Kmetom na voljo tudi s.p. in d.o.o
| 27.12.2013, 13:13
Že novembra smo opozarjali na nedorečenosti uvedbe računovodstva na tistih slovenskih kmetijah, ki so v povprečju dveh zadnjih let presegle prag dohodka iz osnovne kmetijske in gozdarske dejavnosti postavljen na 7.500 EUR in bodo od 1. 1. 2014 morale voditi knjigovodstvo. Vse te kmetije so bile dolžne do 31. oktobra priglasiti način ugotavljanja davčne osnove, v novembru pa so začele prejemati odločbe. Pokazalo se je, da je bila kot privzeta oblika predvidena priglasitev kot fizična oseba z dejavnostjo.
Večini kmetij je ta oblika sicer najbolj pisana na kožo, obstajajo pa tudi take, za katere so lastniki po posvetovanjih s strokovnjaki ugotovili, da bi bila ugodnejša oblika vodenja knjigovodstva kot samostojni podjetnik ali pa kot d.o.o. In pri tem se je zapletlo.
Za pojasnilo smo se že konec novembra obrnili na DURS, kjer so odgovorili, da so kmetom še vedno na voljo vse tri organizacijske oblike, vsaka pa da ima z vidika davčnih predpisov specifičen način plačevanja davkov.
Kmetje pa so poročali, da na terenu še vedno prihaja do težav in jim na davčnih uradih ne znajo pomagati. Zato sem v začetku decembra še enkrat prosil DURS za pojasnilo. Odgovor sem prejel na sveti večer, 24. 12. 2013, v njem pa pojasnjujejo naslednje:
Kmet se je bil dolžan priglasiti kot fizična oseba oziroma kot fizična oseba z dejavnostjo (če je npr, že imel dopolnilno dejavnost na kmetiji ali pa s.p.). Kot takemu mu je bila izdana odločba. S to odločbo je določen le način ugotavljanja davčne osnove. Seveda pa zavezanec lahko spremeni svojo organizacijsko obliko v kapitalsko družbo v skladu z določbami ZGD-1(Zakona o gospodarskih družbah). V kolikor bo kmetijsko dejavnost izvajal v obliki gospodarske družbe, se ravna po določilih Zakona o davku od dohodkov pravnih oseb.
Kmetom so torej po uradnih pojasnilih na voljo vse tri organizacijske oblike in pričakovati je, da to vedo tudi na vseh območnih uradih. Vsem kmetijam, ki so po novem dolžne voditi knjigovodstvo, in menijo, da bi jim bilo davčno ugodneje, biti organizirane kot d.o.o. svetujemo posvet s strokovnjaki za to področje in čimprejšnji obisk na pristojnem davčnemu uradu, za ureditev stanja.