Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Jakob ČukJakob Čuk
Tanja DominkoTanja Dominko
Med novimi kardinali je tudi nadškof Dominique Mamberti (foto: nn)
Med novimi kardinali je tudi nadškof Dominique Mamberti

Nadškof Dominique Mamberti pred ZN: Osnovni pogoj za celostni razvoj je mir

Svet | 04.10.2013, 09:08

Tajnik za odnose z državami pri Svetem sedežu, nadškof Dominique Mamberti, je spregovoril na 68. zasedanju Generalne skupščine Združenih narodov. Potekalo je v torek, 1. oktobra, v New Yorku in bilo namenjeno pripravi razvojnega programa po letu 2015. Mir je nenadomestljiv pogoj za celostni človeški razvoj, je poudaril nadškof. Razvojni ciljni, ki so v prid vsakega prebivalca zemlje, pa se lahko dosežejo samo, če vsaka država v celoti prevzame lastno odgovornost za skupno dobro vseh.

Nadškof Mamberti je spomnil, da se je pred slabim letom iztekel rok, ki so si ga ZN zadali za izpolnitev milenijskih ciljev, a je dejansko stanje daleč od tega, da bi bili na splošno uresničeni. Vse države je treba vključiti v definiranje mednarodne ekonomske politike za pospeševanje odgovornejšega in pravičnejšega finančnega upravljanja. Tudi vzpostavitev novega mednarodnega finančnega sistema, ki je priznan s strani vseh držav, bi po Mambertijevih besedah bilo nezadostno, če se pri tem ne bi upoštevali cilji za izboljšanje življenjskih pogojev tistih, ki so v stiski.

Temeljnega pomena v vsakem primeru ostaja mir, brez katerega ne more priti do razvoja. Treba se je vrniti k osnovnim načelom, za katere se je mednarodna skupnost zavzela pred sedemdesetimi leti, je nadaljeval nadškof. Žalostno je videti, da mehanizmi, ki so jih zastavili ZN, tudi danes niso zagotovili preprečevanja velikih državljanskih in regionalnih konfliktov, niti zaščito prebivalstva, kot nam to kažejo primeri Konga, Srednje Afrike in Bližnjega vzhoda. Kljub tej težavi pa izkušnja glede vzdrževanja in utrjevanja miru mora biti v splošnem obravnavana kot pozitivna, ker je konkretni izraz dveh pomembnih načel naravnega prava, ki je neločljivo povezan z dostojanstvom človeka. Gre za načelo izogibanja vojnam, koliko je to mogoče, in za načelo trajne veljavnosti moralnega zakona med oboroženimi konflikti.

Nadškof Mamberti se je dotaknil tudi razmer v Siriji ter izrazil zaskrbljenost Svetega sedeža glede krščanskih skupnosti in drugih manjšinskih skupin, ki ne smejo biti prisiljene v izgnanstvo, ampak morajo ohraniti vlogo v prihodnjem političnem oblikovanju države ter dati svoj prispevek k skupnemu dobremu. Kljub prizadevanjem agencij ZN, da bi zaščitile civilno prebivalstvo, pa državam že preveč dolgo manjka poguma, da bi mednarodno zavzemanje za rešitev konflikta postavile na prvo mesto. Sveti sedež v celoti soglaša z načelom odgovornosti za pomoč in zaščito, o katerem je govoril svetovni vrh OZN leta 2005. Odgovornost, je poudaril nadškof Mamberti, ne pomeni takoj poseganje po orožju, ampak nemudoma postaviti v ospredje vse možne ukrepe: diplomatske, ekonomske, javno mnenje in vse postopke, ki jih predvideva listina ZN.

Vir: Radio Vatikan

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...