Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Alen SalihovićAlen Salihović

Znan Nobelov nagrajenec za mir

Svet | 11.10.2013, 14:17

Letošnjo Nobelovo nagrado za mir je prejela Organizacija za prepoved kemičnega orožja s sedežem v Haagu. Organizacijo so kot možno dobitnico omenjali že nekaj časa. Kot piše v obrazložitvi, si je najprestižnejšo nagrado prislužila s svojimi obsežnimi prizadevanji za odpravo kemičnega orožja. "Zadnji dogodki v Siriji, kjer je bilo kemično orožje znova uporabljeno, so izpostavili potrebo, da se prizadevanja za odpravo kemičnega orožja še okrepijo."

Vodja odbora za nagrado Thorbjorn Jagland je izpostavil primerjavo z dosedanjimi nagrajenci. „Potegnil bi vzporednico z jedrskim orožjem, orožjem za množično uničevanje. Že vsaj šest ali sedem nagrad smo podelili za odpravo tega orožja, za odpravo kemičnega orožja pa je to prva nagrada.“

Priznal je, da gre predvsem za nagrado za razoroževanje in dejal, da se zaveda, da bo vedno kje kdo, ki z njihovim izborom nagrajenca ne bo zadovoljen. O pomenu te nagrade v današnjem času pa je povedal. „Zelo pomembna je ta nagrada, ampak z njo ne tvorimo nove kategorije, če lahko tako rečem. Odbor je vedno imel pred očmi voljo Alfreda Nobela. Vsi člani odbora jo poznajo. In čeprav so tarča kritik, češ da te volje ne upoštevajo, odbor to vendarle počne.

Iz sveta čestitke

Iz sveta danes ni slišati kritik, pač pa večinoma prihajajo čestitke organizaciji in ocene, da je letošnja izbira norveškega odbora za Nobelove nagrade aktualna in prava. Kaj pravi nagrajenec? Prvi mož Organizacije za prepoved kemičnega orožja Ahmet Uzumcu meni, da je podelitev letošnje Nobelove nagrade za mir priznanje za njihova prizadevanja "v smeri globalnega miru v minulih 16 letih".

Nagrada bo po njegovem mnenju tudi vzpodbudila države, ki še niso pristopile h konvenciji za prepoved kemičnega orožja iz leta 1997, da to storijo. "Le šest držav ni del te organizacije in vem, da bo Nobelova nagrada pomagala krepiti univerzalnost te konvencije v naslednjih mesecih," je dejal.

Med prvimi so se na današnjo razglasitev letošnjega nagrajenca odzvali v Evropski uniji, ki je Nobelovo nagrado za mir prejela lani. Kot je izpostavil predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso, so v Siriji inšpektorji te organizacije prav sedaj soočeni z nalogo brez primere, saj delajo v državi, kjer divja vojna. Izpostavil je še, da je odprava kemičnega orožja enkrat za vselej "kolektivna odgovornost mednarodne skupnosti" in da unija pri tem v celoti podpira delo OPCW - tako politično kot finančno, saj za njeno delo prispeva največ sredstev.

Lojze Peterle
Lojze Peterle © ARO

Evropski poslanec Lojze Peterle pa je v odzivu za naš radio dejal, da je to „bolj sporočilo proti vojni, še posebej proti kemičnemu orožju. Mislim, da je poudarek zelo močan.“ Sicer je sam bolj naklonjen primerom, ko Nobelovo nagrado dobijo posamezniki.

Francoski predsednik Francois Hollande si medtem želi, da bi dala Nobelova nagrada še dodaten zagon organizaciji, da bi "v celoti in dokončno uničila arzenal kemičnega orožja po vsem svetu". Kot je spomnil, je sirski režim nedavno to "orožje terorja" znova uporabil proti lastnim civilistom. "Takšna barbarska dejanja se ne smejo nikoli več ponoviti," je poudaril. Norveški premier Jens Stoltenberg je izbiro letošnjega dobitnika prestižne nagrade pohvalil kot "zelo aktualno". OPCW je iz sveta, kot je poudaril premier, "naredil varnejši kraj" in opravlja "zelo pomembno delo za zelo veliko ljudi". Da je že drugo leto zapored nagrado za mir prejela organizacija in ne posameznik, po njegovem ni bistveno.

Tudi nemški zunanji minister Guido Westerwelle je z nagrajencem zadovoljen in meni, da bo to dalo "nov zagon razoroževanju po vsem svetu". Nagrada OPCW bo tudi "opogumila vse na svetu, ki se zavzemajo za prepoved in neširjenje orožja za množično uničenje".

Med 259-imi predlogi za nominacijo je bil tudi predlog za slovenskega misijonarja Pedra Opeko. Peterle je izrazil veselje, da je ta nominacija povezala Slovence v nečem dobrem. „Mislim, da smo lahko veseli in ponosni, da imamo človeka, ki ima tak ugled doma in po svetu. Jaz se vsem, ki so pomagali pri nominaciji, iskreno zahvaljujem in jih vabim, da s projektom nadaljujemo.“ Prizadevanja, da bi tudi on nekoč dobil nagrado, se ne bodo prenehala, je prepričan evropski poslanec Lojze Peterle.

 

Svet
Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik) Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik)

Koliko glasov za izvolitev potrebuje novi papež?

Kardinali z vsega sveta se v teh dneh zbirajo na kongregacijah, na katerih se pogovarjajo o usmeritvi Cerkve v prihodnje. V sredo popoldne se bo začel konklave, že dopoldne pa bo somaševanje za ...

Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc) Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc)

Dobra mineštra, sladoled in Šmarnice

Mesec maj, v katerega smo vstopili, je že od 16. stoletja povezan s češčenjem Marije. Posebna majniška pobožnost je nastala dve stoletji pozneje. Na Slovenskem smo jo začeli obhajati sredi 19. ...

Delo od doma z družbo (photo: pexels) Delo od doma z družbo (photo: pexels)

Kako se spreminja trg dela?

Razmere na trgu dela so že nekaj časa ugodne, zlasti za iskalce zaposlitve, saj brezposelnost že več let vztraja na izjemno nizkih ravneh. Nekatera podjetja so zaradi zmanjšanega povpraševanja ...