Zimske gume na vozilih.
Vulkanizerji pod davčnim nadzorom
Slovenija | 14.11.2013, 20:00
15. novembra je rok, do katerega morajo biti vozila opremljena z zimsko opremo. Vulkanizerji imajo torej v teh dneh veliko dela, njihovo poslovanje pa je pod drobnogled vzela tudi davčna uprava. Zanima jo, ali so za opravljanje storitev registrirani, ali plačujejo davke in izdajajo račune. Ob hujših kršitvah zakonodaje jim davčna uprava lahko tudi prepove dejavnost.
Preobuvanje jeklenih konjičkov po zakonu
Zimska sezona je tu. Zakon določa, da morajo biti vozila zimsko opremljena med 15. novembrom in 15. marcem, v zimskih razmerah tudi izven tega obdobja. Lastnosti zimskih pnevmatik namreč zagotavljajo varnejšo vožnjo v hladnejšem obdobju leta. Če po tem datumu ne boste imeli zimske opreme, vas lahko doleti kazen v višini 120 evrov, če pa boste zaradi tega še ovirali promet, pa še dodatnih 500 evrov.
Osnovni razliki med zimsko in letno pnevmatiko sta dve: profil pnevmatik in njihova struktura. Profil je pri zimski pnevmatiki globlji in izrazito bolj grob. Zimska pnevmatika ima lamelni profil in lamele se na drseči podlagi razširijo, zaradi česar je oprijem boljši. Struktura zimske pnevmatike je takšna, da bolje deluje pri temperaturah, nižjih od sedem stopinj Celzija, torej pri zimskih temperaturah. Letna pri takšnih temperaturah postane trda in neelastična, zato ima izredno slab oprijem.
Na zimo se pripravljajo tudi avtoprevozniki. Zimsko opremo za vozila s skupno maso do 3,5 tone sestavljajo štiri zimske pnevmatike z minimalno globino profila tri milimetre ali štiri letne pnevmatike z minimalno globino tri milimetre in snežne verige. Vozniku, ki nima ustrezne opreme, grozi denarna kazen v višini 120 evrov, če onemogoča promet, pa kazen znaša 500 evrov in pet kazenskih točk. Del zimske opreme naj bodo tudi tople rokavice in lopata.
Davčna preži na račune, potrošniki na obvezne nalepke
Med poostrenim nadzorom je pozornost namenjena ustrezni registraciji ponudnikov storitev, oddajanju obračunov davka registriranih zavezancev, neplačevanja davkov, neizdajanju računov in "brisanju" evidentiranega prometa. V primeru hujših kršitev zakonodaje bo davčna uprava uporabila tudi pooblastila zasega listin, predmetov, evidenc in drugih dokumentov ter pooblastila prepovedi opravljanja dejavnosti.
Predstavniki carinske uprave bodo opravljali okoljsko davčno kontrolo (po uredbah o okoljski dajatvi za onesnaževanje okolja zaradi nastajanja odpadne embalaže, izrabljenih gum, zaradi uporabe mazalnih olj in tekočin, za onesnaževanje zraka z emisijo ogljikovega dioksida) in kontrolo namenske uporabe goriva v prevoznih sredstvih in delovnih strojih zavezancev.
Za potrošnika bo najbrž še pomembneje, da bodo vsi vulkanizerji nove gume opremili z nalepkami s tremi kakovostnimi parametri.
Svečarji, cvetličarji in vrtnarji so se »poboljšali«
Davčna uprava je v preteklih tednih poostreno nadzirala svečarje, cvetličarje in vrtnarje. Gre za dejavnosti, ki so bile na podlagi preteklih izkušenj opredeljene kot tvegane, saj so se nepravilnosti ugotavljale pri skoraj 40 odstotkih vseh nadzorov. V zadnjem mesecu, ko je bilo opravljenih 224 davčnih nadzorov, so bile kršitve ugotovljene le pri slabih 6 odstotkih. Stopnja prostovoljnega izpolnjevanja davčnih obveznosti v omenjenih dejavnostih je tako bistveno višja kot v preteklih letih, kar Durs pripisuje preventivnemu delovanju z intenzivnim informiranjem davčnih zavezancev, napovedanim poostrenim davčnim nadzorom ter vse večjemu zavedanju državljanov, da lahko vsak posameznik vpliva na zmanjševanje davčnih utaj in obvladovanje sive ekonomije.