Patria
Po finski sodbi v zadevi Patria pričakovanja oprostilnih sodb tudi v Sloveniji
Politika | 30.01.2014, 16:20
Finsko okrožno sodišče v Hemenlini je oprostilo vseh pet nekdanjih visokih uslužbencev Patrie, obtoženih podkupovanja pri prodaji oklepnikov za Slovensko vojsko leta 2006. V prvih odzivih so tudi v Sloveniji narasla pričakovanja oprostilne sodbe, na vrhovnem državnem tožilstvu pa finskega procesa vsebinsko ne komentirajo.
Na zatožni klopi je bilo pet nekdanjih uslužbencev finske orožarske družbe z nekdanjim generalnim direktorjem Jormo Wiitakorpijem na čelu. Obtoženi so bili, da so pred leti preko posrednikov obljubili oziroma dali podkupnino za nakup 135 oklepnikov za Slovenijo. Sodišče je ugotovilo, da tožilstvu ni uspelo dokazati obtožb podkupovanja, državi pa je naložilo plačilo sodnih stroškov. Patria je v izjavi za javnost zapisala, da je bila odločitev okrožnega sodišča pričakovana, tako s pravnega vidika kot z vidika dokazov.
Kot je znano, je afera o sporni prodaji osemkolesnikov že dočakala prvostopenjske obsodbe v Sloveniji in Avstriji, sodba na Finskem pa je nasprotna obsodbama pri nas in pri severnih sosedih. V Avstriji je bil na enoletno zaporno kazen obsojen posrednik Patrie Hans Wolfgang Riedl, v Sloveniji pa tedanji slovenski premier Janez Janša, prvi mož Patrijinega zastopnika v Sloveniji, podjetja Rotis, Ivan Črnkovič, in brigadir Tone Krkovič. Obsojeni krivdo zavračajo in so se na sodbo tudi pritožili. Sodba tako še ni pravnomočna.
Janša je v prvem odzivu na današnje sojenje na Finskem na tviterju slikovito zapisal: "Doseg Murgel je prekratek za finska sodišča." Njegov zagovornik Franci Matoz je ocenil, da je finsko sodišče odločilo neodvisno in ugotovilo, da niti podkupnina niti obljuba nikoli nista bili dani. Po njegovem bo sodba na Finskem zagotovo vplivala tudi na postopek pri nas.
V to je prepričan tudi Wolfov odvetnik Andrej Kac: "Neko resonanco bo pa tudi na višjem sodišču oprostilna sodba na Finskem mislim da morala … smo v istem okviru istega dejanskega stanja." Prvi mož Rotisa Črnkovič pravi, da je to zanj prvi pozitivni dan v zadnjih petih letih: "Zdaj je jasno, da mora ta zadeva pasti. Razumeti morate, da izločitev dokazov s Finske je danes s to oprostitvijo potrjena."
Slovensko tožilstvo vsebinsko finskega postopka ne komentira, pravi pa, da to ne vpliva na postopek v Sloveniji. Obrambni minister v tistem času Karl Erjavec upa, "da je finsko sodstvo neodvisno in da so te sodbe korektne. Niti ne vem, ali so te sodbe pravnomočne in ali se bo tožilec pritožil". Za pritožbo imajo finski tožilci teden dni časa. Milijon in 200 tisoč evrov pa bo plačala država.
Nekdanji ustavni sodnik Tone Jerovšek po poročanju STA meni, da gre oprostilna sodba zoper predstavnike Patrie na Finskem v prid nepravnomočno obsojenim v Sloveniji.
Jerovšek je prepričan, da lahko sodba na Finskem pomembno vpliva na proces v Sloveniji, saj se slovensko tožilstvo v obtožbah nenehno sklicuje na finske dokaze. "Za naše tožilstvo je zato sodba, če lahko uporabim ta izraz, velik fiasko," pravi in dodaja, da je na drugi strani sodba pomembna novica za obsojene v Sloveniji. Glede sojenja v Avstriji, kjer so bili nekateri akterji v zgodbi obsojeni, pa Jerovšek pravi, da imajo tudi oni zdaj argument, ki ga lahko uporabijo v pritožbi na razsodbo.