Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Alen SalihovićAlen Salihović
Minister za zdravje Tomaž Gantar (foto: ARO)
Minister za zdravje Tomaž Gantar

Zaradi ovir pri izpeljavi nujnih sprememb v zdravstvu odstopil minister Gantar

Slovenija | 25.11.2013, 19:26

Vlado Alenke Bratušek je v slabem tednu dni zapustil že drugi minister. Stanko Stepišnik se je odločil oditi z vrha gospodarskega resorja, potem ko se je dalj časa soočal z očitki o spornem ravnanju pri dodeljevanju subvencij. Tomaž Gantar zapušča zdravstveni resor, kot razlog navaja nezmožnost izpeljati nujne spremembe zdravstvenega sistema.

Gantar je z odločitvijo, da nepreklicno odstopa z mesta zdravstvenega ministra, že pisno seznanil premierko Bratuškovo. V izjavi je med drugim poudaril, da sam pri izpeljavi nujnih sprememb zdravstvenega sistema ne uspe najti rešitve, ki bi bila učinkovita in bi zadovoljila vse. Kot je dodal, obstaja veliko pogledov ljudi, ki se imajo za poznavalce zdravstva, in ki v imenu javnega zdravja zavirajo kakršno koli učinkovito spremembo. Prav tako meni, da so tudi znotraj koalicije preveč različni pogledi na sodobno, razvitim državam primerljivo ureditev zdravstva. Po njegovih besedah ima zdravstveni minister v vladi absolutno premajhno politično moč. "Način sprejemanja odločitev, vodenja …. Imam izkušnjo z vodenjem občine … Tako bom rekel: Če bi s takšnimi omejitvami vodil občino, ne bi naredili niti enega pločnika," je dejal na tiskovni konferenci. Kot je še pojasnil, se je za odstop odločil, ko je začel seštevati, koliko je sploh možnosti, da naredi korak naprej, sicer bi prišli v položaj, ki bi bil neobvladljiv. Pri tem je spomnil na dolgotrajnost usklajevanja intervencijskega zakona za zdravstvo znotraj koalicije in njegov končni izkupiček. Poudaril je, da se na takšen način zdravstvene reforme ne more sprejemati. "S svojim odstopom dajem prost teren, če sem seveda ovira, za sprejemanje neke zakonodaje, da se bo naredil korak naprej. Predsednica vlade je v nekem razgovoru omenila, da bo zdravstvo zdaj res postalo prioriteta na ravni vlade," je spomnil Gantar. Kaj bo delal v prihodnje? Novinarjem je povedal, da si bo vzel kakšen mesec časa, da obudi znanje s področja medicine. Je namreč urolog. Pričakuje, da ne bo ostal na cesti, glede na to da urologov primanjkuje.

Kdo bo novi zdravstveni minister?

Glede izbire svojega naslednika Gantar ni želel ugibati. Premierka mora predsednika državnega zbora Janka Vebra o odstopu ministra pisno obvestiti najpozneje v sedmih dneh, nato bo to prav tako najpozneje v sedmih dneh to uvrščeno na dnevni red seje parlamenta. Gantarju bo funkcija prenehala, ko bodo poslanci obveščeni o njegovem odstopu. Bratuškova bo morala potem v desetih dneh predlagati novega ministra ali obvestiti državni zbor, da bo to funkcijo začasno opravljala sama oziroma drug minister.

Odhaja že tretji član ekipe premierke Bratuškove

Gantar je že tretji minister, ki zapušča zdajšnjo vlado. Igor Maher je po razkritju, da ima črno gradnjo, odstopil le po nekaj dneh ministrovanja in tako postal minister z najkrajšim stažem. Minuli teden pa je sledil še odstop ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo Stepišnika. Odšel je zaradi spornosti državnih subvencij podjetju Emo orodjarna, katerega solastnik je.

