Suu Kyijeva po 23 letih le prejela nagrado Saharov
Svet | 23.10.2013, 14:32
V torek je opozicijska voditeljica iz Mjanmara Aung San Suu Kyi po 23 letih le prevzela nagrado Saharova, ki ji jo je Evropski parlament podelil leta 1990. Takrat ji je to preprečil hišni pripor, v katerem je bila skoraj dve desetletji.
Z navdušenim aplavzom in stoječimi ovacijami so poslanci včeraj sprejeli opozicijsko voditeljico, ki je za svoje delo prejela tudi Nobelovo nagrado. Suu Kyijeva je mjanmarska opozicijskega političarka in nekdanja generalna sekretarka Nacionalne lige za demokracije. Na volitvah leta 1990 je njena stranka prejela 60 odstotkov glasov, že pred volitvami pa je bila zadržana v hišnem priporu in v njem preživela skoraj dve desetletji. Na prostost je bila izpuščena novembra leta 2010.
Evropski parlament je Suu Kyijevi nagrado Saharova za svobodo misli podelil za njen boj za demokracijo in pravno državo v Mjanmaru. Predsednik Martin Schulz jo je označil kot simbol demokracije in svobode. Kot je sama poudarila v svojem govoru je to zanjo vesela in globoko pomembna priložnost. „Imela sem veliko srečo, da sem lahko šla po poti, v katero sem verjela in da so mi pri tem pomagali ljudje z vsega sveta. Bilo je vredno.“
Da bi dosegli resnično spravo, potrebujemo pomoč vseh prijateljev po svetu, je nadaljevala Suu Kyijeva. „Da se bomo lahko spopadli s prihodnostjo moramo biti enotni in miroljubni drug do drugega. Zato je narodna sprava tako pomembna. Brez miru ne bomo doživeli zdravega razvoja gospodarstva.“
V parlamentu je bila tudi naša evropska poslanka Romana Jordan, ki je Suu Kyijev govor označila kot enega izmed pomembnejših. „Poudarila je dostojanstvo navznoter, da sami počnemo stvari, zaradi katerih lahko sami sebi pogledamo v obraz. In tudi da spoštujemo dostojanstvo drugih. Njen govor je bil pravzaprav brezčasen, velja za vse čase, za vse družbe, za vse sisteme pa tudi kjerkoli v svetu, v katerikoli državi bi mu lahko oziroma bi mu morali prisluhniti.“
Leta 2015 bodo v Mjanmaru potekale parlamentarne volitve, novi parlament pa bo nato izbiral predsednika države. Suu Kyijeva, ki je trenutno poslanka in vodja opozicije v parlamentu, je že napovedala, da se bo potegovala za ta položaj.