Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Grčija za pol leta prevzema krmilo Evropske unije

Svet | 01.01.2014, 06:00

Šestmesečno predsedovanje Evropski uniji danes od Litve prevzema Grčija. Za najšibkejšo državo stare celine, ki se bo letos predvsem borila za preživetje, bo ta naloga velik izziv.

Prvič v zgodovini povezave bo šestmesečno predsedovanje Svetu Evropske unije prevzela članica v tako slabem gospodarskem in političnem stanju, kot je Grčija. Za državo bo uspeh že, če ga bo preživela zdajšnja vlada. Skrajna levica, najmočnejša opozicijska stranka Siriza, in skrajna desnica pridobivata moč, medtem ko tradicionalne sredinske stranke izgubljajo vpliv.

Pomemben dejavnik med predsedovanjem Grčije bodo s širšega evropskega in z domačega vidika majske evropske volitve. Z evropskega vidika, ker bo volilni čas pomembno narekoval tempo odločanja v povezavi, z domačega zato, ker bodo zelo verjetno še oslabile koalicijo, ki jo med drugim sestavljata desnosredinska Nova demokracija in levosredinski Pasok.

Padec vlade med predsedovanjem Evropski uniji ne bi bil nekaj novega. V prvi polovici leta 2009 je med tem, ko je bila na čelu povezave, padla češka vlada. A v primeru Grčije, ki bo morala v tem letu po vsej verjetnosti izpogajati še tretji program finančne pomoči, bi bilo to veliko huje. Politična nestabilnost je razkošje, ki si ga ne more privoščiti. Finančne in gospodarske tegobe so tudi bistveno spremenile odnos Grkov do Evropske unije. Ta je zaradi nepriljubljenega zategovanja pasu, ki ga je zahtevala trojka mednarodnih posojilodajalcev, postala simbol vsega slabega.

Kljub vsem minusom je predsedovanje povezavi za Grčijo tudi izjemna priložnost - njeni voditelji bodo bolj pod žarometi evropske javnosti, kar lahko izkoristijo tudi za promocijo in prepričevanje skeptične zahodnoevropske javnosti, da gre državi bolje. Glede na zemljepisni položaj in naravne danosti Grčije ni presenečenje, da bo predsedstvo veliko pozornosti namenilo turizmu, obnovljivim virom energije in pomorski politiki. Prav tako ni presenečenje, da bodo v ospredju pozornosti tudi migracije. Grško-turška meja je namreč najbolj oblegan in problematičen del zunanje meje povezave.

Med grškim predsedovanjem bo še vedno v ospredju gradnja bančne unije. Do evropskih volitev se pričakuje dogovor o drugem stebru - enotnem okviru za sanacijo ali likvidacijo bank s čim manjšo obremenitvijo davkoplačevalcev in gospodarstva.

Svet
Jubilanti z nadškofom Cviklom (photo: Nadškofija Maribor) Jubilanti z nadškofom Cviklom (photo: Nadškofija Maribor)

Somaševanje jubilantov z nadškofom Cviklom

Na praznik apostola Tomaža je v mariborski stolnici potekalo slovesno somaševanje duhovnikov jubilantov. Somaševanje je vodil nadškof Alojzij Cvikl, ki se je z jubilanti zahvalil Bogu za dar ...

Janez Kozinc v družbi škofa Maksilmilijana Matjaža in bogoslovcev (photo: fb Radio Ognjišče) Janez Kozinc v družbi škofa Maksilmilijana Matjaža in bogoslovcev (photo: fb Radio Ognjišče)

Znan je datum posvečenja novega soboškega škofa

Iz tiskovnega urada Katoliške Cerkve so sporočili, da bo škofovsko posvečenje novega soboškega škofa dr. Janeza Kozinca v nedeljo, 14. septembra ob 16. uri, v župnijski cerkvi Povišanja sv. Križa ...

Tereza navdušuje s svojimi recepti (photo: Osebni arhiv) Tereza navdušuje s svojimi recepti (photo: Osebni arhiv)

Kulinarična mornarka

Tereza Poljanič je bila med prvimi, ki je pri nas vodila televizijske kulnarične oddaje, s katerimi je v našem prostoru začela širiti zavest o zdravi prehrani, kaj to sploh je in kako pripravljati ...