
Otrokov zdrav nasmeh
Rešenih je bilo na milijone otroških življenj, a lahko smo boljši
Svet | 13.09.2013, 17:37
Število smrti dojenčkov in otrok, mlajših od petih let, se je od leta 1990 skoraj prepolovilo. A kljub napredku na tem področju svet ne bo dosegel enega od razvojnih ciljev tisočletja, po katerem naj bi se umrljivost najmlajših do leta 2015 zmanjšala za dve tretjini.
Odkar je Sklad Združenih narodov za pomoč otrokom, krajše Unicef, začel zbirati podatke, se je stopnja umrljivosti dojenčkov in otrok, mlajših od petih let, občutno zmanjšala. Leta 1990 jih je umrlo več kot 12 milijonov, zdaj ta številka znaša 6,6 milijona na leto. Da gre za pozitiven trend, je ob predstavitvi novega poročila dejal izvršni direktor Unicefa Anthony Lake. "Rešenih je bilo milijone življenj, a smo lahko boljši," je poudaril. Še vedno namreč vsakih pet sekund na svetu umre en dojenček oziroma otrok, prav tako so možnosti za preživetje še vedno v veliki meri odvisne od tega, kje se bo nekdo rodil. Od petih otrok, ki ne dočakajo petega rojstnega dne, so štirje rojeni v južni Aziji ali južni Afriki. Polovico vseh smrtnih primerov med majhnimi otroki zabeležijo v petih državah: Indiji, Nigeriji, Pakistanu, Kongu in na Kitajskem. Med vzroki za prezgodnjo smrt otrok so še naprej v ospredju pljučnica, zapleti zaradi prezgodnjega poroda, zapleti med porodom, diareja in malarija. Za skoraj polovico primerov je po navedbah Unicefa kriva podhranjenost, žalosti tudi podatek, da vsako leto milijon otrok ne preživi svojega prvega dne življenja.
"Večino smrti bi lahko preprečili, in to s preprostimi ukrepi, ki so jih uvedle številne države," je prepričan Lake. Brazilija je smrtnost dojenčkov in otrok, mlajših od petih let, od leta 1990 zmanjšala za 77 odstotkov, Kitajska za 74 odstotkov. Za 60 odstotkov ali več je smrtnost otrok uspelo zmanjšati celo Etiopiji, Bangladešu, Liberiji, Malaviju, Nepalu, Vzhodnemu Timorju in Tanzaniji.
A glede na to, da je svet kot celota do zdaj smrtnost najmlajših komaj prepolovil, ni veliko možnosti, da bi bil četrti tisočletni cilj, ki predvideva zmanjšanje umrljivosti dojenčkov in otrok za dve tretjini, izpolnjen do leta 2015. Če se bo nadaljeval aktualni trend, bo dosežen šele leta 2018.