Jure SešekJure Sešek
Miha MočnikMiha Močnik
Alen SalihovićAlen Salihović

ELS izraža zaskrbljenost nad razmerami v Sloveniji

Slovenija | 13.11.2013, 17:02

Evropska ljudska stranka (ELS) je v Bruslju izrazila globoko zaskrbljenost nad razmerami v Sloveniji. Soglasno je sprejela resolucijo z več sklepi, v katerih je med drugim opozorila na potrebo po nadaljnjih gospodarskih reformah in izrazila zaskrbljenost zaradi obsodbe predsednika SDS Janeza Janše.

Politična skupščina ELS, ki se je sestala v torek in danes, je v resoluciji izpostavila, da je Slovenija v težki gospodarski situaciji in da potrebuje široko podporo slovenskega prebivalstva za soočenje s posledicami finančne krize in nadaljevanje gospodarskih in drugih potrebnih reform za premostitev krize in končanje tranzicije.

Opozorila je tudi, da je Evropska komisija maja letos izpostavila, da je stanje slovenskega pravosodnega sistema nezadovoljivo, in slovenski vladi naložila vrsto ukrepov za njegovo popravo.

Z resolucijo so v ELS izrazili zaskrbljenost zaradi obsodbe predsednika SDS na sodišču prve stopnje. Kot so navedli, so seznanjeni z njegovo pritožbo na drugostopenjsko sodišče. Pri tem upajo, da bo ta obravnavana v predpisanem roku treh mesecev.

Resolucija ob tem spominja, da je pravica do poštenega sojenja in domneva nedolžnosti temeljna človekova pravica, zato v ELS pričakujejo, da postopek, ki je v teku, ne bo vodil v izključitev Janše iz politične tekme. Neodvisne organizacije, ko sta Svet Evrope in Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse), pa resolucija poziva, naj skrbno spremljata usklajenost postopka, ki je v teku, z vladavino prava in mednarodnimi standardi, so danes sporočili iz ELS.

ELS v resoluciji izraža tudi polno podporo svojim članicam SDS, Novi Sloveniji in SLS.

Sicer pa z resolucijo ELS opozarja tudi na potrebo po neodvisnem in nepristranskem sodstvu v vseh članicah EU ter v tem okviru poziva k hitremu sprejetju učinkovitih lustracijskih zakonov v vseh članicah, ki tega še niso storile, kot tudi njihovo dosledno izvajanje. Poudarja tudi pomen preglednosti in javnosti nadzorovanja tega procesa.

ELS tudi poziva komisijo, naj zagotovi, da bodo postopki javnih naročil v vseh državah članicah sledili zahtevam, določenim z zakonodajo Evropske unije, s čimer se zagotavljata preglednost in učinkovitost.

V Sloveniji sta se julija mudila visoka predstavnika ELS Jerzy Buzek in Anca Boagiu. Kot je takrat poročal časnik Večer, naj bi na srečanjih z različnimi političnimi akterji, vključno s predsednikom Borutom Pahorjem, preverjala navedbe SDS o stanju demokracije v državi. Janša je takrat v tvitu potrdil, da je bila misija ELS v Slovenijo poslana na njegov predlog.

Generalni sekretar Evropske ljudske stranke Antonio López-Istúriz je po sprejemu resolucije med drugim povedal: "Danes smo sprejeli pomembno resolucijo, s katero vsa družina strank Evropske ljudske stranke izraža polno podporo svojemu velikemu prijatelju in nekdanjemu predsedniku slovenske vlade Janezu Janši. Skupaj s SDS, ki je v konstruktivni opoziciji, je Evropska ljudska stranka vedno delala v korist vse Slovenije. Zaskrbljeni smo zaradi obsodbe Janeza Janše na prvi stopnji in to zaskrbljenost smo izrazili tudi v omenjeni resoluciji. Pričakujemo, da bo odločitev na drugi stopnji sprejeta v roku treh mesecev. Prav tako smo zaskrbljeni zaradi gospodarske situacije v Sloveniji. Sedanja vlada mora izpolniti vse obveznosti glede reševanja ekonomske situacije in zaposlenosti, oboje je zelo zaskrbljujoče. Radi bi vam pomagali. V teh težkih časih smo vedno na razpolago za pomoč, skupaj s SDS in skupaj z Janezom Janšo."

Resolucijo je danes komentiral tudi evropski poslanec in podpredsednik SDS Milan Zver. Dejal je, da je nastala na pobudo vodstva Evropske ljudske stranke, in sicer na podlagi misije, ki je obiskala Slovenijo ter se pogovarjala z različnimi političnimi akterji, tako z levega kot z desnega pola. "Ta misija je poskušala na podlagi pogovorov z določenimi političnimi igralci o Sloveniji vzpostaviti celovito sliko, na podlagi te slike je ELS tudi pripravila predlog resolucije, ki je bil soglasno sprejet," je pojasnil Zver. Po njegovih besedah je ta resolucija pomembna ne le za Slovenijo, temveč tudi za druge države članice, saj "opozarja na napake pri tranzicijah post-komunstičnih držav v demokracije, še posebej pa je v primeru Slovenije opozorila na nedokončano tranzicijo v pravosodju." Ob tem je Zver dejal, da je resolucija še posebej omenila sodni primer predsednika Slovenske demokratske stranke Janeza Janše.

Slovenija, Politika
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...