Pahor s prvaki parlamentarnih strank konec meseca o volilnem sistemu
Slovenija | 19.11.2013, 16:32
Konec meseca se obeta sestanek predsednika države Boruta Pahorja z vodji parlamentarnih strank. Pahor se je v zadnjih tednih z njimi srečeval na ločenih pogovorih, prav tako je z njimi izmenjal več pisnih stališč. Ker je presodil, da obstaja verjetnost, čeprav ne tudi zagotovilo, za oblikovanje dvotretjinske večine v državnem zboru za sprejem sprememb volilnega sistema, se je odločil na enem mestu zbrati prvake parlamentarnih strank. Potrjeno je, da se bodo vsi odzvali njegovemu povabilu.
Predsednik države je že v prvi polovici septembra ocenil, da bi bilo srečanje vodij parlamentarnih strank koristno, kot je bilo do zdaj edino srečanje pri njem 14. februarja. Dodatno ga je k temu spodbudila Nova Slovenija, ki mu je predstavila predlog za sodelovanje vseh političnih strank pri ključnih ukrepih za državo. "Dialog med koalicijo in opozicijo je zastal, predsednik države pa je takšna avtoriteta, ki lahko to prekine in pripomore k obnovi dialoga," ocenjuje predsednica N.Si Ljudmila Novak. Kot je dodala, se bo srečanja zagotovo udeležila.
Pahor se je odločil, da na dnevni red sestanka, katerega točen datum še ni znan, uvrsti spremembe ustave in zakonov glede volilne zakonodaje. Kot so sporočili z njegovega urada, je temu botrovalo dejstvo, da so postopki zanje daljši in zahtevnejši. Če bi želeli že na prihodnjih volitvah glasovati po dopolnjenem volilnem sistemu, je treba kmalu sprejeti dogovor, saj je takšne spremembe po mnenju predsednika države nedopustno uveljaviti neposredno pred samimi volitvami. Vodje parlamentarnih strank naj bi tako konec novembra skupaj s predsednikom države ugotavljali, ali je mogoče doseči zahtevano dvotretjinsko večino vseh poslancev za tako dopolnitev obstoječega proporcionalnega sistema, da bodo, kot določa ustavni zakon, imeli volivci odločilen vpliv na dodelitev mandatov kandidatom. "Tako za zagotovitev politične stabilnosti kot tudi za zagotovitev večjega vpliva volivca na izbor poslanca je možnih nekaj kompromisnih možnosti, nekaj delnih korakov, ki se približujejo cilju, a ga ne dosežejo. To je naš dogovor, takšno stališče bomo tudi zastopali, kar smo napisali predsedniku države," je prejšnji teden poudaril prvak SDS Janez Janša. Novakova ocenjuje, da bo dogovor zelo težak. "Nekateri želijo večinski volilni sistem, nekateri ne, nekateri ene spremembe, nekateri druge," je pojasnila v kratkem pogovoru za naš radio.
Predsednica N.Si je poudarila še, da bi se morali v tem trenutku ukvarjati s pomembnejšimi vprašanji. "Nova Slovenija je predlagala, naj vlada pripravi analizo, kaj pomeni nadaljnje zadolževanje države po visoki obrestni meri in kaj bi pomenilo za nas, če sprejmemo denar iz evropskega sklada za pomoč. Tukaj pričakujemo nek resen pogovor in odločitev, kaj je za Slovenijo pomembnejše," je dodala. Stranka je predlagala tudi oblikovanje parlamentarnega odbora, ki bi razpravljal o prihodnosti Slovenije, "torej o dolgoročni strategiji razvoja". Po besedah Novakove se moramo prav tako odločiti, v kateri del Evrope se bomo usmerjali in ali smo trdna članica Evropske unije. "Predsednik države ni nakazal, da bomo na sestanku, ki ga želi sklicati, odprli tudi te teme, a prepričana sem, da bo to sprožil in da se bomo takrat odločili, o čem se želimo v prihodnosti pogovarjati," nam je še zaupala predsednica N.Si. Da bi to lahko storil, nakazuje njegova ugotovitev, da med prvaki parlamentarnih strank prevladuje stališče o nujnosti skupnega usklajevanja agende ukrepov, ki potrebujejo širšo politično podporo in bi spodbudili gospodarsko rast v zdajšnjih zaostrenih fiskalnih okoliščinah.
Da bi namesto razprave o različicah volilnih sistemov raje iskali možnost soglasja o takojšnjih ukrepih za hitrejšo konsolidacijo javnih financ in zagotovitev srednjeročne finančne stabilnosti države, so Pahorju sporočili tudi v SLS. V pismu so predlagali še razpravo o sistemskih ukrepih za znižanje cene zadolževanja države in kratkoročnih ukrepih za takojšnjo razbremenitev gospodarstva. Prav tako želijo govoriti o izboljšanju učinkovitosti javnega sektorja, srednjeročnih ukrepih na področju pokojninske in zdravstvene blagajne, sanaciji bančnega sistema, privatizaciji ter o izvedbenem zakonu za uveljavitev fiskalnega pravila. Ljudsko stranko skrbijo razmere v državi, a hkrati so njeni člani prepričani, da nobena sprememba volilne zakonodaje ne bo rešila težav. "V Novi Sloveniji zagotovo razpravljamo in razmišljamo o volilni zakonodaji, a ne postavljamo tega problema v ospredje. Ne zdi se nam tako nujen, da bi morali v teh kriznih časih najprej razmišljati o tem," pa je za Radio Ognjišče še menila Novakova.