Štefan IskraŠtefan Iskra
Miha MočnikMiha Močnik
Alen SalihovićAlen Salihović
Pedro Opeka (foto: Rok Mihevc)
Pedro Opeka

Pregled dogodkov od 15. - 22. 11.

Slovenija | 24.11.2013, 06:00

V 47. tednu v letu 2013 je poleg začetka praznovanja 19. rojstnega dne Radia Ognjišče in obiska misijonarja Pedra Opeke v Sloveniji, zaznamovalo še odstop ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo Stanka Stepišnika, finančni minister Uroš Čufer je prestal interpelacijo, na delu pa so bili tudi kriminalisti. Sicer pa sta odmevali tudi zgodbi "traktorji" in "vozniški izpiti".

Pedro Opeka med nami

Radio Ognjišče je prejšnjo nedeljo v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma pripravil 19. gala koncert, ki je bil uvod v praznovanje rojstnega dne radia. Na koncertu so zbirali sredstva za misijonarja na Madagaskarju Pedra Opeko. "Slovenija poje, Slovenija ima upanje, Slovenija veruje, Slovenija ima ljubezen," je v nagovoru zbranim dejal misijonar Opeka.

Misijonar Opeka se je obiskovalcem v dvorani in pred radijskimi sprejemniki najprej zahvalil za pomoč, ki so jo v preteklosti izkazali njemu pa tudi drugim misijonarjem po svetu, so sporočili iz radia. "Danes govorim v imenu vseh slovenskih misijonarjev, okrog sto nas je po vsem svetu, največ nas dela v Afriki, ki je pozabljena od vsega napredka. Ta Afrika, ki je bila vselej prikrajšana je danes pozabljena in je ob robu družbe ter napredka," je dejal.

Opeka je dejal, da se je zavezal, da pomaga mladim zato, ker so ti prihodnost vsakega naroda. Če pozabimo na svojega bližnjega, po misijonarjevih besedah pozabimo na človeka. Opeka je prepričan, da so "tam, kje je več revščine, ljudje bolj veseli, preprostejši in bolj dostopni ter odprti".

Med gosti koncerta so bili tudi predsednik Slovenske škofovske konference, apostolski administrator ljubljanske nadškofije in novomeški škof Andrej Glavan, celjski škof Stanislav Lipovšek, vrhovni predstojniki redovnih skupnosti v Sloveniji ter nekateri predstavniki javnega življenja.

Praznovanje bo doseglo svoj vrh s sveto mašo, ki jo bo v četrtek, 28. novembra 2013, ob 12.00 v kapeli Zavoda svetega Stanislava v Šentvidu nad Ljubljano daroval p. Branko Cestnik. Po maši ob 13:15 pa bo v dvorani Zavoda okrogla miza na temo, kako vero živeti v osebnem življenju in v družbi. Dotaknili se bodo na zglede, ki jih s svojimi dejanji daje papež Frančišek ter kako Slovenski pastoralni načrt vnesti v življenje posameznega kristjana.

Sicer pa je bil misijonar Pedro Opeka tudi gost ponedeljkovega Nikodemovega večera. V organizaciji Civilne družbe za pravično Slovenijo je v nabito polni Unionski dvorani v Ljubljani zbrane nagovoril o pravici in pravičnosti. Pri boju s skrajno revščino, s katero se srečujejo ljudje na Madagaskarju, je nujen izjemen pogum, je poudaril. Kot pomembno je izpostavil dejstvo, da na Madagaskarju v prvi vrsti pomaga tamkajšnja mladina. "Iz tujine pa potrebujemo spodbudne besede," je dejal misijonar.

Predavanja so se med drugim udeležili predsednik republike Borut Pahor, predsednik ustavnega sodišča Miroslav Mozetič, predsednik Slovenske akademije znanosti in umetnosti Jože Trontelj, predsednika SLS in NSi Franc Bogovič in Ljudmila Novak, podpredsednica SDS Alenka Jeraj ter predstavniki združeni v Civilni družbi za pravično Slovenijo.

