Na Lampedusi kmalu služba za podporo tamkajšnjim prebivalcem in tudi beguncem
Svet | 12.10.2013, 19:23
Na Lampedusi bo pod okriljem Italijanske Karitas, fundacije Migrantes in nadškofije Agrigento v kratkem začela delovati služba za stalno oskrbo. Kot je v sporočilu za javnost zapisala Italijanska Karitas, želijo, da bi bila ta služba oporna točka ter zagotovilo stalne navzočnosti in bližine tako prebivalcem Lampeduse kot tudi vsem, ki zaradi različnih razlogov prihajajo na ta otok.
V preteklem tednu so hangar letališča in nastanitveni center na Lampedusi obiskali direktor Italijanske Karitas Francesco Soddu, nadškof iz Agrigenta Francesco Montenegro ter predsednik fundacije Migrantes in njen generalni direktor msgr. Giancarlo Perego. Kot je poudaril don Soddu, želi Cerkev v Italiji s konkretnimi dejanji podpreti in zaščititi brate in sestre, ki so v stiski. V nastanitvenem centru, ki so ga obiskali, je trenutno več kot 900 ljudi, med njimi približno 150 preživelih v zadnji tragični nesreči ladje z begunci iz Afrike. Živijo v težkih razmerah, zato bo Italijanska Karitas poskušala ženam, mladoletnim in najbolj ranljivim plačati dostojne nastanitve v gostinskih objektih na otoku, dokler ne bodo dokončno premeščeni.
V duhu povabila papeža Frančiška, da bi odprli vrata bratom in sestram, ki so priseljenci, v Italijanski Karitas pozivajo škofije, naj resno razmislijo o tem, ali bi lahko sprejele tako preživele v zadnjem hudem brodolomu v Sredozemlju kot tudi ostale prebežnike, ki so jih ustavili na Lampedusi, kjer čakajo na premestitev in živijo v težkih razmerah. Obenem sta Italijanska Karitas in fundacija Migrantes izrazili globoko hvaležnost prebivalcem omenjenega otoka, ki so znova pokazali svojo gostoljubnost in bratsko naklonjenost migrantom.
V preteklih dneh je Oliviero Forti, odgovorni na uradu za imigracijo pri Italijanski Karitas, v enem od intervjujev povabil ljudi, naj se v političnih razpravah ne ustavljajo le pri zakonodaji na področju priseljevanja, saj gre za bistveno bolj pereče vprašanje. Gre za to, da bi znova pregledali evropski in italijanski pristop do sprejemanja tistih, ki bežijo zaradi vojne in preganjanja, ter pripravili t.i. humanitarne kanale, predvsem za begunce iz Sirije, prek katerih bi jih lahko razporedili v različne države. Forti je še dejal, da se mora z vprašanjem zunanjih meja soočiti vsa Evropa. Tako bi po njegovem mnenju tudi razporejanje tistih, ki pridejo na staro celino, pomagalo pri rasti soodgovornosti na evropski ravni.
Vir: Radio Vatikan