
Kardinal Scola, srbski patriarh Irenej in beograjski nadškof Hočevar
Slovesnost v Nišu povezala različne narode in veroizpovedi
Cerkev po svetu | 21.09.2013, 16:50
Letos mineva 1700 let od uveljavitve t. i. milanskega edikta, s katerim je cesar Konstantin dovolil svobodno izpovedovanje krščanske vere v tedanjem rimskem cesarstvu. Osrednja slovesnost je bila dopoldne v Nišu v Srbiji, kjer je bil Konstantin rojen. Vodil jo je milanski nadškof kardinal Angelo Scola, Cerkev na Slovenskem pa je zastopal koprski škof Jurij Bizjak.
Kardinal Angelo Scola je v Beograd prispel včeraj zjutraj. Najprej se je srečal s patriarhom srbske pravoslavne Cerkve Irinejem in zatem s srbskim predsednikom Tomislavom Nikolićem. Ta mu je dejal, da je Srbija država, v kateri v miru živijo pripadnikih različnih veroizpovedi, ki so pred zakonom enaki. Popoldne so kardinala Scolo sprejeli v Nišu.
Niški župan Zoran Perišić je poudaril, da je obisk visokega vatikanskega predstavnika največje darilo mestu. Oba s kardinalom se zavzemata za iste vrednote, velikih razlik med njima ni.
„To je bistveno sporočilo o razumevanju med verama, to je prava zgodba o prijateljstvu in skupni zgodbi, Konstantinu, ki je pred 1700 leti napisal milanski edikt. Po pogovorih s kardinalom sem res navdušen nad idejami, željo po ljubezni, ki se izraža v načinu, s katerim se pristopa k odnosu med obema verama.“
Zahvalo papežu Frančišku, da je Niš obiskal milanski nadškof kardinal Scola, je v pogovoru za Radio Vatikan izrekel tudi beograjski nadškof Stanislav Hočevar. „On kot veliki mislec in skrben pastir je znal prinesti v našo cerkev kot tudi Srbijo poseben pogled na celotno prizadevanje današnjega človeštva prav v luči pomena Milanskega edikta na področju svobode. Srečanje z njegovo svetostjo srbskim patriarhom Irinejem je bilo izredno. Tudi patriarh Irenej je namreč poudaril, da gre za eno samo Cerkev in da je pomemben dialog.“
Sinoči se je z večernicami začelo molitveno bedenje, ki so se ga udeležili mladi različnih narodov, pa tudi različnih verstev. Današnji dan so začeli s križevim potom, ki je potekal od cerkve Povišanja sv. Križa do stadiona Čair, kjer je bila ob 11. uri slovesna sveta maša.
Daroval jo je papežev odposlanec milanski nadškof Scola, ki je poudaril pomen verske svobode. "Povabljeni smo, da smo graditelji miru in edinosti, da se zavzamemo za ustvarjanje novega človeštva, ki ga potrebujemo zlasti v Evropi.“ Papeški odposlanec je dejal, da je to „težka odgovornost, ki jo imamo do zgodovine našega naroda, da gradimo civilizacijo s človeškim obrazom“.
Na stadionu, kjer je potekalo bogoslužje, se je zbralo nekaj tisoč vernikov in romarjev iz različnih držav, največ pa iz nekdanjih jugoslovanski republik. Prišli so tudi srbski predsednik Tomislav Nikolić, princ Aleksander in princesa Katarina Karađorđević, predstavnici srbske pravoslavne cerkve, drugih verskih skupnosti in diplomatskega zbora.
Po maši so blagoslovili spominski križ, ki ga bodo postavili v vsaki župnijski skupnosti. Kardinal Angelo Scola pa se bo v Beogradu mudil še jutri, kjer bo daroval sveto mašo v cerkvi sv. Antona.