Slovenija tako in drugače

Odstopil minister, ki si je dodeljeval subvencije

Stanko Stepišnik je po pogovoru s predsednico vlade Alenko Bratušek odstopil s položaja ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo. Stepišnik je bil namreč v preteklih dneh deležen kritik koalicijskih partneric zaradi sodelovanja podjetja Emo Orodjarna, katerega solastnik je, na razpisih za pridobitev državnih subvencij. Iz Komisije za preprečevanje korupcije so sporočili, da v postopku zaradi dodelitve subvencije Emo Orodjarni doslej ni potrdila neposredne kršitve zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, je pa ugotovila nepravilnosti v pogodbi med ministrstvom in družbo. Vlado Alenke Bratušek je tako po ministru Igorju Maherju, na katerega so letele kritike zaradi črne gradnje, doletela že druga menjava.

Čufer ostaja, opozicija graja

Državni zbor po 15 urah razprave ni podprl zahteve poslanske skupine SDS za razrešitev finančnega ministra Uroša Čuferja. Z očitkom, da deluje v škodo javnih financ in s tem državljanov, se je strinjalo 28 navzočih, proti jih je bilo 48. SDS je zahtevo za interpelacijo vložila zaradi likvidacije Probanke in Factor banke ter razrešitve poslanca SDS Andreja Širclja z mesta neizvršnega direktorja v t.i. slabi banki.

Slabe napovedi za Slovenijo

Organizacija za ekonomsko sodelovanje in razvoj Sloveniji za prihodnje leto napoveduje 0,9-odstotni upad bruto domačega proizvoda, potem ko je spomladi pričakovala še 0,1-odstotno gospodarsko rast. Za letos OECD ostaja pri oceni o 2,3-odstotnem gospodarskem krčenju, v 2015 pa naj bi Slovenija zabeležila 0,6-odstotno rast.

O stanju v državi so govorili tudi na vrhu slovenskega gospodarstva, ki ga je pripravila Gospodarska zbornica Slovenija. Gospodarstveniki so opozorili na težave, s katerimi se srečujejo pri svojem delu, in pozvali k hitremu ukrepanju. Po mnenju predsednika zbornice Sama Hribarja Miliča je treba sprejemati ukrepe v smeri, ki bodo zagotovili gospodarsko rast; gospodarstvo da ima potenciale za rast, vendar pa je treba ukrepati hitro. Premierka Alenka Bratušek je medtem opozorila, da vlada v tem kratkem času ni mogla izničiti posledic gospodarske krize, zadovoljna pa je, da ji je v minulih mesecih uspelo zaustaviti negativne trende.

Koliko so vredni traktorji?

Sindikat kmetov se je z novinarsko konferenco, na kateri so predstavili dejansko vrednost štirih traktorjev, odzval na ponedeljkove trditve premierke Alenke Bratušek. Ta je v odgovoru na eno od poslanskih vprašanj trdila, da so v postopku sprejemanja zakona o obdavčitvi nepremičnin kmetom "zelo popustili" in bila ob tem kritična zaradi traktorjev, s katerimi so kmetje prišli pred parlament. Kmetje so te trditve ovrgli, saj se je izkazalo, da so vsi štirje traktorji skupaj vredni okrog 50.000 EUR. Kmet Janez Gregorc je še dodal, da premierka ni sama kriva, za take napačne navedbe, saj so ji jih pripravili njeni sodelavci. Zbuja pa tak njen nastop veliko nelagodje.

Kdo je kupil izpit?

