Blaž LesnikBlaž Lesnik
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Tanja DominkoTanja Dominko

Kitajska spreminja politiko enega otroka

Svet | 15.11.2013, 15:01

Kitajska spreminja politiko enega otroka in ukinja sporna taborišča, v katerih izvajajo prevzgojo z delom. V prihodnje bodo tako družine, v katerih je eden izmed partnerjev edinec, lahko imele dva otroka. Vladajoča kitajska komunistična partija je sporočila tudi, da bo smrtno kazen izvajala v manjšem obsegu, uvedla pa bo tudi niz gospodarskih reform.

Kljub nekaterim pozivom, da bi pravilo enega otroka na Kitajskem povsem opustili, oblast vztraja, da je to še vedno potrebno, saj bi sicer prenaseljenost lahko ogrozila razvoj. Politiko enega otroka so namreč uvedli konec 70. let 20. stoletja, da bi omejili hitro rastoče število prebivalcev. Izvrševanje tega pravila v praksi pa je bilo včasih tudi brutalno. Oblasti niso nalagale le glob, ampak so izvajale tudi prisilne sterilizacije in zahtevale splave že visoko nosečih žensk.

Odločitev je komunistična partija sporočila po ključnem zasedanju, znanem kot tretji plenum, pod vodstvom predsednika Šija Džinpinga, ki je prevzel oblast lani. Ta že tradicionalno velja za prostor napovedi pomembnih reform. Sprememba na področju načrtovanja družine bo torej parom, v katerih je eden izmed partnerjev edinec, dovolila, da imajo dva otroka.

Kritiki pa so izpostavljali, da ta politika prispeva k poglabljanju neravnovesja med spoloma, saj so splavi z deklicami nosečih žensk vse do danes pogosti. V letu 2012 se je na 100 deklic rodilo okoli 118 dečkov.

Ukinitev delovnih taborišč

Z odpravo delovnih taborišč pa namerava Kitajska izboljšati človekove pravice in pravosodne prakse. V takšnih taboriščih, ki so bila ustanovljena pred 50 leti (leta 1957 jih je uvedel Mao Zedong za kaznovanje tistih, ki so zagrešili manjše prekrške), je še vedno več tisoč zapornikov, ki naj bi jih prevzgojili z delom. Policija ima pristojnost, da brez sodnega postopka prestopnike za več let pošlje v tovrstne kraje. Tam lahko pristanejo tudi posamezniki, ki se ne strinjajo z odločitvami lokalnih oblasti ali od njih zahtevajo odpravo krivic. Lokalne oblasti pa se jih na ta način znebijo.

Leta 2009 je bilo glede na takratno poročilo Združenih narodov v tovrstnih taboriščih na Kitajskem zaprtih približno 190.000 ljudi. V zadnjih letih so bili pozivi za njihovo odpravo vse odločnejši, predvsem zaradi niza odmevnih spornih primerov, o katerih so poročali mediji. Tretji plenum je odločil tudi, da bodo "postopoma" zmanjšali število kaznivih dejanj, za katere izvajajo smrtno kazen.

Svet
Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik) Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik)

Koliko glasov za izvolitev potrebuje novi papež?

Kardinali z vsega sveta se v teh dneh zbirajo na kongregacijah, na katerih se pogovarjajo o usmeritvi Cerkve v prihodnje. V sredo popoldne se bo začel konklave, že dopoldne pa bo somaševanje za ...

Kardinali zbrani na kongregaciji (photo: Vatican media) Kardinali zbrani na kongregaciji (photo: Vatican media)

Kardinali nas prosijo za molitev

Kardinalski zbor je na ponedeljkovem srečanju določil, da se bo konklave za izvolitev 267. papeža začel 7. maja po koncu devetdnevnega obdobja obhajanja bogoslužij, namenjenih molitvi za pokoj ...

Delo od doma z družbo (photo: pexels) Delo od doma z družbo (photo: pexels)

Kako se spreminja trg dela?

Razmere na trgu dela so že nekaj časa ugodne, zlasti za iskalce zaposlitve, saj brezposelnost že več let vztraja na izjemno nizkih ravneh. Nekatera podjetja so zaradi zmanjšanega povpraševanja ...