Vinjeta
Družinske organizacije pozdravljajo dogovor o povračilu polovice vrednosti vinjet
Slovenija | 04.12.2013, 15:40
Velike družine in invalidi bodo za letno vinjeto za nov cestninski razred 2B namesto 220 plačali 110 evrov. Toliko stane tudi običajna letna vinjeta za avtomobile. Družinske organizacije so s to rešitvijo zadovoljne, novica pa še vedno odmeva.
Nov – enkrat dražji – cestninski razred je v minulih mesecih v javnosti sprožil veliko polemik. V tem razredu bo treba namreč za letno vinjeto odšteti 220 evrov, za mesečno 80 in tedensko 40 evrov. Težava je nastala, ker nekatera vozila, ki sodijo v ta razred, uporabljajo tudi velike družine in invalidi. Zdaj so po besedah ministra za infrastrukturo in prostor Sama Omerzela skupaj s civilno iniciativo Družinska pobuda, Rdečim križem Slovenije in Darsom našli rešitev, v skladu s katero bodo velike družine in invalidi plačevali 110 evrov, razliko do 220 evrov pa bo kril DARS. Pri tem bo šlo za donacijo Rdečemu križu - Slovenska Karitas se je temu odpovedala. Predsednik Civilne iniciative za družino in pravice otrok Aleš Primc je z rešitvijo zadovoljen. „Ob tem se zahvaljujemo predsednici vlade, ministrstvu za infrastrukturo in prostor, DARS-u, opozicijskim in vladnim poslankam in poslancem, medijem ter slovenski javnosti, ki so podprli našo pobudo. Še posebej se zahvaljujemo Bojanu Žlendru, ki je v imenu ministrstva korektno vodil usklajevanja z družinskima organizacijama. Verjamemo zagotovilom vlade, da bo sistemsko rešitev tega vprašanja v sodelovanju s civilno družbo pripravila v najkrajšem času, glede na to, da to do začetka prodaje vinjet ni bilo mogoče.“
Vse upravičene do znižanja cene opozarjajo, naj ob nakupu vinjete spravijo račun. „Prav tako pa, da ob registraciji tega kombija uveljavljajo znižano ceno letne dajatve za velike družine oziroma oprostitev letne dajatve za uporabe cest za osebe s posebnimi potrebami oziroma invalide. Uveljavljenje ene izmed teh olajšav je namreč pogoj za uveljavljenje znižanja cene vinjet za kombije. Enostavno vlogo s predlogami naj upravičenci čim prej posredujejo humanitarni organizaciji – to je Rdeči križ.“ Ta organizacija bo namreč izvajala povračilo stroškov. „Ob tem pa želim izraziti zahvalo Slovenski Karitas, ki je bila prav tako pripravljena prevzeti to delo, pa se je potem - zato da smo lahko čim prej prišli do dogovora – temu odrekla in to delu prepustila Rdečemu križu.“
Primc je še prepričan, da bi lahko na podoben način, kot je bila v sodelovanju s politiko in civilno družbo dogovorjena rešitev problema z vinjetami, skupaj rešili še mnoge težave v slovenski družbi.
Z omenjeno rešitvijo je zadovoljna tudi družinska organizacija Družinska pobuda. "S tem zagotovimo, da bodo te skupine, ki zaradi svoje osebne okoliščine - da imajo veliko družino ali da so invalidi - za svoje vsakdanje življenje potrebujejo večje vozilo, izenačene in da zaradi te osebne okoliščine ne bodo plačevale višje cestnine kot drugi uporabniki avtocest," je dejal Tomaž Merše iz Družinske pobude.