Na Agenciji za varnost prometa so že v letu 2011 vedeli, da kriminalisti preiskujejo sume zlorab pri izvajanju programov avtošol in dodatnih programov varne vožnje, na ministrstvu, pristojnem za promet, pa so za preiskavo vedeli od začetka leta 2012. Ker pa so presodili, da bi s svojimi akcijami in ukrepi lahko rušili postopke zbiranja dokazov, se zanje na ministrstvu niso odločili. Dan kasneje so z ministrstva sporočili, da bodo zaradi odkritih nepravilnosti pri avtošolah uvedlo nadzor na Javni agenciji za varnost prometa, 21.11. pa je minister Samo Omrzel napovedal tudi nadzor nad direktoratom za promet.

Bojan Žlender je ministra za infrastrukturo in prostor Sama Omerzela obvestil, da z današnjim dnem nepreklicno odstopa z mest v. d. generalnega direktorja direktorata za promet ter predsednika sveta agencije za varnost prometa, so sporočili z ministrstva. Kot so navedli, se je Žlender za odstop odločil po temeljitem razmisleku, osebnih razlogov za odstop pa v javnosti ne želi podrobneje pojasnjevati. Omerzel je Žlendrov odstop sprejel in spoštuje njegovo odločitev, o razlogih za odstop pa tudi sam ni želel govoriti. Po poročanju medijev naj bi sicer Žlender odstopil zaradi nepravilnosti pri izdaji vozniških dovoljenj. Minister je danes dejal le, da so zanj ljudje nedolžni, dokler se jim ne dokaže nasprotno. Na ta primer ne gleda kot na žrtveno jagnje, saj je treba še raziskati, kdo je odgovoren za nepravilnosti. Ministrstvo bo aktivnosti v zvezi z izvajanjem izrednega nadzora na direktoratu in agenciji nemoteno nadaljevalo.

Črne gradnje ostajajo še vsaj eno leto

Vlada je potrdila predlog novele zakona o graditvi objektov, ki predvideva uvedbo enoletnega moratorija na izvršbe inšpekcijskih odločb o rušenju nedovoljenih gradenj. To je namenjeno preprečitvi morebitnih krivic, ki bi lahko nastale do prenove sistemske ureditve področja, pravi resorni minister Samo Omerzel. Dekan ljubljanske fakultete za arhitekturo Peter Gabrijelčič pa je za Radio Ognjišče dejal, da je potrebno najprej pogledati kateri objekti so sprejemljivi za okolje in jih ne bo treba rušiti.

Kriminalisti so bili spet na delu

Kriminalisti Nacionalnega preiskovalnega urada so izvajali več hišnih preiskav zaradi sumov storitve kaznivega dejanja zlorabe položaja pri prodaji delnic Premogovnika Velenje Holdingu Slovenske elektrarne, do katere pa ni prišlo. V preiskavah so začasno pridržali pet oseb, ki naj bi bile povezane z načrtovano prodajo, v večernih urah je bila pridržana še ena oseba. Ločeno je potekala tudi kriminalistična preiskava v koprskem Cimosu, ki naj bi bila povezana z razvojnim centrom Sieva; kriminalisti so preiskovali več kaznivih dejanj goljufij na škodo EU in kaznivo dejanje pranja denarja, preiskave so potekale pri osmih fizičnih in 11 pravnih osebah, zvečer sta bili pridržani še dve osebi.

Lovše z milijonom varščine iz pripora

Preiskovalna sodnica ljubljanskega okrožnega sodišča je nekdanjemu nosilcu franšize Diners za Slovenijo Tomažu Lovšetu proti plačilu varščine odpravila pripor. Lovše naj bi za odpravo pripora ponudil rekordno visoko varščino, po nekaterih podatkih v višini milijona evrov. Iz pripora bo izpuščen po plačilu.

