Štefan IskraŠtefan Iskra
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Alen SalihovićAlen Salihović
Papež Frančišek med mladimi (foto: SDM 2013)
Papež Frančišek med mladimi

Papež Frančišek na Sardiniji tudi o težavah zaradi brezposelnosti

Cerkev po svetu | 22.09.2013, 15:32

Papež Frančišek se danes mudi na Sardiniji, kamor je davi prispel s helikopterjem. Ob prihodu se je sestal z delavci, podjetniki, delodajalci in tudi brezposelnimi. Sveti oče je prebral le nekaj vrstic že pripravljenega govora, nato pa ga je odložil in zbrane nagovoril s svojo spontano iskrenostjo in vidno ganjenostjo ob težkih zaposlitvenih razmerah, s katerimi se soočajo ljudje na Sardiniji.

Obudil je spomine na svojega očeta, ki je kot mladenič prispel v Argentino in doživel težko krizo tridesetih in veliko pretrpel. Kot poroča Radio Vatikan, je zbrane spodbudil, da se je treba z obstoječo situacijo spoprijeti s solidarnostjo in pametjo. Pomanjkanje dela namreč po besedah svetega očeta vodi v občutek izgube dostojanstva. To pa je posledica svetovnega gospodarskega sistema, v središču katerega je idol, ki se imenuje denar. »Bog pa je želel, da v središču sveta ne bo idol, ampak človek, moški in ženska, ki bosta s svojim delom peljala svet naprej.« A sedaj, v tem sistemu brez etike, je v središču idol, denar je postal bog, denar je tisti, ki zapoveduje, je opozoril papež. Treba je reči 'ne' temu globaliziranemu ekonomskemu sistemu, ki škoduje človeku, je poudaril sveti oče.

Na ploščadi pred znamenito Marijino božjepotno cerkvijo naše Gospe dobrega srca v Cagliariju je svetega očeta že čakala nepregledna množica, ki je segala vse do morskega obrežja. Tam ga je toplo pozdravil župan. Pred sveto mašo se je papež Frančišek napotil še v cerkev, kjer je posebno pozornost namenil bolnikom: mladim, odraslim in otrokom in jim z vso nežnostjo podaril svojo pozornost.

Z ljudmi je, kot je sam dejal na začetku homilije, želel deliti njihovo veselje in upanje, napore in zavzetost, ideale in hrepenenja ter jih potrditi v veri. Spomnil je na potrebno „lojalno sodelovanje vseh in zavzetost odgovornih, da bi posameznikom in družinam bile zagotovljene osnovne pravice in bi tako napredovala bolj bratska in solidarna družba.

Blizu sem vam, spominjam se vas v molitvi in vas spodbujam k vztrajanju v pričevanju človeških in krščanskih vrednot, ki so tako globoko zasidrane v veri in zgodovini te dežele in prebivalstva. Vedno ohranjajte prižgano plamenico upanja!

V nadaljevanju je vse prisotne spomnil na njihovo bogato versko izročilo, kjer ima zaupen odnos do Božje Matere Marije prav posebno mesto. Zagotovil je, da je Marija vedno blizu in hkrati spodbudil k prenovljenemu zaupanju in k ljubezni do nje. Naš pogled naj se srečuje z njenim. V njenih očeh odseva pogled Boga Očeta, zaradi katerega je postala Božja Mati in pogled njenega Sina s križa, ko je postala tudi naša Mati. Potrebujemo njen nežni pogled, saj nas ona pozna bolje kot kdorkoli. Potrebni smo njenega sočutnega in skrbnega pogleda, je zatrdil. Ob tem je papež Frančišek svoj nagovor spremenil v molitev in vse povabil, naj skupaj z njim nekajkrat ponovijo: „Mati, podari nam svoj pogled!

Ob koncu maše je sveti oče pred Marijinim kipom na glas izrekel izročitev-posvetitev Mariji s prošnjo, naj svoje otroke vedno spremlja v življenju. Spomnil je, da nas materina prisotnost vabi, naj bomo med seboj resnično bratje in sestre.

Ob 15.00 se je v stolni cerkvi Caglairiju začelo srečanje svetega očeta z reveži in zaporniki, ob 16. uri se bo srečal s predstavniki kulture, nato pa na morski obali še z mladimi. Ob 18.30 se bo vrnil v Vatikan.

 

Cerkev po svetu
Misijonar Danilo Lisjak (photo: Don Bosko Slovenija) Misijonar Danilo Lisjak (photo: Don Bosko Slovenija)

V prometni nesreči je umrl misijonar Danilo Lisjak

K svojemu Stvarniku in Odrešeniku je 74. letu življenja odšel salezijanec duhovnik in misijonar Danilo Lisjak. Skoraj vse svoje duhovniško delo je posvetil misijonski službi v Afriki.