Političarka iz Burme, Aung San Suu Kyi.
Visoki gostje, ki so leta 2013 obiskali Evropski parlament
Svet | 29.12.2013, 07:00
V letošnjem letu se je v Evropskem parlamentu zvrstilo kar nekaj obiskov na najvišji državniški ravni. Poslance sta nagovorili tudi dobitnici Nagrade Saharova za svobodo misli, borka za pravico deklet do šolanja Malala Jusafzaj in burmanska političarka Aung San Suu Kyi, ter mnogi drugi.
Najbolj pomemben obisk v Evropskem parlamentu je bil gotovo obisk burmanske političarke Aung San Suu Kyi. Ta je oktobra po 23. letih končno prevzela nagrado Saharova za svobodo misli, ki ji jo je parlament podelil leta 1990, kot vodji burmanske opozicije in borki za človekove pravice. V nagovoru je dejala, se svoboda misli začne s pravico spraševati. Dejala je, da te pravice njeno ljudstvo v Burmi dolgo ni imelo. „Imela sem veliko srečo, da sem lahko šla po poti, v katero sem verjela in da so mi pri tem pomagali ljudje z vsega sveta. Bilo je vredno.“
Da bi dosegli resnično spravo, potrebujemo pomoč vseh prijateljev po svetu, je nadaljevala Suu Kyijeva. „Da se bi lahko spopadli s prihodnostjo, moramo biti enotni in miroljubni drug do drugega. Ravno zato je narodna sprava tako pomembna. Brez miru ne bomo doživeli zdravega razvoja gospodarstva.“
Letošnjo nagrado Saharova za svobodo misli pa je prejela mlada Pakistanka Malala Jusafzaj. Gre za 16-letno dekle, ki jo svet pozna kot zagnano borko za pravico pakistanskih deklic do izobraževanja. Evropske poslance je v nagovoru pozvala, naj pogledajo prek meja stare celine, v trpeče države, kjer so ljudje oropani temeljnih pravic, kjer je svoboda misli zatirana in pravica do govora vklenjena. Opozorila je, da na pomoč čaka 57 milijonov otrok. „Ne želijo računalnikov, igric ali čokolade, ampak samo knjige in peresa. Kot človeško bitje verjamem, da se morajo zato, da bi preživeli vsi, najmočnejši boriti za preživetje šibkih. Če pustimo milijone ljudi zadaj, ne moremo nikoli nikoli uspeti ali preživeti, četudi smo mi najmočnejši.“ Drugo sporočilo, ki ga je poslala iz Strasbourga, je bilo, da svet potrebuje spremembo ideologije. „Spremenimo ideologijo moči. Močna država se ne smeti soditi po številu vojakov ali ladij, ampak moramo pogledati katera ima najmanj podhranjenosti, najbolj izobražene ljudi, zagotavlja osnovne pravice svojim državljanov, katera zagotavlja enakopravnost moških in žensk.“
Poleti je veliko pozornosti v parlamentu pritegnil tudi igralec, nekdanji guverner Kalifornije ter okoljevarstvenik Arnold Schwarzenegger. Udeležil se je srečanja županov v Evropskem parlamentu na temo podnebnih in energetskih izzivov. Poudaril je pomen lokalnih oblasti pri varovanju okolja ter spomnil, da lahko vsak posameznik z majhnimi spremembami doprinese k bolj čistemu okolju. Na trpljenje Tibetancev in na okrutno ravnanje z ljudmi, pa je marca opozoril eden izmed verskih voditeljev Tibeta, lama Kirti Rinpoče. Poslance je spodbudil, naj sprejmejo resolucijo, v kateri bi pozvali k vzpostavitvi svobodnega Tibeta, umiku kitajskih sil, izpustitvi zaprtih aktivistov ter neoviranemu dostopu predstavnikov mednarodne skupnosti in medijev do Tibeta.
Letos so Evropski parlament od vidnejših osebnosti obiskali še somalijski predsednik Hasan Šejk Mohamud, irski premier Enda Kenny, litvanska predsednica vlade Dalia Grybauskaite, irski predsednik Michael Higgins, generalni sekretar zveze Nato Anders Fogh Rasmussen, izraelski predsednik Šimon Peres, tunizijski predsednik Moncef Marzuki ter predsednik Malija Boubacar Keita. Je pa letos predsednik parlamenta Martin Schluz povabil papeža Frančiška, naj tudi on nagovori poslance. Ali se bo to zgodilo v prihodnjem letu, pa v naših informativnih oddajah.
Povzeto po: europarl.europa.eu