Zavod A. M. Slomška bo sodeloval z Microsoftom

Zavod Antona Martina Slomška iz Maribora, v okviru katerega deluje škofijska gimnazije, je bil skupaj z 80 izobraževalnimi ustanovami z vsega sveta izbran za sodelovanje v programu Microsoft Mentor School. Zavod bo tako dobil dostop do najsodobnejših tehnologij in znanj ter povabilo za udeležbe na mednarodnih dogodkih, so sporočili iz Microsofta. Podjetje osnovnim in srednjim šolam, ki so članice omrežja Partnerji v učenju, nudi dostop do strokovnjakov za izobraževanje ter jim pomaga pri odkrivanju, izmenjavi in uvedbi najboljših praks. Učitelji na zavodu so bili tako še pred pričetkom dela v razredu deležni enoletnega programa strokovnega izpopolnjevanja. Tako so pridobili konkretne izkušnje, znanja in kompetence za pedagoško delo. Po besedah poslovnega direktorja zavoda Andreja Flogieja se v zavodu zavedajo, da dijake izobražujejo in vzgajajo za poklice, ki trenutno sploh še ne obstajajo.

Slovenski med - zaščiten na ravni EU

Evropska komisija je v uradnem listu Evcropske unije objavila registracijo slovenskega medu, ki je tako postal že 19. slovenski proizvod, zaščiten na ravni unije. Pod imenom slovenski med se lahko prodaja akacijev, lipov, kostanjev, hojev, smrekov, cvetlični ali nektarni med ter gozdni med ali manin med. Slovenija je dežela z bogato tradicijo čebelarstva in pridobivanja visoko kakovostnega medu. Uspešno čebelarjenje v Sloveniji je že od nekdaj temeljilo na dobrem poznavanju čebel in domiselni tehniki čebelarjenja. Za slovenski med so značilne visoko kakovostne zahteve, saj med drugim vsebuje manj kot 18,6 odstotka vode. Ena od njegovih posebnosti je tudi, da je pridelan na območju, kjer se čebelari izključno s kranjsko čebelo. Pri Evropski komisiji je registriranih še 18 drugih slovenskih proizvodov, med drugim ekstra deviško oljčno olje Slovenske Istre, nanoški sir, kraški pršut in prekmurska gibanica.

Kultura

Društvo restavratorjev Slovenije je podelilo nagrade in priznanja Mirka Šubica. Nagrado za življenjsko delo je prejela Jana Šubic Prislan, Ivu Nemcu pa so nagrado namenili posthumno.

Cankarjeve dom je bil v tem tednu v znamenju 29. slovenskega knjižnega sejma. Med drugim so se zvrstili Knjigotrška akademija, Založniški vrtiljak in delavnica Od knjige se živi. Podelili so tudi več nagrad; Schwentnerjevo nagrado za pomemben prispevek k slovenskemu založništvu in knjigotrštvu je prejel Jože Zupan. Med predstavitvami knjig je bila tudi knjiga zgodovinarke in novinarke dr. Rosvite Pesek o dr. Jožetu Pučniku.

V prostorih Slovenske matice je potekal celodnevni simpozij ob 150-letnici delovanja te najstarejše slovenske kulturne in znanstvene ustanove. Predsednik Slovenske matice Milček Komelj je v uvodnem referatu opozoril na pomen ustanove, ki se je ves čas zavzemala za slovenski jezik, izdajo zahtevnejših del ter sodelovala pri ustanovitvi SAZU. Prvega dela simpozija se je udeležil tudi predsednik republike Borut Pahor, ki je predsednik častnega odbora za proslavo ob 150-letnici Slovenske matice.

Šport

Črnjanka Tina Maze je bila tretja na slalomu za svetovni pokal alpskih smučark v Leviju na Finskem. Prepričljivo je zmagala Američanka Mikaela Shiffrin, druga je bila Nemka Maria Höfl Riesch.

Mina Markovič pa je že tretjič zapored postala skupna zmagovalka svetovnega pokala v športnem plezanju v kombinaciji. Markovičeva je svetovni pokal v težavnosti končala na drugem mestu.

Slovenska nogometna reprezentanca je na prijateljski tekmi v Celju premagala Kanado z 1:0. Za izbrance Srečka Katanca je bila to zadnja tekma v letu 2013. Gol za Slovenijo je dosegel Valter Birsa v 53. minuti.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem, Politika
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...