Podpis sporazuma o sodelovanju med Policijo in PZS za varnost v gorah.
Policija in planinska zveza za varnost obiskovalcev slovenskih gora
Slovenija | 22.12.2013, 07:00
Generalni direktor policije Stanislav Veniger in predsednik Planinske zveze Slovenije Bojan Rotovnik sta pred dnevi podpisala sporazum o sodelovanju. Na ta način se bodo tako policisti kot člani planinske zveze trudili zagotavljati visoko raven varnosti obiskovalcev slovenskih gora. Letošnja gorniška sezona je bila sicer nekoliko varnejša kot prejšnja leta.
Policija in planinska zveza že vrsto let zelo dobro sodelujeta, s sporazumom pa gre predvsem za pomoč pri vzdrževanju in obnovi planinske infrastrukture, skupnih strokovnih usposabljanjih, izmenjavi informacij o razmerah v gorah, testiranju planinske in gorniške opreme, sodelovanju na področju radijskih komunikacij, sodelovanju pri pripravi Nacionalnega programa varnosti v gorah, skupnih preventivnih aktivnosti ipd. Policija bo v okviru svojih zmožnosti zagotavljala helikopterske prevoze in nudila pomoč z materialnimi sredstvi.
Predsednik PZS Bojan Rotovnik je ob tem poudaril, da je Planinska zveza Slovenije ena najbolj množičnih in najstarejših nevladnih organizacij v Sloveniji. S svojo dejavnostjo veliko različnih dejavnosti v slovenskem gorskem svetu. »Upamo na zelo korektno in vsebinsko bogato sodelovanje predvsem na področju preventivnega delovanja v gorskem svetu, tu nam je najpomembnejša varnost, in na področju obnove in vzdrževanja slovenskih planinskih poti, ki jih imamo v Sloveniji preko 9000 kilometrov. Mrežo planinskih poti pa oskrbujemo popolnoma prostovoljno, zato nam je vsaka takšna pomoč, ki jo lahko dobimo od različnih državnih organov, zelo dobrodošla.« Rotovnik je povedal še, da so v fazi ekološke sanacije planinskih koč, zato so veseli pomoči slovenske policije.
Generalni direktor policije Stanislav Veniger pa je poudaril, da je sodelovanje med policijo in Planinsko zvezo Slovenije že zdaj izjemno dobro. »Drži pa, da če partnerja podpišeta sporazum, sta k temu še bolj zavezana. Ker gre za varnost ljudi v naših gorah, v naših planinah, je seveda pomembno, da zelo dobro skupaj sodelujemo tako na področju usposabljanja, skupnega zagotavljanja varnosti, preventivnih aktivnosti itd. Slovenska policija se bo v okviru svojih možnosti tudi trudila zagotavljati helikopterske prevoze na segmentih, ki jih je že omenil predsednik Rotovnik. Pomagali bomo tudi z drugimi materialno tehničnimi sredstvi, kolikor bomo mogli.« Na podlagi sporazuma bodo pripravili še skupni letni akcijski načrt, preko katerega se bo ta sporazum tudi implementiral.
Letošnja gorniška sezona nekoliko varnejša kot prejšnja leta
»Letošnja sezona v gorah je bila nekoliko varnejša kot prejšnja leta, veliko nesreč pa se še vedno zgodi zaradi nepoznavanja terena ter neprimerne pripravljenosti in opreme,« je poudaril Jani Bele iz Gorske reševalne zveze Slovenije. Skupno se je letos do 30. novembra zgodila 301 gorniška nesreča, v njih pa je umrlo 13 ljudi. Še 104 nesreče so se zgodile pri drugih, večinoma športnih dejavnostih. Gorski reševalci so do novembra posredovali v okoli 370 akcijah. Bele je podal tudi nekaj napotkov za varno zimsko hojo v gore. Zelo pomembni so cepin, primerne dereze in plazovna žolna. Neprimerna kombinacija pa so pohodne palice in cepin, je opozoril. Predsednik zveze Igor Potočnik pa upa, da se bodo z ministrstvom za zdravje oz. z ekipami helikopterske nujne medicinske pomoči uspeli čim prej dogovoriti, da bi že z novim letom uvedli stalno dežurstvo.