznali nov molitveni način in dobili navodila za delo do naslednjega srečanja. Naše oddaje bodo imele – tako kot Delavnica molitve in življenja- dve glavni smeri: ena je spuščajoča in druga vzpenjajoča. Spuščajoča je, ko Bog govori nam; vzpenjajoča pa je, ko mi govorimo z Bogom.
Prvo srečanje: Bog nežnosti
Osnovno misel prve oddaje bi lahko strnili v en sam stavek: Božji otrok sem, Očetov ljubljeni sin, ljubljena hči. Mi smo otroci ljubezni: Bog nas je ustvaril iz ljubezni in naši starši so nas rodili v ta svet iz ljubezni. Ker pogosto opazimo, da človeška sebičnost marsikje deluje po svoje in vlada svetu, je zbledelo prepričanje, da je ljubezen pravi izvir našega življenja. Res pa je tudi, da smo predolgo živeli v veri, ki so jo zaznamovali strah, krivda in kazen.
Jezus pa je prišel in nam prinesel povsem drugačno novico: Povedal nam je, da je Bog kot ljubeči Očka; da nas ljubi od vekomaj; nenehno nas ljubi: pa ne zato, ker bi bili dobri ali pa zato, da bi postali dobri. On je preprosto moj Oče in jaz sem njegov otrok; ljubi nas brezpogojno, brez razlogov ali koristi – povsem zastonjsko. In kakšen bo zaključek? Božji otrok sem, Očetov ljubljeni sin, ljubljena hči.V prvi oddaji razmišljamo ob Božji besedi iz preroka Ozeja : 11. poglavje, vrstice 1 do 4.
Bog nežnosti
V vsaki oddaji slišimo kratko Oznanilo, med poslušanjem si lahko kaj zapišete v zvezek oz. duhovni dnevnik. Prvo oznanilo ima naslov Bog nežnosti. Spoznamo, da je mladi Jezus dokončno prišel do prepričanja, da je prva zapoved za vedno presežena: odslej prva zapoved ne bo več to, da bi mi ljubili Boga, ampak bomo dovolili, da nas Bog ljubi. Odkrit je bil nov svet. Svet presenečenj in čudenja. Svet veselja in navdušenja. Svet, ki ga je živel ta navadni, a drugačni mladenič; svet, o katerem bi lahko na kratko rekli: VSE JE LJUBEZEN.
Jezus je čutil, da je močno ljubljen, in zato je bil popolnoma osvobojen strahu. Kajti kjer je ljubezen, tam ni strahu. Samo tisti, ki so ljubljeni, lahko ljubijo. Ljubljeni vedno ljubijo. Ljubljeni ne morejo prenehati ljubiti. Še vedno verjamemo, da je strah najuspešnejše orožje, s katerim lahko ustavimo grešnike. Toda Bog, Bog veruje v ljubezen. Jezus veruje, da grešnikov ni mogoče pritegniti z grožnjami, ampak s takšno ljubeznijo, ki se ji nihče ne more upirati. Šel je med grešnike in jim povedal, da jih Bog čaka v Božji hiši, vendar ne kot sodnik, ki bi jim sodil in jih obsodil, ampak z gostijo in z nagradami. Da jih sprejme v objem, ki ga ne bodo nikdar pozabili.
Rekel jim je nekaj neverjetnega - da bodo poslednji prvi. Zelo privlačno zveni in veliko pozornost vzbuja misel, da je ljubezen zastonjska, da si nebes ne zaslužimo, ampak jih prejmemo v dar. Razbojnik prvi vstopi v raj, da bi tako vsi vedeli, kako je Bog dal prednost ubogim in grešnikom; da bi vsi videli, kako Bog ne potrebuje razlogov za svojo ljubezen. Njegova ljubezen je zastonjska; ljubi nas brezpogojno, ne glede na našo preteklost.
Molitveni način - molitveno branje
Izvajanje molitvenega načina je najpomembnejši del vsakega Srečanja Delavnic molitve in življenja in tudi naše oddaje Radijska kateheza. Tokrat bomo govorili z Bogom na najbolj preprost molitveni način, ki mu pravimo Molitveno branje. Vzamemo zapisano molitev; mirjeno se ustavimo in kratko kličemo Svetega Duha; počasi, zelo počasi začnemo brati molitev; z vso dušo občutimo to, kar berejo naše oči; prebrane stavke vzamemo ‘za svoje’, kakor da bi prihajali iz našega srca; če naletimo na stavek, ki nas močno gane, se ob njem zaustavimo in ga večkrat ponovimo; če se to ne zgodi, počasi nadaljujemo z branjem; potem se ponovno vrnemo na začetek iste molitve in z vso dušo občutimo, kar beremo. V molitvenem priročniku Srečanje poiščimo molitev z naslovom Odločitev.
Delo v času do naslednje oddaje
Vabimo vas, da se podate na to pot, ki vas bo naučila moliti in živeti. Zato si vsak dan vzemite čas za svete pol ure in vsakdanjo duhovno držo. Svete pol ure pomeni vzeti si vsak dan – zjutraj ali zvečer ali čez dan trideset minut (običajno to imenujemo kar svete pol ure), ko boste premišljevali Božjo besedo in poglabljali molitveni način – tokrat je bilo to molitveno branje.
Besedila ki jih boste v tem času premišljevali so:
- Izaija 41,8–20
- Ozej 2,16–25
- Jozue 1,1–9
- Janez 14,8–20
- Psalm 118,16–21
- Pismo Galačanom 4,1–7
- Izaija 43,1–10
Intenzivno prakticirajmo tudi molitveni način, ki smo ga spoznali - molitveno branje, s pomočjo psalmov 16, 23, 63 ter molitev: Odločitev in Iz oči v oči.
Skušajmo živeti tudi vsakdanjo duhovno držo. Ta je v tem, da ves mesec, kolikor je le mogoče, sleherni trenutek dneva preživimo v duhu tokratne oddaje: Božji otrok sem, ljubljeni sin, ljubljena hči Očeta …