Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Alen SalihovićAlen Salihović

Zadonelo iz 500 mladih grl

Slovenija | 09.12.2013, 16:00

Drugo nedeljo v decembru obeležujemo svetovni dan zborovskega petja. V počastitev tega dogodka je v napolnjeni Gallusovi dvorani Cankarjeva doma sinoči skupaj nastopilo 500 mladih pevk in pevcev iz vse Slovenije. Republiški javni sklad za kulturne dejavnosti se je namreč že drugič odločil v projektu Potujoča muzika združiti najboljše mladinske zbore, ki so se v zadnjih letih še posebej izkazali. Ta edinstveni koncert je bil le delček v množici prireditev, ki so se zvrstile po vsem svetu.

Na koncertu Potujoča muzika se je predstavilo 13 izbranih mladinskih zborov iz vseh regij, ki so se v zadnjih dveh letih dokazali na regijski in državni ravni. »V družbi, ki vse bolj temelji na tekmovalnosti in individualizmu, je koncert, za katerega mladi na različne načine vadijo že nekaj časa, priložnost za ustvarjalno povezovanje in spletanje novih prijateljskih vezi. Koncert je priložnost za ustvarjalno povezovanje in spletanje novih prijateljskih vezi,« so zapisali v Javnem skladu Republike Slovenije za kulturne dejavnosti (JSKD), kjer so množični koncert prvič organizirali pred dvema letoma in kjer si želijo, da ta postal tradicionalna bienalna prireditev. »Tem izbranim zborom želimo dati neko posebno nagrado za njihov trud, jih povezati med samo, jim omogočiti novo literaturo, ki jo posebej za to priložnost naročimo pri slovenskih skladateljih in krstno izvesti te sklade,» je za Radio Ognjišče povedala Mihela Jagodic, strokovna svetovalka za zborovsko petje pri JSKD. Cilj koncerta torej ni vrhunsko izpiljen repertoar, ker so temu namenjeni festivali in tekmovanja, je pojasnila. Koncert Potujoča muzika je bil eden v verigi dogodkov ob svetovnem dnevu zborovskega petja, ki se je zgodil v Sloveniji. »Namen dneva zborovskega petja je v glasbi iskati slavljenje, solidarnost, mir, razumevanje. Osnovni namen ni samo glasbena dejavnost, ampak dosti širše.«

Kako se je uglasilo toliko pevcev?

Že pred poletnimi počitnicami smo izbrali sodelujoče zbore, ki so se v zadnjem letu še posebej izkazali, in tik pred začetkom šolskega leta njihovim zborovodjem razdelili note. Tako so pevci septembra ob velikodušni podpori ravnateljev in skrajni zagnanosti zborovodij preživeli skupaj kar nekaj dodatnega časa. Z vztrajnostjo in potrpljenjem so se v dveh mesecih naučili toliko programa, kot bi ga sicer osvojili v celotnem šolskem letu. Vadili so lahko tudi doma, saj so jim posneli vsak glas skupaj s spremljavo in uredili dostop prek spleta. Mladi pevci so tako sprva vadili vsak zase, nato pa sta imela v novembru po dva zbora iz vsake regije še eno skupno vajo, kjer so se mladi spoznali med seboj ter ugotovili, kako lahko svoje petje še izboljšajo.

Za nove izvirne skladbe ali priredbe za mladinske zbore so priznanja prejeli Patrick Quaggiato, Blaž Pucihar, Gašper Jereb, Katarina Pustinek Rakar, Damijan in Janez Močnik, Črt Sojar Voglar in Katja Gruber, so sporočili iz JSKD. Zbrane je nagovoril minister za kulturo Uroš Grilc, prireditve pa se je udeležil tudi predsednik republike Borut Pahor. »Ob dogodku je izšla nova notna zbirka, kjer je večina skladb, ki so jih včeraj prvič zapeli, tako da smo s tem popestrili slovensko literaturo za mladinske zbore, ki je v zadnjem času precej skromna,« je povedala Mihela Jagodic.

Da bi bilo zborovsko petje za mlade bolj popularno

Pobuda za koncert združenih mladinskih zborov se je začela razvijati pred tremi leti na državnem tekmovanju otroških in mladinskih zborov v Zagorju ob Savi. Zaradi vse težjih razmer so se mladinski zborovodje strinjali, da je za popularizacijo mladinskega zborovstva treba nujno nekaj ukreniti, da bi mladim vlili občutek pripadnosti veliki zborovski skupnosti. Tako sta nastali dve prireditvi - množični zborovski BUM v Mariboru, ki popularizira petje in slovensko literaturo, ter Potujoča muzika, katere namen je nagraditi sposobnejše zbore, naročati novo literaturo slovenskim skladateljem in izdajati novo zborovsko literaturo, ki temelji na sodobnejših tekstih.

Svetovni dan zborovskega petja praznujemo od leta 1991. Od tedaj je dan obeležilo že več kot 15.000 zborov in več milijonov pevcev po vsem svetu. V zborovsko petje je vključenih približno dva odstotka ali okoli 60 tisoč prebivalcev naše države, zato velja za najbolj množično obliko kulturnega udejstvovanja prebivalcev Slovenije. Po besedah strokovnjakinje za vokalno glasbo pri JSJD Mihele Jagodic petje človeku ponuja širše socialno okolje, dobro družbo in pomoč sopevcev, petje pa poskrbi za dobro počutje v vsakdanjem življenju, zato tovrstno udejstvovanje pripomore, da naj bi bili pevci bolj uspešni v vsakdanjem življenju.

Slovenija, Sociala
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...