Blaž LesnikBlaž Lesnik
Andrej NovljanAndrej Novljan
Rok MihevcRok Mihevc
Glavna razloga za ebelost sta pomanjkanje gibanja in neprimerna prehrana. (foto: lifestylenatural.com)
Glavna razloga za ebelost sta pomanjkanje gibanja in neprimerna prehrana.

Debelost otrok – glasnik slabega zdravja

Slovenija | 14.12.2013, 07:00

Čezmerna telesna teža in debelost pri otrocih postaja tudi v Sloveniji velik javnozdravstveni problem, nedavno pa so ga predstavili strokovnjaki iz različnih področij. Predlagali so možne ukrepe in priporočila za izboljšanje stanja, saj čezmerna telesna teža otrok že kaže svoje prve, negativne posledice: krajše pričakovano življenje današnje generacije otrok, slabša gibalna sposobnost in slabše zdravje.

Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije je v okviru evropskega projekta EuroHeart II pripravilo nacionalno strokovno srečanje: »Čezmerna telesna teža in debelost pri otrocih – glasnika slabšega zdravja in krajšega življenja današnje generacije otrok v Sloveniji«. Na srečanje je prišlo 120 udeležencev, največ s področja zdravstva, šolstva in predstavnikov NVO.

O glavnih poudarkih smo se pogovarjali s prim. dr. Matijo Cevcem s Kliničnega oddelka za žilne bolezni, ki je tudi predsednik Društva za zdravje srca in ožilja Slovenije. Po njegovem sta glavna razloga za debelost dva: „Eden je telesna neaktivnost mladostnikov, drugo pa je, da ravno zaradi sedenja pred računalniki – fantje med tednom sedijo pred računalnikom ali televizijo po tri ure, dekleta nekoliko manj, a še vedno več kot dve uri, konec tedna pa celo štiri ure – se pravi manj gibanja. Po drugi strani pa tudi napačna prehrana. Izkazalo se je, da otroci med 10. in 12. letom dnevno popijejo med 300 in 400 mililitrov sladkanih pijač.“

Delež otrok s prekomerno telesno težo je v Sloveniji zelo visok. Ena tretjina je takih, ki je prekomerno prehranjenih oziroma debelih, kar nas uvršča v vrh v Evropi. To se odraža tudi v starosti. Nataša Jan, Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije je navedla: »V evropski, mednarodni raziskavi ENERGY v kateri je med 7 državami sodelovala tudi Slovenija, pod koordinacijo Društva za zdravje srca in ožilja Slovenije je bilo ugotovljeno, da je tretjina slovenskih 10 do 12 letnikov čezmerno prehranjenih ali debelih. Po tem smo na drugem mestu, takoj za Grčijo. Ta starostna skupina je na prehodu iz otroštva v najstništvo, ki je ključno starostno obdobje, saj mladi pridobijo več samostojnosti pri dejanjih, ki vplivajo na energijsko ravnovesje. Med drugim raziskava ugotavlja, da se s športom v povprečju premalo ukvarjajo, le dobre 3 ure na teden.« O konkretnih posledicah prekomerne teže otrok je dr. Cevc povedal: „Bistveno pogostejša je pri njih sladkorna bolezen, povišan krvni tlak, tudi nekatera rakava obolenja so povezana s tem,teža vpliva tudi na muskolo-skeletni sistem, torej gibanje, težave s sklepi, bolečine. Skratka, drastično se poslabša kakovost življenja v odraslosti, če si že v otroštvu predebel.“

25 % manj predebelih do leta 2025

Irena Simčič (Zavod Republike Slovenije za šolstvo) je poudarila, da smo lahko ponosni, saj je Slovenija ena izmed redkih evropskih držav, ki ima dobro organiziran sistem prehrane otrok in mladostnikov. "Dobro načrtovana in organizirana prehrana je lahko najučinkovitejši in najracionalnejši način za korekcijo nepravilne prehrane otrok in mladostnikov, gledano iz različnih vidikov: zdravstvenega, vzgojno-izobraževalnega, ekonomskega, organizacijskega, socialnega, psihološkega in drugih. Kljub temu, da imamo dober sistem organizirane prehrane, pa to ne pomeni, da ne bi bilo potrebno na področju prehranjevanja še kaj izboljšati."

