Papež Frančišek
Papež Frančišek sprejel člane vrhovnega sodišča Apostolske signature
Svet | 08.11.2013, 20:00
Papež Frančišek je sprejel v avdienco udeležence plenarnega zasedanja vrhovnega sodišča Apostolske signature. V govoru je spregovoril o postopkih za ničnost zakona in vlogi t.i. branilca zakonske zveze.
Vrhovno sodišče Apostolske signature podpira cerkvena sodišča, ki so poklicana, da na ustrezen način odgovorijo vernikom, ki se obrnejo na Cerkev za dosego pravične razsodbe. Vrhovno sodišče skrbi za njihovo pravilno delovanje ter podpira odgovornost škofov pri pravilni formaciji sodnikov. Med temi ima pomembno vlogo branilec zakonske zveze, predvsem v postopkih za ničnost zakona. Tokratno zasedanje vrhovnega sodišča je v središče razprav postavilo podporo učinkovitega zagovarjanja zakonske zveze v kanoničnih postopkih glede ničnosti.
Prisotnost branilca zakonske zveze je obvezna ves čas postopka, kot to poudarja dokument Dignitas connubii. Podati mora različne vrste preizkusov in ugovorov, uporabiti sklicevanja in pozive, ki v skladu z resnico podpirajo zaščito zakonske zveze, je pojasnjeval papež Frančišek. Vloga branilca zakonske zveze je še posebej pomembna v primerih, ko gre za ničnost zaradi psihične nezmožnosti, ki so na nekaterih sodiščih najpogostejši primeri ničnosti. Branilec zakonske zveze, ki želi dobro opraviti svojo službo, se po papeževih besedah ne more omejiti na hitro branje dokumentov in ne na birokratske in splošne odgovore. Pri svoji nalogi je poklican, da skuša uskladiti predpise kanoničnega prava s konkretnimi situacijami Cerkve in družbe.
Zvesto in celostno izpolnjevanje naloge branilca zakonske zveze ne gre na škodo cerkvenega sodnika, kateremu pripada rešitev primera. Ko branilec zakonske zveze izvršuje svojo dolžnost in nasprotuje določeni odločitvi, ki škodi resnici zakonske zveze, njegova dolžnost ne krši sodnikove, je zatrdil papež Frančišek. Ravno nasprotno, sodnik lahko v skrbnem zagovarjanju zakona najde pomoč pri svojem delu. Drugi vatikanski koncil je Cerkev opredelil kot občestvo. V tem smislu je treba videti tako službo branilca zakonske zveze kot presojo, ki mu pripada, v spoštljivem in pozornem dialogu.
Ob koncu govora je papež omenil še druge sodelavce na cerkvenih sodiščih, ki delujejo v imenu Cerkve in so del Cerkve. Frančišek je poudaril, da je treba vedno upoštevati povezanost med delovanjem Cerkve, ki evangelizira, in delovanjem Cerkve, ki skrbi za pravičnost. Služenje za pravičnost je namreč del apostolskega življenja in se ga mora izvrševati s pogledom, ki je uprt v podobo dobrega pastirja, ki se sklanja k izgubljeni in ranjeni ovci.
Vir: Radio Vatikan