Blažena Anton M. Slomšek in Alojzij Grozde
V Celju bodo sprejeli relikvije blaženih škofa Slomška in Grozdeta
| 18.01.2014, 15:00 Petra Stopar
V sklopu molitvene osmine bo celjsko škofijo jutri zaznamoval poseben dogodek, saj bodo v cerkvi sv. Jožefa sprejeli in blagoslovili relikvije dveh slovenskih blaženih – škofa Antona Martina Slomška in Alojzija Grozdeta.
Relikvije bodo umeščene v stranski oltar svetih bratov Cirila in Metoda, ki ga je škof Slomšek leta 1857 določil za sedež bratovščine Apostolstva sv. Cirila in Metoda. To je pomenil hkrati začetek ekumenskega delovanja v tem delu Evrope.
"Ideja o sprejemu Slomškovih in Grozdetovih relikvij je na Jožefovem hribu nad Celjem dolgo živela," je za naš radio povedal predstojnik Doma sv. Jožefa Jože Planinšek, saj se je škof Slomšek v širšo zgodovino evropskega prostora najbolj zapisal z ekumenskim delovanjem, ki ga je začel ob stranskem oltarju svetih bratov Cirila in Metoda v cerkvi sv. Jožefa. „In smo imeli že skozi dolžnost, da dejansko to tudi trajneje zabeležimo. Z bivanjem gospoda Janeza Zdešarja, ki se je žal lansko leto od nas poslovil, pa smo dobili konkretno spodbudo, namreč, izročil nam je relikvije tako bl. Slomška kot bl. Grozdeta. Te so že vgrajene v oltar in enkraten primer je, da so obe relikvije skupaj v enem oltarju,“ je opisal Planinšek.
Slovesnost se bo v nedeljo, 19. januarja, začela ob petnajsti uri z molitvenim bogoslužjem, ki ga bo vodil celjski škof Stanislav Lipovšek, ki bo tudi blagoslovil nov relikviarij. „Poleg duhovnikov, sester in vernikov, bodo z nami, ker je teden molitvene osmine za krščansko edinost, tudi škof Geza Filo iz Ljubljane ter predstavnik Pravoslavne Cerkve,“ je povedal Planinšek in poudaril, da želijo v relikviariju videti tudi spravni kraj ali spravni oltar.
Slomškove relikvije namreč predstavljajo delo za krščansko edinost, Grozdetove relikvije pa žrtev razdeljenosti slovenskega naroda med vojno, po vojni in tudi še danes, hkrati pa tudi odpuščanje. „Obeh teh sprav ali sožitja smo krvavo potrebni in prav ta dvojnost relikviarija nam to predstavlja, nam je povabilo. V tem duhu bomo tudi skušali oblikovati bogoslužja obema blaženima na čast.“