Maja MorelaMaja Morela
Boštjan SmoleBoštjan Smole

Uveljavljanje davčne olajšave za donacije humanitarnim organizacijam

Slovenija | 21.11.2013, 12:23

Po podatkih Organizacije Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo naj bi v smeteh končala približno tretjina pridelane hrane, podatki nekaterih zahodnoevropskih raziskav pa so še bolj zaskrbljujoči. Po navedbah Ministrstva za kmetijstvo in okolje, naj bi se v Sloveniji vsako leto, v celotni verigi od njive do mize, zavrglo kar 82 kg hrane na prebivalca, oziroma kar 168.000 ton hrane na ravni države.

Čeprav raziskave praviloma kažejo, da količina zavržene hrane narašča v smeri proti končnemu potrošniku, in bi se lahko največ na tem področju naredilo z racionalizacijo nakupnih navad pa tudi poslovanja velikih trgovskih centrov, kjer do poznih večernih ur potrošnikom ponujajo pripravljeno hrano, pa Ministrstvo za kmetijstvo in okolje te dni kmete poziva, da v primeru, ko pridelane hrane ne morejo prodati, le to podarijo humanitarnim organizacijam.

Tiste kmetije, ki davčno osnovo ugotavljajo na podlagi dejanskih prihodkov in dejanskih odhodkov, lahko za take donacije uveljavljajo znižanje davčne osnove z olajšavo za donacije na podlagi 66. člena Zakona o dohodnini.

Kmetije lahko na tak način uveljavljajo olajšavo za donacije za znesek izplačil v denarju in v naravi za humanitarne, invalidske, socialnovarstvene, dobrodelne, znanstvene, vzgojno-izobraževalne, zdravstvene, športne, kulturne, ekološke, religiozne in splošno koristne namene, če gre za izplačila rezidentom Slovenije, ki so po posebnih predpisih ustanovljeni za opravljanje navedenih dejavnosti, še pojasnjujejo na Ministrstvu za kmetijstvo in okolje. Dodajajo tudi, da je donacije mogoče izvesti tudi za kulturne namene in pa prostovoljnim društvom, ustanovljenim za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, ki delujejo v javnem interesu. Podrobneje v pripetem sporočilu za javnost.

Karitas: Potezo in prizadevanje ministrstva pozdravljamo

Imre Jerebic, generalni tajnik Slovenske karitas pravi, da so kmetje velikodušni in predvsem na nivoju župnijskih karitas vedno precej pomagajo v obliki darovanja kmetijskih pridelkov. "Večkrat smo bili v škripcih, če nismo v nekih prekrških. Z današnjim sporočilom Ministrstva za kmetijstvo pa stopamo na neko novo pot učenja, kako izvesti donacije, da ne bomo v prekršku in bodo kmetje celo deležni davčnih olajšav za te darove," pravi Jerebic.

Pred novimi dogovarjanji

Na Slovenski karitas pravijo, da s svojo razvejano mrežo lahko omogočijo, da tudi pridelki in hrana, ki nimajo dolge obstojnosti lahko pridejo hitro v roke potrebnih. Na Slovenski karitas so tudi veseli, da bo že jutri pod okriljem Ministrstva za Kmetijstvo in okolje potekalo novo dogovarjanje med humanitarnimi organizacijami in grosisti, da bi čimveč hrane, ki se ji izteka rok uporabe, prišlo v roke socialno ogroženih.

Slovenija, Politika, Sociala
Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc) Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc)

Vigilija pred dnevom, ki ga trenutna oblast ne dovoli

Na Trgu republike v Ljubljani je sinoči slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja Ker smo ljudje. »V resnici je tako, da ni druge možnosti, kot priznati resnico.« Te besede pokojnega ...

Slovesna umestitev papeža Leona XIV. (photo: Vatican News) Slovesna umestitev papeža Leona XIV. (photo: Vatican News)

Slovesni začetek pontifikata Leona XIV. #video

Vabimo k spremljanju slovesnega obreda, s katerim se začenja pontifikat papeža Leona XIV. Obred poudarja vez z apostolom Petrom in njegovim mučeništvom, ki je spodbudilo nastajajočo rimsko ...

Jože in Lidija (photo: Rok Mihevc) Jože in Lidija (photo: Rok Mihevc)

Srečanja: Pot iz brezna steklenice #videopodkast

Alkohol je najbolj razširjena in uradno dovoljena droga pri nas. Vsak dan, zaradi bolezni, povezanih z alkoholom, umreta najmanj dve osebi. Po ocenah imamo v državi vsaj 200.000 alkoholikov. Ko k ...

Skupnost Do nebes (photo: ARO) Skupnost Do nebes (photo: ARO)

Skupnost Do nebes

V času, ko mladi vse več vsebin spremljajo s pomočjo spleta, sta Živa Dobrovoljc in Bina Rednjak začeli z ustvarjanjem nečesa, kar presega virtualnost. Oblikovali sta skupnost mladih deklet, ki ...