Maja MorelaMaja Morela
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik

Afriški škofje: „Ne“ revščini in nepravičnemu izkoriščanju naravnih virov

Svet | 08.11.2013, 15:00

„Ne“ revščini: tako odločno pravijo afriški škofje v dokumentu, ki so ga izdali ob zaključku srečanja v Burundiju. Le-tega je organiziral Svet škofovskih konferenc Afrike in Madagaskarja (Secam) oziroma njegov razdelek Pravičnost in mir.

Besedilo jasno našteva, kaj povzroča revščino v Afriki. Izraža odkrito zavračanje izkoriščanja najrevnejših in najšibkejših, suženjstvo, trgovino z otroci in z njihovimi organi. Škofje v nadaljevanju razkrivajo naraščajočo negotovost v nekaterih državah ali regijah na celini. Opozarjajo na nasilje in kriminal v Srednjeafriški republiki, na ponavljajoče se spopade v Demokratični republiki Kongo, na fanatizem in verski ekstremizem v Nigeriji, Maliju, Egiptu, Somaliji, Keniji in Tanzaniji.

Afriški škofje pravijo „ne“ tudi nepravičnemu izkoriščanju naravnih virov z rudarsko industrijo, ki povzroča nasilne in kriminalne spore. Njihova želja je, da bi afriške države imele pogum, da bi pisale in volile za zakone, ki varujejo naravne vire. Škofje zato naprošajo države, naj hodijo po poti dobrega vladanja, ki izključuje vse oblike korupcije in nepoštenega upravljanja. V nadaljevanju dokumenta je posebej izražena zaskrbljenost glede upravljanja z vodo iz reke Nil, od katere je odvisen minimum blaginje prebivalstva, ki živi ob njenem bregu. Škofje vabijo k potrpežljivemu in rodovitnemu dialogu.

Zatem spodbujajo še demokratično kulturo, ki je spoštljiva do svobode mnenj. S tem namenom zahtevajo demokracijo, ki se zaveda pravic priseljencev in se brez hinavščine sooča z vprašanjem beguncev, upoštevajoč njihovo temeljno človekovo dostojanstvo. Med zahtevami afriških škofov v njihovem dokumentu je tudi spoštovanje ustave vsake države, ki naj bi svojim državljanom nudila možnost političnih menjav. Kar zadeva kriminalna dejanja proti človeštvu pa se strinjajo z zakonskim in kazenskim pravom. V besedilu nato posebno misel namenjajo še žrtvam tragedije pri Lampedusi, ki se je zgodila preteklega 3. oktobra. Navsezadnje pa afriški škofje spodbujajo vse razdelke Pravičnost in mir k prizadevanju za učinkovit dialog z afriškimi narodi, organizacijami civilne družbe in raznimi verskimi ter vladnimi skupinami.

Vir: Radio Vatikan

Svet, Cerkev po svetu
Jubilanti z nadškofom Cviklom (photo: Nadškofija Maribor) Jubilanti z nadškofom Cviklom (photo: Nadškofija Maribor)

Somaševanje jubilantov z nadškofom Cviklom

Na praznik apostola Tomaža je v mariborski stolnici potekalo slovesno somaševanje duhovnikov jubilantov. Somaševanje je vodil nadškof Alojzij Cvikl, ki se je z jubilanti zahvalil Bogu za dar ...

Janez Kozinc v družbi škofa Maksilmilijana Matjaža in bogoslovcev (photo: fb Radio Ognjišče) Janez Kozinc v družbi škofa Maksilmilijana Matjaža in bogoslovcev (photo: fb Radio Ognjišče)

Znan je datum posvečenja novega soboškega škofa

Iz tiskovnega urada Katoliške Cerkve so sporočili, da bo škofovsko posvečenje novega soboškega škofa dr. Janeza Kozinca v nedeljo, 14. septembra ob 16. uri, v župnijski cerkvi Povišanja sv. Križa ...

Tereza navdušuje s svojimi recepti (photo: Osebni arhiv) Tereza navdušuje s svojimi recepti (photo: Osebni arhiv)

Kulinarična mornarka

Tereza Poljanič je bila med prvimi, ki je pri nas vodila televizijske kulnarične oddaje, s katerimi je v našem prostoru začela širiti zavest o zdravi prehrani, kaj to sploh je in kako pripravljati ...