Grčija za pol leta prevzema krmilo Evropske unije
Svet | 01.01.2014, 06:00
Šestmesečno predsedovanje Evropski uniji danes od Litve prevzema Grčija. Za najšibkejšo državo stare celine, ki se bo letos predvsem borila za preživetje, bo ta naloga velik izziv.
Prvič v zgodovini povezave bo šestmesečno predsedovanje Svetu Evropske unije prevzela članica v tako slabem gospodarskem in političnem stanju, kot je Grčija. Za državo bo uspeh že, če ga bo preživela zdajšnja vlada. Skrajna levica, najmočnejša opozicijska stranka Siriza, in skrajna desnica pridobivata moč, medtem ko tradicionalne sredinske stranke izgubljajo vpliv.
Pomemben dejavnik med predsedovanjem Grčije bodo s širšega evropskega in z domačega vidika majske evropske volitve. Z evropskega vidika, ker bo volilni čas pomembno narekoval tempo odločanja v povezavi, z domačega zato, ker bodo zelo verjetno še oslabile koalicijo, ki jo med drugim sestavljata desnosredinska Nova demokracija in levosredinski Pasok.
Padec vlade med predsedovanjem Evropski uniji ne bi bil nekaj novega. V prvi polovici leta 2009 je med tem, ko je bila na čelu povezave, padla češka vlada. A v primeru Grčije, ki bo morala v tem letu po vsej verjetnosti izpogajati še tretji program finančne pomoči, bi bilo to veliko huje. Politična nestabilnost je razkošje, ki si ga ne more privoščiti. Finančne in gospodarske tegobe so tudi bistveno spremenile odnos Grkov do Evropske unije. Ta je zaradi nepriljubljenega zategovanja pasu, ki ga je zahtevala trojka mednarodnih posojilodajalcev, postala simbol vsega slabega.
Kljub vsem minusom je predsedovanje povezavi za Grčijo tudi izjemna priložnost - njeni voditelji bodo bolj pod žarometi evropske javnosti, kar lahko izkoristijo tudi za promocijo in prepričevanje skeptične zahodnoevropske javnosti, da gre državi bolje. Glede na zemljepisni položaj in naravne danosti Grčije ni presenečenje, da bo predsedstvo veliko pozornosti namenilo turizmu, obnovljivim virom energije in pomorski politiki. Prav tako ni presenečenje, da bodo v ospredju pozornosti tudi migracije. Grško-turška meja je namreč najbolj oblegan in problematičen del zunanje meje povezave.
Med grškim predsedovanjem bo še vedno v ospredju gradnja bančne unije. Do evropskih volitev se pričakuje dogovor o drugem stebru - enotnem okviru za sanacijo ali likvidacijo bank s čim manjšo obremenitvijo davkoplačevalcev in gospodarstva.