Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar

Dr. Štuhec: Slovenci nasedamo, ker smo medijsko enostransko informirani

Slovenija | 17.01.2014, 21:10 Tanja Dominko

Dolgotrajna odsotnost nadškofov mariborske in ljubljanske nadškofije ne vpliva na običajno pastoralno življenje v župnijah, se pa pozna drugje, je v pogovoru za Radio Ognjišče dejal moralni teolog dr. Ivan Štuhec. „V vsem tem času, ko se čaka na imenovanje novih nadškofov, vse druge škofijske in medškofijske ustanove ne morejo delovati tako, kot delujejo takrat, ko se ve, kdo je šef in kdo odloča. V tem smislu je zaznati neko mirovanje, zato se vedno bolj lahko postavlja vprašanje, v katero smer gremo.“

Dokument Pridite in poglejte je denimo pred dvema letoma zastavil nekaj smernic, ki bi se zdaj po besedah Štuheca morale izvajati oziroma bi bilo treba z njimi nadaljevati, a to stoji. „Administratorji nimajo toliko niti fizične niti siceršnje moči, da bi opravljali svojo škofijo in še tisto, v kateri so administratorji.“ A to ni prvi tovrsten pojav. V Mariboru so bili v preteklosti tako kar dve leti brez nadškofa, administrator je bil škof Vekoslav Grmič, to je bilo ravno v času, ko je bil dr. Štuhec sam pred mašniškim posvečenjem. „Ker nisva bila v nekih prijateljskih stikih, sem bil sam osebno takrat v resni stiski, ali mu naj izrečem svojo pokorščino ali ne.“ Tudi za marsikoga, ki bo letos posvečen, se lahko po besedah Štuheca zgodi podobno. V tem času „brezvladja“ se opravljajo samo tekoče zadeve, druge pomembnejše odločitve pa stojijo, domneva Štuhec.

Dr. Ivan Štuhec je nato spregovoril tudi o razmerah v mariborski nadškofiji, navezujoč se na finančne težave, pri čemer je še vedno ostro kritiko namenil medijem in bankam. Ko je v javnosti zaokrožila številka, da dolg znaša 800 milijonov evrov, je šlo za manipulacije. „Ko se enkrat te manipulacije primejo, celo v Cerkvi so se, verjamem, da jim je tudi v Vatikanu kdo verjel, je težko priti nazaj do realne slike in bo dolgo trajalo, da se bodo stvari postavile na pravo mesto.“ Pri tem opaža, da mediji potem, ko se je pojavila številka o tem, kakšna znaša bančna luknja, o mariborski kar na lepem molčijo. „Soočamo se s situacijo nekorektnega odnosa do enega in istega problema. Ko gre za Cerkev, je to velik problem, potenciran problem, ko pa gre za politiko, ki je zdaj na oblasti, pa nas s svojo medijsko mašinerijo uspešno prepričuje, da ne gre za velik problem. Ja, Slovenci bomo, kot kaže, to kar požrli.“

V oddaji je beseda tekla tudi o papeževem imenovanju novih kardinalov, nismo pa mogli niti mimo prahu, ki se je dvignil okoli Jožeta Možine.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem, Politika
Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...