Židan: Največja katastrofa za slovenski gozd
Politika | 03.02.2014, 15:42 Petra Stopar
Posledice žledoloma in snegoloma so tako velike, da smo po oceni ministra za kmetijstvo in okolje Dejana Židana priča največji katastrofi v slovenskih gozdovih. Večleten sanacijski program naj bi bil narejen v treh mesecih. Židan poudarja, da bo znesek za sanacijo visok, a da ga bo država zagotovila, med drugim bo zaprosila tudi za mednarodno pomoč. Prve uradne ocene škode v gozdovih naj bi bile znane v četrtek.
Minister za kmetijstvo in okolje Dejan Židan je po ogledu posledic žledoloma v Verdu pri Vrhniki o obsegu prizadetih gozdnih površin povedal, da je poškodovanega 40 odstotkov gozda, kar naj bi pomenilo enoletni posek. Od 12.000 kilometrov gozdnih cest jih je poškodovanih polovica, a te ne služijo samo delu v gozdu, pač pa za številne družine pomenijo povezavo z drugimi cestami in naselji.
Sanacija se bo začela takoj, ko bo možno in varno, zdaj namreč niti nihče ne sme v gozd, pravi minister, »ker je smrtno nevarno. Ko se bo v naslednjih dneh otoplilo in bomo začeli sanirati teh šest tisoč kilometrov gozdnih cest, ki so v tem trenutku neprevozne, naj sanacijo delajo tisti, ki znajo delati z gozdom«.
Prioritetno bodo najprej začeli sanirati ceste, ki vodijo do prometnic, pa tudi ceste, kjer istočasno poteka dobava električne energije. Na podlagi ocen škode bo vlada pripravila večleten sanacijski program, nato »se bomo morali kot država opredeliti in zagotoviti ustrezne vire, da se tudi ustrezno izvede. To ne bo majhen znesek, to bo velik znesek, vendar ko bo sanacijski program v roku treh mesecev pripravljen, pa se bomo opredeljevali, kako priti do virov«.
Židan sicer o usklajenosti odziva države na spopad z naravno ujmo pravi: »Kar se tiče Ministrstva za kmetijstvo in okolje, mi v celoti sodelujemo s Civilno zaščito, ki koordinira vse aktivnosti v Sloveniji, tudi današnji sestanek, na katerem je bila prisotna tudi predsednica vlade, in bili smo prisotni štirje ministri, smo si operativne naloge razdelili. Dnevno tudi poteka ocena škode, tudi institucije, ki so del ministrstva za kmetijstvo in okolje ocenjujejo škodo, prva informacija pa bo na vladi v četrtek.«
Direktor Zavoda za gozdove Damjan Oražem pa je dodal, da bo sanacija gozda trajala več let, saj je poškodovana skoraj polovica oz. 500.000 hektarjev. Na Postojnskem in Pivškem pa za nekatera območja gozdov upanja ni več.