Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Alen SalihovićAlen Salihović
Ameriška zastava (foto: Wikimedia Commons)
Ameriška zastava

Ferfila: Proračunska kriza v ZDA bo rešena v kratkem

Svet | 02.10.2013, 16:16

Združene države Amerike so v novo fiskalno leto vstopile brez sprejetja zveznega proračuna. Zaradi spora glede izvajanja zdravstvene reforme ga blokirajo republikanci. Zvezna vlada je ostala brez sredstev, posledice njenega nedelovanja je za zdaj težko oceniti. Večina gospodarskih analitikov meni, da bodo odvisne predvsem od dolžine proračunske krize. Če se bo raztegnila do konca oktobra, se razmere lahko precej zaostrijo, kar je v pogovoru za naš radio poudaril strokovnjak za ameriški politični prostor dr. Bogomil Ferfila.

Gre za prvo zaprtje javnega sektorja po 17-ih letih, a kongres je bil od takrat že večkrat tik pred podobnim položajem. Ferfila je prepričan, da bo dogovor o zveznem proračunu dosežen v kratkem. "Moja ocena je, da se bo vse skupaj razrešilo v nekaj dnevih, največ nekaj tednih."

Pojasnil je, da gre za klasičen primer medstrankarskega kupčkanja in izsiljevanja, a za razliko od prejšnjih let se je medstrankarska polarizacija, ki ni tipična za ZDA, zaostrila. "Predvsem v času Obamovega predsedovanja, so stranke postale bolj strankarsko orientirane in pod diktatom strankarskega vodstva," je pojasnil. Ferfila meni, da ima pri tem veliko vlogo Gibanje čajanke. "Predstavlja sicer le približno četrtino kongresnikov, a je precej agresivno, zato se ga ostali kongresniki republikanci bojijo." Ferfila dvomi, da so vrednote, cilji in metode delovanja tega gibanja takšni, da bi jih sprejemala večina državljanov. Zato se po njegovem tokratni proračunski zaplet lahko maščuje republikancem. "Če pogledamo izkušnje pred 17-imi leti, ko je bila podobna situacija in so blokirali javni sektor v času Billa Clintona, so republikanci odnesli kratko. Tudi zdaj je podobno. Če spremljate ameriške medije, večinoma za zaprtje simbolov ZDA vsi krivijo republikance."

Ferfila ocenjuje, da povprečen državljan zaprtja javnega sektorja trenutno še ne občuti, "a gre za določen izpad dohodka, ki ga te ustanove prinašajo. Vendar gre še bolj za simbolni učinek, da torej ljudje ne morejo videti glavnih simbolov ZDA." Zaradi zaprtja nekaterih vladnih služb so namreč ohromljene marsikatere storitve, trenutno tudi ni mogoče obiskovati nacionalnih parkov in spomenikov, med drugim newyorškega Kipa svobode. Kakšne bodo posledice za gospodarstvo? Ferfila pravi, da verjetno ne bodo velike, saj je prepričan da bo zaplet v kratkem razrešen. "Če bo zaprtje javnega sektorja trajalo do konca oktobra, se lahko situacija zaostri. Takrat bo namreč trošenje ameriškega proračuna prišlo do zgornje meje, ki je dogovorjena. Če republikanci ne bodo pristali na to, da se trošenje nadaljuje, država ne bo več mogla plačevati svojih obveznosti," je še pojasnil Ferfila, a računa na to, da bodo politiki stopili skupaj in poiskali rešitve. "Treba je tudi vedeti, da republikanci niso enotni, da je dobršen del zmernejši in podpira sprejem proračuna. Predvidevam, da bodo ti glasovali skupaj z demokrati in bo proračun v kratkem sprejet."

Svet
Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik) Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik)

Koliko glasov za izvolitev potrebuje novi papež?

Kardinali z vsega sveta se v teh dneh zbirajo na kongregacijah, na katerih se pogovarjajo o usmeritvi Cerkve v prihodnje. V sredo popoldne se bo začel konklave, že dopoldne pa bo somaševanje za ...

Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc) Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc)

Dobra mineštra, sladoled in Šmarnice

Mesec maj, v katerega smo vstopili, je že od 16. stoletja povezan s češčenjem Marije. Posebna majniška pobožnost je nastala dve stoletji pozneje. Na Slovenskem smo jo začeli obhajati sredi 19. ...

Delo od doma z družbo (photo: pexels) Delo od doma z družbo (photo: pexels)

Kako se spreminja trg dela?

Razmere na trgu dela so že nekaj časa ugodne, zlasti za iskalce zaposlitve, saj brezposelnost že več let vztraja na izjemno nizkih ravneh. Nekatera podjetja so zaradi zmanjšanega povpraševanja ...