Jure SešekJure Sešek
Aleš KarbaAleš Karba
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Trpljenje na križu (foto: Jože Bartolj)
Trpljenje na križu

Kako pomagati žrtvam trgovine z ljudmi?

Slovenija | 18.10.2013, 12:22 Marjana Debevec

Evropska unija že sedmo leto zapored pripravlja evropski dan boja proti trgovini z ljudmi, ki predstavlja hudo obliko kršitve človekovih pravic, posameznikove svobode in dostojanstva ter tudi hudo obliko kaznivega dejanja. Slovenija se s problematiko trgovine z ljudmi sooča predvsem v zadnjem desetletju. Žrtve so tako slovenski državljani, pa tudi tujci. Pomoč jim že šest let nudi Slovenska Karitas, ki je včeraj in danes pripravila mednarodno konferenco na to temo. Trpljenje teh ljudi pa lajšajo tudi druge dobrodelne organizacije Cerkve po vsem svetu.

Pri trgovini z ljudmi gre za eno največjih revščin na svetu in hudo zlorabo človekovega dostojanstva in pravic, je ob odprtju mednarodne konference Karitas proti trgovini z ljudmi dejal generalni tajnik Slovenske Karitas Imre Jerebic.

Do danes so na Karitas z oskrbo in psihosocialno pomočjo pomagali 65 žrtvam prisilne prostitucije, prisilnega beračenja in služabništva. S. Andreja Čakš je povedala, da je v Sloveniji ogromno trgovine z ljudmi, ki se je sploh ne zavedamo: „Pri delu se z njimi srečujemo, ko pridejo v krizno in varno namestitev. Krizna je takoj, ko jo policija identificira kot žrtev trgovine z ljudmi, jo potem nastanimo v varno namestitev, nudimo tako telesno kot psihosocialno in zdravstveno pomoč. Varna namestitev pa je trajnejša, da se socializira, si opomore in se vključi v vsakdanje življenje“.

Delo Cerkve na področju pomoči žrtvam trgovine z ljudmi je v sredo nagradila tudi Evropska unija, ko je naziv državljan Evrope podelila predsednici združenja Nič več sužnji s. Eugeniji Bonetti. Za Radio Vatikan je s. Eugenia povedala, da so od leta 1998 v Italiji uspeli rešiti več kot šest tisoč žensk. Njihove kongregacije so bile prve, ki so odprle vrata samostanov in jih sprejele. Zatem pa so jih povezale z redovnicami iz njihovih dežel. Dodala je še, da največ sodelujejo z Nigerijo in z dekleti iz Vzhodne Evrope. „Ta nagrada ni podeljena meni osebno, ampak vsem tem redovnicam, ki dan za dnem garajo v sprejemnih centrih. Samo v Italiji jih je približno sto. Gre za majhne domove, v katerih ženskem pomagamo znova zgraditi njihovo življenje.“

Dodajmo še to, da je problem trgovine z ljudmi širok, zato sta po mnenju strokovnjakov nujna multidiciplinaren pristop in enotnost vseh tistih, ki se ga lotevajo.

Slovenija, Svet, Cerkev na Slovenskem, Cerkev po svetu, Evropska Unija
Obzorja duha (photo: Zajem zaslona) Obzorja duha (photo: Zajem zaslona)

Cenzura v oddaji Obzorja duha?

»Žalostna sem zaradi dogajanj... Nov prevod Svetega pisma iz izvirnih jezikov v slovenski jezik, vrhunsko delo v slovenski zgodovini za študij in razumevanje nam vsem, prispevek v oddaji Obzorja ...

Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija) Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija)

Vzemimo Boga zares

Živimo v duhovni shizofreniji, ki na prvi pogled ni prepoznavna. Na eni strani poudarjamo, kako imamo pravico izbrati lastni slog in stil življenja, kako je naša pravica izbira identitete, celo ...

Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay) Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay)

Zakaj je dobro kupovati obutev popoldne?

Vida Ozis je ustanoviteljica blagovne znamke AN.NIKA, je direktorica Centra medicinske pedikure, razvila je medicinsko sponko - vse ostale, ki so prisotne na domačem trgu, so iz uvoza. Večina si ...