Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Tanja DominkoTanja Dominko

Šest mesecev pontifikata papeža Frančiška

Cerkev po svetu | 13.09.2013, 21:12

Danes mineva šest mesecev, odkar je na Petrov prestol bil izvoljen papež Frančišek. Tri novosti in posebnosti Frančiškovega papeževanja v prvih šestih mesecih so po prepričanju p. Federica Lombardija njegovo ime, konec eurocentrizma Cerkve in misijonarstvo.

Papeževo ime Frančišek je nedvomno novost, saj je prvi papež s tem imenom, je povedal p. Lombardi, direktor tiskovnega urada Svetega sedeža. Izbiro imena je sam papež tudi pojasnil: revni, mir, varovanje stvarstva. „Videli smo že, vsaj kar se tiče revnih in miru, da so to zares temeljni elementi tega pontifikata in tudi zelo aktualni, kot na primer zelo pogumno zavzemanje za mir na Bližnjem vzhodu v zadnjih tednih,“ je dejal Lombardi.

Druga novost je po njegovem mnenju konec evrocentrizma Cerkve, na kar kaže že dejstvo, da papež prihaja iz Latinske Amerike. To je čutiti v pozitivnem smislu kot širjenje obzorij. Temu smo na poseben način bili priča med svetovnim dnem mladih, ko se je pokazal papežev pastoralni stil, njegov neposreden odnos do ljudi, njegov zelo preprost jezik. Tudi revščina in druge teme prihajajo iz zelo bogatega cerkvenega okolja s pomembnim izročilom, ki sedaj prihaja v srce Cerkve z večjo močjo in prisotnostjo. Vsi papeži so bili 'vesoljni', v srcu so imeli ves svet in niso bili 'parcialni', je nadaljeval p. Lombardi. „Pa vendar verjamem, da je opazno dejstvo, da izbira papeža, ki prihaja iz drugega kontinenta, dejansko prinaša nekaj specifičnega v stilu, perspektivi in je nekaj zaželenega s strani vesoljne Cerkve, kardinalov in mi to cenimo kot dodatno obogatitev poti vesoljne Cerkve.“

Tretja karakteristika Frančiškovega papeževanja pa je misijonarska razsežnost. „Papež Frančišek veliko govori o Cerkvi, ki ni avtoreferenčna, ki je misijonska, ki gleda ven iz sebe v ves svet,“ je dejal p. Lombardi in dodal, da s papežem Frančiškom čoln Cerkve odločno pluje na globoko, brez strahu in z veseljem ob srečanju Božje skrivnosti v novih obzorjih.

Tiskovni predstavnik Svetega sedeža je tudi povedal, da sta papežev stil in jezik zelo neposredna, njegove drže in tudi način življenja se zelo dotikajo ljudi in vzbujajo veliko zanimanje, veliko navdušenje. Lombardi je izrazil prepričanje, da je glavni razlog za to zanimanje zelo globok in izhaja iz dejstva, da papež zelo vztraja na Bogu, ki ljubi, ki je usmiljen, ki je vedno pripravljen odpuščati in na katerega se papež vedno obrača s ponižnostjo. To se današnjega človeka globoko dotakne, saj Frančišek ve, da so ljudje pogosto ranjeni zaradi različnih težkih izkušenj, frustracij, krivice, revščine in izključenosti. Papež zna govoriti na zelo učinkovit način, preko besed in gest zna na zelo neposreden način govoriti o Božji ljubezni do vseh. Bližina, človeško zanimanje in nežnost so tiste stvari, ki se človeka globoko dotaknejo, tako vernikov kot nevernih.

Vir: Radio Vatikan

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...