Papež Frančišek
Moto proprij papeža Frančiška Zvesti in preudarni oskrbnik (Lk 12,42)
Svet | 24.02.2014, 21:00
Papež Frančišek je danes izdal Moto proprij o ustanovitvi novih ekonomskih organizmov z naslovom Fidelis dispensator et prudens (Zvesti in preudarni oskrbnik) (Lk 12,42), poroča Radio Vatikan. Na podlagi tega motu proprija je sveti oče imenoval za prefekta Tajništva za ekonomijo sedanjega nadškofa Sydenya v Avstraliji, kardinala Georga Pella.
MOTO PROPRIJ
Papež Frančišek
Fidelis dispensator et prudens (Zvesti in preudarni oskrbnik) (Lc 12,42)
Kakor ima zvesti in preudarni oskrbnik nalogo, da pozorno skrbi za to, kar mu je bilo zaupano, tako se Cerkev zaveda odgovornosti, da pozorno varuje in upravlja z lastnimi dobrinami v luči svojega poslanstva evangeliziranja in s posebno pozornostjo do pomoči potrebnih. Upravljanje ekonomskih in finančnih področij Svetega sedeža je na poseben način tesno povezano z njegovim specifičnim poslanstvom in sicer, ne samo v službi univerzalnega poslanstva svetega očeta, temveč tudi v odnosu do skupnega dobrega z vidika celostnega razvoja človeške osebe.
Potem ko sem natančno premislil rezultate dela komisije, ki je pripravila študijo o organiziranosti ekonomsko administrativne strukture Svetega sedeža (prim. Kirograf, 18. julij 2013), potem ko sem se posvetoval s Svetom kardinalov za prenovo apostolske konstitucije Pastor Bonus in s Svetom kardinalov za preučitev organizacijskih ter ekonomskih težav Svetega sedeža, s tem apostolskim pismom v obliki mota proprija določam to, kar sledi:
Svet za ekonomijo
1. Ustanovljen je Svet za ekonomijo z nalogo, da pripravi smernice o ekonomskem upravljanju ter nadzoru struktur in administrativnih ter finančnih dejavnosti dikasterijev Rimske kurije ter ustanov, ki so povezane s Svetim sedežem ter Državo mestom Vatikan.
2. Svet za ekonomijo sestavlja 15 članov. Od teh jih je osem izbranih med kardinali in škofi tako, da odsevajo univerzalnost Cerkve. Sedem pa je strokovnjakov, laikov različnih narodnosti, s kompetencami na finančnem področju ter s priznano profesionalnostjo.
3. Svetu za ekonomijo predseduje kardinal koordinator.
Tajništvo za ekonomijo
4. Tajništvo za ekonomijo je ustanovljeno kot dikasterij Rimske kurije in sicer, kot je v apostolski konstituciji Pastor Bonus.
5. Upoštevajoč to, kar bo določil Svet za ekonomijo, tajništvo neposredno odgovarja svetemu očetu in udejanja ekonomski pregled ter nadzor nad ustanovami iz 1. točke, kakor tudi politiko in postopke glede nakupov ter primernega nagrajevanja zaposlenih. Pri tem upošteva pristojnosti lastne vsaki ustanovi. Pristojnost tajnišva se zato razširi na vse tisto, kar je na kakršen koli način predmet tega področja.
6. Tajništvu za ekonomijo predseduje kardinal prefekt in sicer v sodelovanju z državnim tajnikom. Prelat državnega tajnika ima nalogo, da pomaga kardinalu prefektu.
Generalni revizor
7. Sveti oče imenuje generalnega revizorja, ki ima nalogo opravljati računovodsko revizijo (audit) Ustanov pod 1. točko.
Statuti
8. Kardinal prefekt je odgovoren za pripravo dokončnih Statutov Sveta za ekonomijo, Tajništva za ekonomijo in Urada generalnega revizorja. Statute se bo quam primum predstavilo v odobritev svetemu očetu.
Odrejam, da ima to, kar je bilo določeno, takojšnjo, polno in trajno veljavo. Razveljavljam tudi vse nezdružljive odredbe in odrejam, da je to apostolsko pismo v obliki Mota proprija objavljeno v L'Osservatore Romano 24.-25. februarja 2014 in zatem v Acta Apostolicae Sedis.
Dano v Rimu, pri sv. Petru, 24. februarja 2014, v prvem letu papeževanja.
Vir: Radio Vatikan