Študentje med predavanjem
20 tisoč novih študentov začenja študijsko pot
Sociala | 01.10.2013, 11:54
Približno 20 tisoč študentov, tako imenovanih bruck in brucev, danes začenja študijsko pot. Po mnenju mnogih gre za eno najlepših obdobij v življenju, za novopečene študente pa se bo akademsko življenje začelo z dobrodošlicami vodstev univerz in študentskih organizacij.
Kot v poslanici študentom ugotavlja resorni minister Jernej Pikalo, je študij velika življenjska prelomnica, saj prinaša nov način življenja, nov način dela, pa tudi nova poznanstva, izkušnje in prijateljstva. Pikalo je sicer študentom pred novim študijskim letom zaželel, da bi se študija lotili čim bolj resno in premišljeno. Ob tem je dodal, da se bodo njihova pričakovanja izpolnila, če se bodo za to potrudili.
V prvem roku je bil na slovenske fakultete sprejet 13.201 študent, v drugem 4.438, za tretji rok pa podatkov še ni, saj je vpis možen še do sobote. Na univerzah v Ljubljani, Mariboru, Novi Gorici in na Primorskem ter na javnih in koncesioniranih visokošolskih zavodih je za študijsko leto 2013/2014 na voljo dobrih 25 tisoč vpisnih mest za redni in izredni študij.
Dobrodošla pomoč Študentske organizacije
Za pomoč, pravice in interese študentov navadno skrbi Študentska organizacija. Največ „dela“ imajo prvi študijski dan, ko sprejemajo bruce, ki se prvič srečujejo z vsem, kar študijska pot prinaša.
Ljubljanski študentje so se tudi letos v okviru Študentske organizacije Univerze v Ljubljani osredotočili na informiranje mlajših kolegov o študiju in obštudijskih dejavnostih. V prihodnjih dneh bo študentom med drugim na voljo Študentska svetovalnica, za vsa vprašanja pa bo dostopen tudi brezplačen študentski telefon 080 98 67. Na Prešernovem trgu se bodo na stojnicah ob spremljajočem glasbenem programu predstavile fakultete in akademije. Ljubljanska univerza je z novim študijskim letom dobila tudi novega rektorja, Ivana Svetlika.
Tudi na fakultetah mariborske univerze so poskrbeli za uvodna srečanja s študenti. Informatorji ŠOU v Mariboru bodo brucem delili informativne mape Dostop, ki jih potrebujejo za uspešno vključitev v študentsko življenje.
Tradicionalno dobrodošlico za bruce in druge študente so pripravili tudi na fakultetah primorske univerze, kjer je novost prihajajočega leta spletna izmenjevalnica študijske literature Knjiga 8 giga. Nove študente sta na Titovem trgu pozdravila tudi rektor primorske univerze Dragan Marušič in koprski župan Boris Popovič. Predsednik ŠOUP-a, Marko Pavlič je v dobrodošlici ob začetku študijskega leta poudaril: »Spet je študijsko leto naokoli. Za nekatere od vas, ki prvič prestopate univerzitetni prag, to pomeni začetek prvega, novega študijskega leta, za druge le nadaljevanje. Čakajo nas nove obveznosti: predavanja, vaje, seminarji, seminarske naloge, izpiti in še in še. Vsak začetek je težak, a lahko se tolažimo, da so že mnogi vse to dali skozi. Vsak začetek prinaša nove priložnosti. Žal pa so nas v preteklih letih prizadeli varčevalni ukrepi države, tako na področju štipendij kot tudi študentskega dela, subvencioniranega bivanja in prehrane. Potruditi se moramo, da bodo naš glas bolj slišan, državna politika pa mora spoznati, da vlaganje v mlado generacijo ne predstavlja stroška, temveč prav obratno – naložbo za prihodnost. Želim vam uspešen začetek novega študijskega leta.«
Urbanc (ŠOS): Imamo dober izobraževalni sistem, ki potrebuje nekaj sprememb
Predsednik Študentske organizacije Slovenije Mitja Urbanc je v pogovoru za STA ocenil, da imamo v Sloveniji dober izobraževalni sistem, ki pa potrebuje nekaj sprememb. „Izobraževanje je investicija, ki ima pozitivne posledice tako za posameznike kot za družbo,„ je prepričan Urbanc. A diploma v kriznih časih še ni garancija za službo. Za večjo zaposljivost diplomantov bi morali po mnenju Urbanca okrepiti sodelovanje med izobraževanjem ter gospodarskim in negospodarskim sektorjem, da bi imeli študenti že med študijem možnost spoznati podjetja, delovne procese, s projekti bi jim lahko pomagali iskati konkretne rešitve. Pomagalo bi tudi subvencioniranje zaposlitev mladih. Hkrati bi morali okrepiti karierno svetovanje, ne le med študijem, tudi v osnovni in srednji šoli. Tako bi posameznik dobil informacije, na podlagi katerih bi se lažje odločil za smer nadaljnjega izobraževanja oziroma bi se lažje vključil na trg dela.
ŠOS po navedbah Urbanca že dalj časa opozarja tudi na pomen študijske prakse. Ta bo zato tudi osrednja tema letošnjega posveta s področja visokega šolstva, ki ga novembra organizira ŠOS. Korak v pravo smer je sicer po njegovem mnenju beleženje neformalno pridobljenih izkušenj v sistemu Nefix.
Študentje v številkah
V študijskem letu 2013/2014 so se vpisna mesta v primerjavi z lanskim letom na vseh študijskih področjih zmanjšala.
Tudi letos je največ vpisnih mest razpisala ljubljanska univerza, in sicer 11.721. Nanje se je v prvem prijavnem roku prijavilo 11.402 kandidatov, sprejetih pa jih je bilo 8012. V drugem roku je bilo od 3366 prijavljenih sprejetih 2071 študentov.
Na mariborski univerzi, ki je v prvem roku razpisala 6034 vpisnih mest, je bilo sprejetih 3416 kandidatov. V drugem roku pa še 1452.
Na primorski univerzi, ki je razpisala 1625 vpisnih mest, je bilo sicer na podlagi prve prijave sprejetih 1170 kandidatov. V drugem roku pa je primorska univerza kot edina slovenska univerza zabeležila večje število prijav, kot je bilo na voljo razpisanih mest. Na 666 mest se je namreč prijavilo 733 kandidatov, od tega so jih sprejeli 412.
Na študij na novogoriški univerzi pa je bilo sprejetih 53 kandidatov. Tam so skupno razpisali 272 vpisnih mest.
Na ostalih visokošolskih zavodih s koncesijo, kjer je bilo skupno 1738 vpisnih mest, pa je možnost za študij v prvem roku dobilo 550 kandidatov.