Na soočenju mnenj enotno proti predlagani obdavčitvi nepremičnin, poziv k protestom
Slovenija | 07.11.2013, 20:50
Udeleženci soočenja mnenj o predlagani obdavčitvi nepremičnin, ki ga je danes v Ljubljani pripravila Civilna družba za pravično Slovenijo, so se strinjali, da je predlog zakona nepravičen in škodljiv ter da bi bilo treba takšen sistemski zakon sprejeti po rednem postopku. Več jih je pozvalo k protestom.
Predsednik stranke SDS Janez Janša je dejal, da na "soočenju mnenj" manjkajo tisti, ki bi morali predlog pojasnjevati. Prepričan je, da zakon vodi Slovenijo v propad ter da je krivičen in škodljiv. Po njegovem mnenju so bila družbena stanovanja "za smešno ceno" podeljena privilegirancem, ki bodo sedaj plačali enak davek kot tisti, ki te možnosti niso imeli, poleg tega so predlagane nižje stopnje za kategorije, ki so "razpoznane kot glavni podporniki ali napajalniki strank vladne koalicije". Zakon bo prizadel podeželje, že doslej deprivilegirane prebivalce, lokalne skupnosti in gospodarstvo, je dejal. Janša je menil, da bi se morali ljudje ob sprejemanju zakona zbrati na protestu pred parlamentom.
Slavko Kmetič iz Zveze sindikatov upokojencev Slovenije je dejal, da je to zakon sistemske narave, ki se mora sprejemati po rednem postopku. Kritičen je bil do "neprofesionalnega" vrednotenja nepremičnin in opozoril, da bo davek zelo škodljiv za starejše, ki so sami gradili hiše in imajo nizke pokojnine. Zakonu je treba nasprotovati, je dejal, tudi z demonstracijami.
Predsednik Sindikata kmetov Slovenije Roman Žveglič svari, da kmetje ne bodo prenesli dodatnih obremenitev. Množično vrednotenje ni prava osnova za davek, opozarja in meni, da bi morala biti osnova potencial kmetijskega zemljišča. Meni, da se bodo zaradi davka povečale najemnine za zemljišča, skupne dodatne obremenitve kmetijstva v prihodnjem letu, med drugim z vštevanjem subvencij pri dohodnini, pa bi lahko dosegle 30 milijonov evrov.
Predsednik Skupnosti občin Slovenije Ivan Žagar je povedal, da predlog ni evropsko primerljiv, da bi lahko bil v več točkah ustavno sporen. Veliko občin bo dobilo manj denarja, kar bo ogrozilo investicije, je opozoril.
Tudi predsednik stranke SLS Franc Bogovič je menil, da se bo z lahkoto dokazalo neustavnost zakona. Je proti temu, da se s tovrstnim davkom polni proračunska luknja, in opozarja na po njegovem mnenju neprimerno osnovo za davek in način sprejemanja zakona.
Predsednica stranke NSi Ljudmila Novak je dejala, da je to "davek na pridnost in davek za novo nacionalizacijo". Opozorila je, da so si ljudje na podeželju s težavo ustvarjali imetje in da mladi sedaj ne bodo želeli prevzeti kmetij, poleg tega ne bo več nobene želje po povečanju proizvodnih obratov in novem zaposlovanju.
Jernej Dolinar iz Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije je povedal, da bo predlagana obdavčitev, ki bo nova dodatna obremenitev, pogubna za številne podjetnike in da je pod vprašajem veliko delovnih mest.
Mitja Štular iz Civilne družbe za pravično Slovenijo je dejal, da je vprašljivih več vidikov predloga, med drugim sam koncept tega davka, predlog tudi ne upošteva, da večje družine potrebujejo več stanovanjskega prostora, ter ne upošteva potreb tistih, ki se ukvarjajo z dejavnostjo, kot so kmetje ali podjetniki, in mladih, ki rešujejo stanovanjsko vprašanje. Dejal je, da se postavlja "veliko vprašanje, ali to žalitev zdrave pameti še lahko mirno prenašamo".
Na soočenje mnenj so med drugimi povabili tudi predsednika republike Boruta Pahorja in predsednico vlade Alenko Bratušek, ki sta se po Štularjevih besedah opravičila, ter predsednike drugih koalicijskih strank.
Medtem pa se nadaljuje zbiranje podpisov pod peticijo proti davku na nepremičnine. www.nepremicninski-davek.org.