Slavi KoširSlavi Košir
Meta in Simon Istenič (foto: Nataša Ličen)
Meta in Simon Istenič

Sveto Pismo je neizmeren vir moči

| 26.01.2014, 22:23

Nedeljo Svetega pisma smo obhajali z namenom, da bi globlje dojeli, kako nas Božja beseda odrešuje in daje smisel našemu življenju. Po raznih krajih Slovenije bodo na svetopisemsko nedeljo srečanja, kjer bodo udeleženci poslušali razlago Božje besede in jo poglabljali ob podeljevanju in pogovoru s predavatelji.  Za nedeljski jutranji program na Radiu Ognjišče smo se o bogastvu Svetega pisma in v njem zapisanih Besed življenja, pogovarjali z go. Maričko Šušteršič Čampa in zakoncema Meto in Simonom Isteničem.

Besede, ki temeljijo na skali

S Svetim pismom sem se začela srečevati že kot otrok. Pozneje sem se s Knjigo najbolj srečevala preko svetih maš in pridig, ob duhovnikovih razlagah besedil. V dobi začetnega duhovnega dozorevanja in razumevanja pa šele postajala bolj pozorna na besede Pisma. Evangelij takrat postaja bližji in bolj razumljiv. Ko pa nas v zrelih letih zajamejo življenjske izkušnje pa je Sveto pismo neizčrpen vir moči“, je razlagala go. Marička Šušteršič Čampa.

Je Sveto pismo kdaj poseglo v moje življenje?

To se je dogajalo večkrat v mojem življenju, zlasti v času velikih preizkušenj, ko sem se morala popolnoma soočiti sama s seboj in svojim prepričanjem, v trenutkih, ko sem se čutila zapuščena od vseh ljudi in čutila, da me razume samo Bog. Odločala sem se po božjih zakonih, ki pa so, kot vemo, v primerjavi z logiko tega sveta, diametralno nasprotni in sem zaradi svojih odločitev na začetku včasih doživljala nerazumevanje, celo nekakšno zgražanje. Toda, ker je mojo usodo, moje življenje, vodil Bog, se je na koncu spoznalo, da je bila moja odločitev prava, ker je temeljila na skali.“

Nekaj je brati Sveto pismo, drugo pa živeti po njem

Eno je teorija, drugo praksa. Teorija postaja resničnost, ko se odločamo, kaj bo naše življenjsko načelo. Če se odločimo za Boga, je samo ena pot. Ali ga jemljemo zares ali pa ga imamo samo za tisto urico ob nedeljah, ga imamo morda samo za branje pred spanjem. Sveto pismo odpremo, beremo, ga odložimo in se vrnemo v svoje življenje. Če pa se nas Pismo res dotakne, če se zavemo, da nam po Svetem pismu govori Bog, da se iz obličja v obličje soočamo z Bogom, se mora nekaj v nas spremeniti“, tako je v žaru, a z izredno mirnostjo in predanostjo, govorila naša sogovornica go. Marička Šušteršič Čampa, ki je s svojim razmišljanjem dopolnila jutranji program na radiu Ognjišče, na nedeljo Svetega pisma.

Marička Šušteršič Čampa
Marička Šušteršič Čampa © Nataša Ličen

Kako se Sveto Pismo zrcali v najinem življenju?

Simon in Meta Istenič: „Kar naenkrat tega ne moreš občutiti. Beseda se počasi useda v človeka in ga seveda tudi spreminja. Velika prednost je, ker Sveto pismo bereva skupaj. Zdaj iščeva drugačne ljudi. Ne moreva se z vsakim pogovarjati o vsebinah, ki se naju dotaknejo in o katerih razmišljamo v skupini skupnega branja in premišljevanja svetopisemskih sporočil. Škoda je pozabiti na spoznanja, ki jih dobimo na rednih srečevanjih in se samo prepuščati toku življenja. V Sloveniji je kar naprej veliko pogovorov o politiki in gospodarstvu. V tem ne vidiva smisla, veliko bolje je , da vzamemo v roke Sveto Pismo in se napojimo ob teh besedah, da gredo težave, ki jih ne moremo spremeniti, mimo nas. Več, kot to, ne moremo narediti.“

Kako Sveto pismo razumeva, potrebujeva razlago?

Meta in Simon: „Vsekakor potrebujeva razlago, plastični in časovni prikaz dogodkov. Stvari so se v preteklosti dogajale in se dogajajo enako. Zgodovina se ponavlja, mnogo časov je že bilo. Tisto dogajanje se preslikava v ta čas. Če zaokrožimo, ljudstvo ali posamezniki so lahko bližje Bogu ali pa so zelo oddaljeni od njega. In v Svetem pismu lahko razbereš, samo če hočeš, kako živeti. Stara zaveza ali recimo Pavlova pisma prav gotovo potrebujejo razlago, če želiš kaj odnesti. Drugače je lahko vse preveč površno. Tako pa razglabljamo, se pogovarjamo, iščemo globino in je tako veliko več koristi za življenje.“

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...