Na nedavnem strokovnem srečanju so sprejeli 11 priporočil za zmanjšanje čezmerne telesne teže in debelosti pri otrocih. „Bistvo je tem, da priporočamo, kako naj se poveča telesna gibalna dejavnost med mladostniki, kako vplivati na to, da bi otroci sprejeli zdrav način prehranjevanja. V to bomo vključili tudi druge nevladne organizacije s področja zdravstva, ki delujejo v okviru mreže 25x25, katere namen je, da bi do leta 2025 zmanjšali število smrti zaradi kroničnih nalezljivih bolezni za 25 %.

Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije bo Mreži NVO s področja zdravja 25×25 posredovalo predloge za izboljšanje stanja na področju čezmerne telesne teže in debelosti otrok, ki so bili sprejeti na strokovnem srečanju. Mreža NVO 25×25 pa jih bo posredovala pristojnim institucijam.

Priporočila za zmanjšanje telesne teže

- zagotavljanje vsaj treh ur obvezne, dovolj intenzivne in kakovostno vodene športne vadbe tedensko na vseh stopnjah šolanja

- šola naj zagotovi najmanj eno uro športnih dejavnosti na dan, starši in civilna športna sfera pa prav tako eno uro na dan, ker le dve-urna telesna dejavnost zmerne telesne obremenitve zagotavlja pozitiven telesni in gibalni razvoj otrok

- povečati delež otrok in mladostnikov, ki se vključujejo v šolske in zunajšolske interesne športne programe, dosegljive za vse, ne glede na socialno stanje v družini

- umestitev pogojev za varno, aktivno mobilnost v prostorske plane občin – za aktiven in varen prihod prebivalstva v službo, šolo in drugod (kolesarjenje, hoja, peš)

- novi prostorski plani občin, ki so usmerjeni v zagotavljanje brezplačne rekreativne dejavnosti, prostorov, varnih površin (igrišča, površine z igrali,..), kolesarskih poti, ipd. Vzpostavitev brezplačne rekreacije in telesne vadbe v lokalni skupnosti.

- zagotoviti več vsebin s področja zdravega življenjskega sloga, prehrane in zdravega prehranjevanja v okviru obveznega izobraževanja (zadnja triada osnovne šole in srednja šola)

- vključitev osveščanja o koristih rednega gibanja in zdravje prehrane v vsebino šole za starše

- uvesti in dosledno izvajati ukrepe za zmanjšanje dostopa otrok in mladostnikov do nezdrave hrane z visoko vsebnostjo sladkorja, soli in zdravju škodljivih maščob (kot je preprečitev oglaševanja nezdrave hrane otrokom in mladostnikom, prepoved prodaje nezdrave hrane preko avtomatov v zdravstvenih domovih in bolnišnicah, nadzor nad kakovostjo šolske prehrane)

- povečati dostopnost do pitne vode na javnih mestih in v ustanovah

- razviti in vzpostaviti sistem rednega spremljanja in poročanja o ustreznosti prehrane v vzgojno-izobraževalnih ustanovah v skladu s strokovnimi smernicami

- vzpostavitev dojenju prijaznih okolij na javnih mestih in širitev mreže dojenju prijaznih ustanov z vključevanjem novih

- omejitev trženja nadomestkov materinega mleka (mednarodni kodeks)

- kadrovska in finančna podpora vsem izvajalcem zdravstvene dejavnosti, ki obravnavajo čezmerno prehranjene in debele otroke ter mladostnike

- finančna podpora izvajalcem preventivne dejavnosti za preprečevanje pojava čezmerne telesne teže in debelosti

Je v vzgojno-izobraževalnih ustanovah dovolj ozaveščanja o pravilni prehrani in zadostnem gibanju? „Žal mislim, da ne. Seveda so svetle izjeme tam, kjer učitelji športne vzgoje znajo motivirati otroke. Klub temu, da imamo program Zdrave šole zajtrkov in podobno, tega ni dovolj. Zato je eno od priporočil tudi, kako naj i se tega lotili v prihodnje,“ je dodal predsednik Društva za zdravje srca in ožilja Slovenije, dr. Cevc.

Slovenija, Sociala, Hrana in okolje, Zdravstvo
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...