
Nasilje v Siriji
V Siriji že 130.000 žrtev
| 02.01.2014, 11:03
Sirski observatorij za človekove pravice je na Silvestrovo poročal o novem nasilju v Alepu, kjer je granata zadela avtobus in terjala novih deset smrtnih žrtev. 130.000 mrtvih, med njimi 46.200 civilistov, od tega več kot 7000 otrok in več kot 4600 žensk pa je zastrašujoča bilanca sirskega konflikta. Agencija Asianews pa poroča, da je samo v zadnjem letu življenje izgubilo 73 455 ljudi.
Sirski krvavi konflikt je izbruhnil marca 2011, ko je Asad zatrl mirne proteste tako imenovane damaščanske pomladi. Ta je takrat pripravila politični program novega razvoja države in zahtevala reforme. Čeprav mediji že skoraj dve leti poročajo o državljanski vojni med pomladniki in režimskimi silami, pa je jasno, da v konfliktu veliko vlogo igra še tretja stran, ki jo financira in podpira islamski fundamentalizem. Rezultat tega je, da se že dobri dve leti nasilje usmerja predvsem na območja, kjer živijo krščanske skupnosti in proti muslimanom, ki zavračajo fundamentalizem, pa tudi na gospodarsko pomembna območja, ki so zdaj že popolnoma opustošena.
Kristjani v nekoč gospodarsko zelo razvitem Alepu so božične praznike preživeli pod dežjem bomb in granat, ki so terjale številne nove žrtve. Tamkajšnji kaldejski nadškof Antoine Audo pravi, da so letalski napadi vladnih sil, granate upornikov, mraz in višanje cen prebivalce zredčile. Mnogi trpijo lakoto, so zbegani, predvsem pa nimajo upanja, saj nasilju ne vidijo konca.
Kadar je hudo, zares opaziš pravo zlato
Karitas v tamkajšnje kaldejske cerkve vsak dan razdeljuje kosila in daje hrano revnim in razseljenim ljudem, od katerih je večina muslimanov. Upanje za preizkušane ljudi pomeni tudi humanitarna pomoč, ki je še posebej dobrodošla, saj so tamkajšnji prebivalci ponudili zatočišče številnim družinam, ki so bile pregnane z domov na obrobju tega nekoč gospodarsko zelo močnega sirskega mesta.
Nadškof Audo je za agencijo Asianews povedal, da tamkajšnja Cerkev sprejema in pomaga vsakomur brez razločka, čeprav včasih nekateri kristjani ne razumejo takšne širokogrudnosti, ki si ne postavlja verskih in političnih preprek, ampak pomaga preizkušanim. Za muslimane je takšna krščanska ljubezen zlato, še dodaja kaldejski nadškof Audo.