VIDEO: Večera o pastoralnem načrtu in predzakonskih spolnih odnosih
Slovenija | 21.11.2013, 19:58
Nikodemovi večeri 2013 se iztekajo, vprašanja in odgovori, ki si jih postavljamo, pa ostajajo aktualna. Zato poglejmo glavne poudarke včerajšnjih srečanj v Ljubljani in Mariboru. V mestu ob Davi so razmišljali o spolni vzdržnosti pred poroko, v slovenski prestolnici pa so se spraševali, kaj se dogaja s pastoralnim načrtom naše krajevne Cerkve. V tem tednu je bil Nikodemov večer tudi v znamenju misijonarja Pedra Opeke.
Na Teološki fakulteti v Ljubljani sta duhovnik Rafo Pinosa in Štefan Kržišnik, vodja programov na Iskreni.net., razmišljala o lani predstavljenem dokumentu „Pridi in poglej!“ Ob tem sta si postavila vprašanje: Kako je s pastoralnim načrtovanjem v naši krajevni Cerkvi danes? Moderator večera Marko Weilguny je njuno razmišljanje povzel takole: "Dokument je dober in pušča veliko svobodo ter vabi. Vabi, da pridemo in pogledamo. Vabi, da na Cerkev ne gledamo le kot na hierarhično ustanovo, v kateri vse pobude prihajajo z vrha, ampak tudi kot prostor velike svobode in možnosti. Kot prostor, v katerega smo vsi povabljeni, v njem najdemo svoje mesto in ga dejavno zasedemo."
V Mariboru so medtem razmišljali o temi predzakonskih spolnih odnosov, ki zadeva mlade, a se je ti pogosto ne zavedajo. Spet drugi menijo, da je učenje Cerkve na tem področju zastarelo. Na okrogli mizi so sodelovali Melita Čušin, zakonca Polonca in Tomaž Sokol, terapevt Ivan Platiša ter duhovnik Simon Potnik. Kot je povedala Ksenja Kisovec z društva Sinaj, so začeli z vprašanjem „Zakaj ne, če se imava rada“? To vprašanje izhaja iz obdobja, ko mladostniki še ne razmišljajo vnaprej. V tem času se je potrebno kar boriti za čisto srce. Potrebno se je vprašati, čemu z čistostjo rečeš da. Če gledamo na to, da smo več kot živali, da smo Božji otroci, je lažje zdržati. Ksenja Kisovec je nadaljevala: „Poudarili so, da je potrebno naučiti otroke, da se jih spoštuje, saj bodo to znali ponesti v prihodnost. Dotaknili smo se tudi spolnih zlorab in spregovorili o spolnih odnosih pred poroko. Ne smemo obsojati ljudi, ki imajo zgodovino, imajo pa tudi željo postati in ostati čist. Povedali so, da je spolni odnos pred poroko bil približevanje izkrivljeni podobi, sedaj pa je bolj podoben vzajemni daritvi. Spregovorili so tudi o sadovih čistosti, o poglobljenem zaupanju med partnerjema in zaupanju Bogu.“ Mladi so bili zadovoljni, da se je o tem govorilo sproščeno, spoštljivo in iskreno. Strinjali so se, da na čistost lahko gledajo drugače in da je to vrednota, ki vpliva na celotno življenje, jim pomaga rasti ter uglasiti telo in srce na Božjo voljo.