Blaž LesnikBlaž Lesnik
Aleš KarbaAleš Karba
Helena KrižnikHelena Križnik

Po informacije na srednje šole in fakultete

Slovenija | 14.02.2014, 11:18

Na srednjih šolah in fakultetah so danes informativni dnevi, na katerih se bodo bodoči dijaki in študentje lahko pozanimali o nadaljnjem šolanju. Slovenske železnice so poskrbele za dodatne vlake. Več informacij kot običajno je letos tudi na spletu.

Za vpis v 1. letnik rednega in izrednega študija je letos na voljo 20 tisoč mest, za 1. letnike srednjih šol pa dobrih 23 tisoč. Srednje šole so vrata odprla ob 9. in 15. uri ter jutri ob 9. uri, fakultete pa danes ob 10. in 15. ter jutri ob 10. uri.

V večja mesta se je pametno odpraviti pravočasno, čeprav bodo na določenih linijah organizirani dodatni prevozi.

V Ljubljani pomagajo bodoče študente usmerjati predstavniki Študentske organizacije, in sicer na glavni avtobusni in železniški postaji ter na nekaterih postajališčih LPP. Dijaki lahko pokličejo za pomoč tudi na brezplačno številko 080 9867.

V Mariboru bodo bodoči dijaki, ki bi želeli zbrati več informacij, te lahko dobili ne le na samih šolah, ampak tudi na sejmu na Trgu Leona Štuklja. Mariborska univerza na svojem sedežu pripravlja dogodek z naslovom Ustvari si prihodnost - kaj je dobro vedeti pred izbiro študija?, na katerem bodo dijakom na enem mestu na voljo različna svetovanja in informacije.

Univerza na Primorskem organizira brezplačen prevoz iz večjih slovenskih mest na obalo.

Kot kaže, bodoči srednješolci in študentje v iskanju informacij o nadaljnjem šolanju v prvi vrsti upoštevajo svoje želje, nekateri pa že razmišljajo o možnostih za zaposlitev. Generalni sekretar Združenja delodajalcev Jože Smole je za naš radio poudaril, da se je treba otresti etiket o „perspektivnosti ali neprespektivnih“ poklicih. »Menim, da je zelo pomembno, da se vsi skupaj, ne glede na to, kaj nam pravi okolica, otresemo splošnih mnenj o perspektivnih in neperspektivnih poklicih. Po desetih letih se je pokazalo, da ravno ti tako imenovani edini zveličavni poklici, danes to niso. Prav nasprotno, včasih neperspektivni poklici danes stopajo v ospredje. Prav je, da se mladi na svoji poti v večji meri odločajo za tisto, kar jih res veseli, kar bodo radi delali. V mislih naj imajo tudi to, da živimo v času, ko ni več delovnih mest za vse življenje. Ne bodo imeli vedno te priložnosti, da bodo delali tisto, za kar so se šolali. Morda se bodo morali večkrat usposabljati še za kaj drugega. Zato je prav, da sledijo svoji osnovni želji«.

Ravnateljica Gimnazije Novo mesto Mojca Lukšič dijakom predlaga, da gredo na informativne dneve na člim več šol, z odptrimi očmi in pripravljeni, da bodo res lahko sprejeli odločitev, ki bo zanje prava. »Za devetošolce je to kar težak čas odločitve. Treba je gledati na sposobnosti in interese mladih, ki jih ima vsak. Če so sposobnosti dovolj visoke je dobra izbira gimnazijski program, drugače pa gotovo poklici. Vsak poklic je dober, če ga seveda opravljaš s srcem, če je to tisto, kar rad počneš. Za to generacijo, ki zdaj zaključuje osnovno šolo, je po mojih izkušnjah najbolj merodajno to, kar pravijo sošolci in generacije pred njimi, torej glas, ki se širi o šoli, kar je seveda napačna odločitev. Vsak zase bi moral gledati na svojo pravo izbiro in izbrati šolo zase. Premalo se pozanimajo in prepogosto se ne odločajo zase, uklonijo se tudi želji staršev. Do trenutka odločitve smo v ta proces lahko vključeni starši in vsi ostali, toda na koncu mora biti odločite stvar vsakega posameznika," je povedala za Radio Ognjišče.

Z dijaki Škofijske klasične gimnazije v Ljubljani, ki jih bomo gostili v prihodnji Dijaški oddaji, se je pogovarjala Nataša Ličen. »Največja napaka je, če že ne traparija, da izbereš šolo, ki so jo izbrali prijatelji ali morda simpatija. Ko greš v Srednjo šolo ali v Dijaški dom se splete toliko novih prijateljstev, da prihodnji dijaki gotovo ne bodo sami. Naj jih ne bo strah, naj bodo odprti in naj pristopijo k novim znancem. Moj nasvet je torej, naj bodo odprtega duha in pogumni. Na koncu skoraj ni slabe odločitve, skoraj vsaka šola ima kaj zanimivega in bo omogočala štiri polna leta. Iščite kakovostno znanje, v to sta vključena tako znanje, kot duševnost«.

Novost letošnjega informativnega dne so tudi kratki predstavitveni filmi o fakultetah, ki jih je mogoče najti na youtube – informativni dnevi.

Bodoči dijaki imajo čas za razmislek do 4. aprila, bodoči študentje pa do 5. marca, ko se izteče prvi prijavni rok.

 

Slovenija, Sociala
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...