Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Jakob ČukJakob Čuk
Tanja DominkoTanja Dominko

Papež Frančišek sprejel predsednika Evropskega parlamenta

Svet | 12.10.2013, 19:37

Papeža Frančiška je včeraj v Vatikanu obiskal predsednik Evropskega parlamenta Martin Schulz. Med drugim sta govorila o socialni politiki in trenutnih razmerah na Lampedusi. Schulz je po srečanju v intervjuju za Radio Vatikan odgovoril na nekatera vprašanja.

Predsednik edine neposredno voljene ustanove Evropske unije je najprej ocenil prvih sedem mesecev pontifikata papeža Frančiška. "Mislim, da nisem edini Evropejec, na katerega je v teh sedmih mesecih naredil globok vtis. Je papež, ki je človek velike miselne širine, trdno prepričan, da je nujno potrebna odprtost, neposreden dialog med njim in verniki, pa tudi z nevernimi, z vsemi ljudmi. Slišal sem lep komentar enega od ambasadorjev pri Svetem sedežu, ki mi je rekel: To je papež, ki govori v jeziku, ki je podoben jeziku Twitterja - njegova sporočila lahko razumejo tudi preprosti ljudje. To je velika novost, name je naredila velik vtis," je dejal Schulz.

Na vprašanje, kako lahko Evropska unija prepreči, da bi se ponovile tragedije kot je bila zadnja nesreča ladje s prebežniki pred obalo italijanskega otoka Lampedusa, ki jo je sveti oče označil kot sramotno, je Schulz odgovoril: "Strinjam se, da je sramota, da v najbogatejšem delu sveta ljudje umirajo le nekaj metrov od naših meja, od naših obal. V Evropski uniji je nujna reforma imigracijskega sistema. Dublinska uredba namreč obravnava izključno vprašanje političnega azila, medtem ko v Evropi manjka vidik začasne zaščite za tiste osebe, ki bežijo iz področij, kjer divjajo državljanske vojne ali zaradi naravnih nesreč. Tako moramo hitreje najti rešitve zanje, potrebujemo pa tudi sistem legalnega priseljevanja, da bi se lahko borili proti ilegalnemu."

Kaj lahko kristjani ponudijo Evropi v tem trenutku, ko se sooča s socialno in ekonomsko krizo? Predsednik Evropskega parlamenta je prepričan, da vsebino papeževih sporočil v teh sedmih mesecih. Kot nenehno poudarja sveti oče, potrebujemo več delovnih mest, večjo družbeno pravičnost, medsebojno spoštovanje, solidarnost, ki bi temeljila na večjem mednarodnem sodelovanju, odprtost in pravično trgovino. Po mnenju Schulza bi morali kristjani pri vladah in mednarodnih ustanovah vztrajati, da bi izpolnile svoje obljube. Tako bi se zapolnila vrzel med obljubami in tem, kar potem dejansko storijo.

Schulz je še pojasnil, zakaj je povabil papeža Frančiška, naj nagovori Evropski parlament: "Mineva 25 let od nagovora papeža Janeza Pavla II. v Evropskem parlamentu. Obhajamo tudi 51. obletnico začetka Drugega vatikanskega koncila. Živimo v času velikih sprememb. Leto 1988 je bilo leto pred padcem železne zavese. Danes živimo v globaliziranem svetu, kjer bi morala biti Evropska unija zgled večje pravičnosti, sodelovanja. Biti bi morala orodje za ustvarjanje pravičnejšega sveta. In kraj, kjer se o vsem tem razpravlja, je Evropski parlament. Sveti sedež in papež kot oseba imata ogromen vpliv na svetovno razpravo glede sprememb, ki jih potrebujemo. Zato menim, da bi moral človek, ki ima tak vpliv in vlogo, spregovoriti prav v kontekstu, kjer se razpravlja o vlogi Evrope v svetu. To je razlog, da sem ga skušal prepričati, da bi nagovoril Evropski parlament."

Vir: Radio Vatikan

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež, Evropska Unija
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...