Maja MorelaMaja Morela
Jakob ČukJakob Čuk
Marjana DebevecMarjana Debevec

V Britaniji še več vetrnih elektrarn

Svet | 08.12.2013, 08:00

Velika Britanija je ena od vodilnih držav v pridobivanju energije z vetrnimi elektrarnami. Britanska vlada je sprejela nove ukrepe, s katerimi bo pospešila graditev takšnih elektrarn ob morju, na celinskem delu otoka pa jih bodo omejili. Zato bodo namenili več milijard evrov.

Britanska vlada je potrdila investicijo v gradnjo novih plantaž orjaških vetrnic, s pomočjo katerih že desetletja pridobivajo okolju prijazen vir energije. Odločitev ni presenečenje, saj bo v prihodnjem desetletju ugasnila življenjska doba najmanj petim jedrskim elektrarnam. Investicija je namenjena zgolj v gradnjo plantaž v morju, tako v Kanalskem prelivu kot vzdolž obale, na vzhodnem in jugozahodnem delu otoka. Gradnjo plantaž orjaških vetrnic na celinskem delu otoka pa so za zdaj ustavili. Vlada bo v primeru novih plantaž delno subvencionirala ceno pridobljene električne energije. S tem želi pridobiti čim več investitorjev, ki jim zagotavlja, da bo poravnala razliko med nabavno ceno tovrstno pridobljene električne energije ter ceno, določeno za fiskalno leto 2018/2019. Eden izmed največjih tovrstnih investitorjev je dansko podjetje Dong. K poslu so pristopili s skoraj pet milijardnim vložkom. Prejšnji teden pa je od investicije v gradnjo novih plantaž odstopilo nemško podjetje RWE. Iz sedeža tega podjetja so sporočili, da novi načrti britanske vlade ne bodo spremenili njihovih odločitev.

 

Orjaške vetrnice z električno energijo oskrbijo približno 4,7 milijona britanskih gospodinjstev letno oziroma ena sama vetrnica na leto omogoči celotno električno porabo za 1400 gospodinjstev.

Nekaj je tudi negativnih učinkov orjaških vetrnic. Ob škotski obali, kjer pogosto premočno piha, jih je treba ustavljati. Zaradi sunkovitega vetra pa prihaja tudi do vžiga in

 

Od julija največja vetrna elektrarna na morju

Britanski premier David Cameron je zagon elektrarne označil za "veliko zmago za Veliko Britanijo in še večjo za področje obnovljivih virov energije". Cameron in Greg Barker, britanski minister za okolje, upata tudi, da bodo otoškemu zgledu postopoma sledile države, ki se še vedno krčevito otepajo trajnostnih rešitev v energetiki.

Britansko prizadevanje za zeleno energijo je močno pohvalil vodja lokalne veje okoljevarstvene organizacije Greenpeace John Sauven, a Camerona v isti sapi pozval k popolni dekarbonizaciji elektroenergetskega sektorja do leta 2030. Proizvajalci cen so obljubili znižanje cen za kopno vetrno energijo in sončno energijo od leta 2015, medtem ko se bo povečal znesek za vetrno energijo na morju. »200 tisoč zelenih delovnih mest v državi pomeni tudi pozitiven znak za potrošnike. Obnovljiva energija vetrnih elektrarn kot novejše nezrela tehnologija potrebuje podporo. Dejstvo, da se zmanjšujejo stroški za sončne elektrarne in vetrne elektrarne na kopnem pomeni, da bo več sredstev za vetrno energijo na morju,« je povedal državni sekretar na ministrstvu za energijo Ed Davey.

Instalacija 175 turbin sicer predstavlja šele prvo fazo projekta London Array – v bližnji prihodnosti se bo kvota vetrnic dvignila na 217, moč elektrarne pa na dober gigavat, kar pomeni, da bodo gospodinjski aparati še naprej nemoteno brneli v 750 tisoč britanskih domovih.

Svet
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.