Papež Frančišek se je srečal s člani združenja Unitalsi
Svet | 09.11.2013, 20:33
„Že 110 let se vaše združenje z značilnim evangeljskim stilom posveča osebam, ki so bolne ali v stanju šibkosti.“ S temi besedami je papež Frančišek nagovoril okoli 7000 članov italijanskega združenja Unitalsi, ki letos praznuje pomenljivo obletnico svoje ustanovitve.
Združenje je ustanovil Giovanni Battista Tomassi, ki si je nameraval po romanju v Lurd, v primeru da tam ne bi ozdravel, odvzeti življenje. A namesto tega je po vrnitvi ustanovil omenjeno združenje, katerega prostovoljci se sedaj že 110 let posvečajo predvsem organizaciji prevoza bolnikov in invalidov v Lurd ali druga mednarodna romarska središča.
Med današnjo avdienco jim je papež Frančišek dejal, da je njihovo delo „pristno oznanjevanje evangelija ljubezni in poslanstvo tolažbe“: „Ste moški in ženske, mame in očetje, mnogi mladi, ki iz ljubezni do Kristusa in po zgledu usmiljenega Samarijana pred trpljenjem ne obračate obraza vstran. To ne-obračanje obraza vstran pa je krepost. Pojdite naprej s to krepostjo. Vedno si prizadevajte biti pogled, ki sprejema, roka, ki dviguje in spremlja, beseda tolažbe, objem nežnosti. Ne izgubite poguma zaradi težav in utrujenosti, ampak še naprej podarjajte čas, nasmeh in ljubezen bratom ter sestram, ki to potrebujejo. Da bi vsaka bolna in šibka oseba,“ tako jim je še dejal papež, „v vaših obrazih lahko videla Jezusov obraz; in da bi tudi vi v trpeči osebi lahko prepoznali Kristusovo meso.“
„Ubogi, tudi ubogi v zdravju, so za Cerkev bogastvo.“ Tisti, ki delajo z njimi, so po papeževih besedah torej prejeli dar, da sprejemajo to bogastvo in ga pomagajo ovrednotiti ne le za Cerkev, temveč za celotno družbo. Današnji kulturni in družbeni kontekst se bolj nagiba k skrivanju fizične šibkosti. Le-to razume samo kot problem. Papež Frančišek je zato zatrdil, da je združenje Unitalsi poklicano biti preroško znamenje, ki gre proti tej posvetni logiki, logiki odmetavanja, in ki pomaga trpečim biti protagonisti družbe, Cerkve in tudi njihovega združenja. Potrebna je pastorala, ki bi te ljudi vključevala v župnije in razne skupine. Pri tem gre za resnično priznanje vrednosti navzočnosti in pričevanja šibkih ter trpečih oseb, in sicer ne le kot prejemnikov evangelizacijskega delovanja, ampak kot aktivnih subjektov teh istih apostolskih dejavnosti.
Papež je zatem nagovoril bolne sestre in brate osebno, naj se ne imajo le za objekte solidarnosti in ljubezni, ampak naj se čutijo v polnosti vključene v življenje in poslanstvo Cerkve: „Vi imate svoje mesto, specifično vlogo v župniji in vsakem cerkvenem okolju. Vaša navzočnost, tiha, a zgovornejša od mnogih besed, vaša molitev, vsakdanje darovanje vaših trpljenj v združitvi s križanim Jezusom za zveličanje sveta, potrpežljivo in tudi veselo sprejemanje vašega stanja, vse to je duhovni vir, dediščina vsake krščanske skupnosti. Ne sramujte se biti dragocen zaklad Cerkve,“ tako je vse bolne osebe še spodbudil papež Frančišek.
Nato je spomnil, da je za združenje Unitalsi najmočnejša izkušnja romanje v Marijine kraje, zlasti v Lurd. Tako sta tudi njihov apostolski način in njihova duhovnost povezana z Marijo. Papež jih je povabil, da bi ponovno odkrili najgloblje razloge za to. Dejal jim je, naj posnemajo Marijino materinskost, njeno materinsko skrb do vsakogar izmed nas. Marija ve, kaj zares potrebujemo. Tako kot v Kani Galilejski posreduje pri Jezusu in za vsakogar izmed nas prosi dar „novega vina“, to je ljubezni, milosti, ki nas rešuje. Marija vedno posreduje in moli za nas. Še zlasti v času težav ali šibkosti, pobitosti ali zbeganosti, predvsem pa v trenutku greha. Zato tudi v molitvi Zdrava Marija molimo: „Prosi za nas, grešnike.“ Prosimo jo, tako je sklenil papež Frančišek, da bi nam pomagala biti za vse, ki jih srečujemo na naši poti, odsev Njega, ki je „Oče usmiljenja in Bog vse tolažbe“ (2 Kor 1,3).
Vir: Radio Vatikan