V koaliciji presenečeni, v stroki zaskrbljeni

Gantarjeva odločitev, da nepreklicno odstopi s položaja, je udarila kot strela z jasnega. Tako je soditi po izjavah predstavnikov koalicijskih partneric. Predsednik stranke DeSUS Karl Erjavec je bil presenečen, ko ga je Gantar obvestil o odstopu. Kot je poudaril po kolegiju pri premierki, zdravstvene reforme v koaliciji še niso zares usklajevali. "Minister pač ocenjuje, da glede na razmerje moči in različna stališča, ne bo uspel opraviti reform, zato je korektno ponudil odstop," je dodal. Erjavec je prepričan, da Gantarjev odhod ne bo ogrozil vladne koalicije. Prvak DL Gregor Virant ocenjuje, da je do odstopa prišlo prezgodaj, a Gantarjevo odločitev spoštuje. "Težki časi so, danes ni lepo biti minister, tako da ga povsem razumem," je izjavil. Po mnenju predsednika SD Igorja Lukšiča bi bilo zdaj, ko so že vsi argumenti na mizi in ko je treba niti potegniti skupaj, za Slovenijo in vlado bolje, da bi to opravil minister, ki je naredil tudi predhodne korake.

Na Gantarjev odstop so se odzvale tudi opozicijske stranke. V SDS potezo obžalujejo, skrbi jih njegova izjava, da ne more ničesar spremeniti. "To bi moral biti hud alarm za premierko Bratušek, po naši oceni tudi izstop resne stranke iz koalicije," je dejala poslanka Alenka Jeraj. V strankah N.Si in SLS so Gantarjev odstop pričakovali. Predsednica N.Si Ljudmila Novak meni, da bi morala biti koalicija na področju zdravstva bolj enotna. Problematično se ji zdi, da znotraj koalicije ni dogovora o tem, kakšno zdravstvo želi. Po mnenju podpredsednice SLS Olge France odstop in razlogi za Gantarjevo odločitev potrjujejo ugotovitev SLS, da je vlada operativno nesposobna, saj se znotraj svojih vrst ne more dogovoriti za nobeno resno reformo.

Za predsednika zdravniške zbornice Andreja Možino je odstop zdravstvenega ministra le deloma presenečenje. Gantarjeva nemoč v prizadevanjih po strukturnih spremembah slovenskega zdravstva pri odločevalcih se je po mnenju Možine iz meseca v mesec stopnjevala in že nakazovala njegovo odločitev. Potezo je predsednik zdravniške zbornice ocenil kot častno. Generalni direktor Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije Samo Fakin Gantarjevo odločitev obžaluje. Poudaril je, da trenutne razmere zahtevajo hitre in preudarne spremembe. Da bodo zastale nujne reforme in da to ni dobro, je prepričan tudi direktor Združenja zdravstvenih zavodov Metod Mezek. Gantarjev odstop kot zaskrbljujoč ocenjuje predsednik sindikata zdravnikov Fides Konrad Kuštrin, a hkrati meni, da gre za moralno dejanje. Po besedah predsednice sindikata delavcev v zdravstveni negi Jelke Mlakar je to, da mora politik odstopiti, da uveljavi nekaj, kar je v svetu samo po sebi razumljivo in ima prioritete, tragično. Po mnenju predsednika sindikata Praktik.um Igorja Muževiča je Gantar danes pokazal načelnost, saj zaradi številnih lobijev, ki vplivajo na vsako koalicijsko stranko posebej, ni mogel doseči resnih reform, ki bi izboljšale zdravstveni sistem. Po mnenju predstavnika civilne iniciative zdravnikov Erika Breclja bi morala biti ta Gantarjeva odločitev hud alarm ne le za premierko, ampak tudi za državljane. Predsednik Slovenskega zdravniškega društva Pavel Poredoš meni, da ni prave politične volje za to, da bi se pri nas na zdravstvenem področju res premaknilo nekaj temeljnega. Podobno meni predsednik Lekarniške zbornice Slovenije Miran Golub.

Slovenija, Politika
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...